Sirkeyle Saç Bakımı | Sirkeli Su Saça Nasıl Uygulanır?

15.03.2021
674
Sirkeyle Saç Bakımı | Sirkeli Su Saça Nasıl Uygulanır?

Sirke, mutfaklarımızda oldukça önemli bir yere sahip. Salatalarda kullanılması ile hem sağlık hem lezzet katarken aynı zamanda temizlik amacı ile evimizde kullanırız. Cilt için birçok faydası olan sirke saçlar için de birçok fayda sağlıyor. Özellikle alternatif tıp uzmanları tarafından faydası saymakla bitirilemeyen sirke, doğal ve organik olarak satılır. Sirkeyle saç bakımı yapıldığında özellikle saç dökülmesi ve kepeklenme sorunu ortadan kalkacaktır.

Elma Sirkesi İle Saç Bakımı

Sirke ile saç bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sirkenin organik olmasıdır. Marketlerde plastik şişelerde satılan sirkelerin içerisinde katkı maddesi bulunması sebebiyle çok fayda sağlamayacaktır. Bu sebeple evde doğal olarak yapılmış organik sirkeyle saç bakımı yapmanın önemi büyüktür. Elma sirkesi ciltte oluşan hasarlarda siğil ve benlerin yok edilmesi için kullanılır.  Elma sirkesi saçlara uygulandığında saç dökülmesini durdurma ve yerine yeni saçların çıkmasını sağlama özelliği bulunur.

Sirkeyle Saç Bakımı; Sirkenin Saçlara Faydaları Nelerdir?

Sirke ile saç bakımı yapmanın en olumlu yanlarından bir tanesi de saçların parlak ve güçlü görünmesidir. Doğal elma sirkesi kullanılarak aynı zamanda saç rengi açılabilir. Saç renginin tonunu açmak isteyen kişiler tarafından saçlara sirke uygulayarak bir iki ton açılabilir.

Elma sirkesi saç derisindeki ölü derilerin arınmasını sağlar ve böylece saç derisi nefes alarak canlanır. Dolayısıyla saçlar daha güçlü ve parlak hale gelir. Bunun haricinde sirkeyle saç bakımı yapıldığında kepek oluşumunun da ciddi anlamda azaldığı görülecektir. Çünkü sirke saç derisini temizleyip canlandırdığı için kepeklerin yeniden oluşmasını engeller.

Yağlı Saçlar İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Saçlarınız yağlı bir yapıya sahipse mutlaka sirke kullanmalısınız. Bunun için yarım elma rendelenmeli be 2 yemek kaşığı kadar sirke elmanın üzerine eklenmelidir. Bu karışımı tüm saç diplerinize parmaklarınızla yedirmeli ve ortalama 15 dakika kadar masaj yapmalısınız. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ve vitamin destekli şampuanla saçınızı yıkamalısınız.

Elma sirkesi maskesini düzenli aralıklarla saçınıza uyguladığınızda sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara sahip olursunuz. Haftada 2 kez bu maske karışımı yapıldığında saçlardaki yağ oranı zaman içerisinde azalacaktır.

Elma sirkesi saça ne yapar?
Elma sirkesini saçlarına kullanacak olan kişilerin saçlarında bir dizi farklılık görmesi olasıdır. Bu farklılıklar kişilerin yararına olmaktadır. Elma sirkesi kullanan kişilerin saçları daha canlı gözükmektedir. Ayrıca saçların daha kısa sürede uzaması sağlar. Saç kırıklarını onarmaya yardımcı olur ve saçları yumuşatır. Saç dibindeki yağı, kiri yok ederek saç diplerindeki kaşıntıyı azaltır.
Elma sirkesi saça ne kadar uygulanır?
Elma sirkesini kullanmak isteyen kişilerin çok fazla miktarlarda sirkeye ihtiyacı bulunmaz. Bir su bardağına yalnızca birkaç yemek kaşığı sirke koymaları yeterli olacaktır. Bu karışımın temiz saça uygulanması gerekmektedir. Saç diplerine masaj yapılarak yedirdikten sonra sirkeli karışım saçta yaklaşık 5 dakika boyunca kalmalıdır. Bu işlemin sonrasında saç bol su ile durulanır.
Saça sirke sürmek ne işe yarar?
Saçlarına sirke süren kişiler saçın Ph dengesini düzenlemiş olurlar. Bu kişilerin saçları eğer yağlanıyorsa bu dengeyi düzenleyerek yağlanmanın önüne geçerler. Ayrıca sirke kişilerin saç diplerinde bulunan kalıntıların temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bu sayede saç diplerinde olan kaşıntı da azalmaktadır. Buna ek olarak kişilerin saçları daha kısa sürede, sağlıklı bir şekilde uzamaktadır.
Şampuanın içine sirke koyulur mu?
Kişilerin kullandıkları şampuanların içerisine bir miktar sirke koymaları, yapacakları sirke karışımıyla aynı etkiyi vermektedir. Her defasında sirke kürünü yapmakla uğraşmak istemeyen kişiler şampuanlarına bir miktar sirke dökebilirler. Ancak bu sirke miktarının fazlaya kaçmasıyla beraber saçta bırakacağı koku çok ağır ve kötü olabilmektedir. Bu yüzden şampuana eklenecek sirke miktarı iyi ayarlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

Uzun Kıvırcık Saç Bakımı

Saç Bakımı Zeytinyağı Yumurta Bal

Saç Bakımı Çörek Otu Yağı

Doğal Yöntemlerle Vajinal Mantar Tedavisi

Kepek Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.