Fesleğen Saç Bakımı | Fesleğeni Canlandırmak İçin Ne Yapmalı?

19.03.2021
1.564
Fesleğen Saç Bakımı | Fesleğeni Canlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Gün boyu kirli hava ile fön makinesi ile ve çeşitli kimyasal maddelerle temas eden saçlarımız zaman geçtikçe canlılığını ve parlaklığını kaybederek zayıf ve cansız görünmeye başlar. Zamanla saçlarımız kırılmaya ve bakımsız hale gelir. Bu sebeple saç bakımı için kimyasal ürünler kullanmak yerine evde hazırlayacağınız doğal yöntemler ile saçlarınıza eski canlılığını ve parlaklığını geri kazandırabilirsiniz. Bitkisel yöntemler içerisinde yer alan fesleğen saç bakımı, uygulaması hem kolay hem de etkili bir yöntemdir.

Saç Bakımında Fesleğenin Rolü Nedir?

Fesleğen hoş kokulu, ferahlatıcı bir bitkidir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Vücut için birçok faydası vardır. Aynı zamanda saçlar için de oldukça faydalıdır. Fesleğen ile hazırlayacağınız cilt losyonları ile saç derisine masaj yapılarak saç derisinin canlanması sağlanır. Böylece saç derisinin canlanması ve rahatlaması sağlanarak saçlar da güçlendirilir.

Fesleğen Saç Bakımı; Saçlar İçin Fesleğen Nasıl Hazırlanır?

Fesleğen saç bakımı konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Cildi rahatlatır, hoş koku verir ve yatıştırıcı etkisi vardır. Saçlarınız için yapacağınız fesleğen maskesi ile saç derinizi canlandırırken saçlarınıza da parlaklık ve canlılık katarsınız. Bunun için öncelikle 75 gram fesleğen bitkisinin tozuna ihtiyacınız var. Fakat kullanacağınız fesleğen bitkisi çiçekli olmalıdır.

Çiçekli fesleğeni kuruttuktan sonra toz haline getirmelisiniz. Ayrıca yarım litre su kaynattıktan sonra içerisine toz halindeki fesleğen atılır ve haşlanması sağlanır. Yarım saat kadar demlenmesi beklenir ve süzülür. Haftada iki kez yapılarak saçlar bu karışımla yıkanmalıdır.

Fesleğenin Saçlara Faydaları Nelerdir?

Fesleğen hem vücut hem saçlarımız için oldukça faydalı bir bitkidir. Kimyasal karışımlar yerine en doğal yoldan yapacağınız fesleğen karışımı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. fesleğenin içerisinde vücut için gerekli mineraller bulunur. Fesleğen saç bakımı için kullanıldığında saç derisi ile temas ettiği zaman saç derisinden gerekli mineraller alınmış olacaktır.

Fesleğen aynı zamanda magnezyum açısından da zengindir. Saç derisine uygulanan fesleğen saç köklerini uyararak saçların daha güçlü çıkmasını sağlar ve özellikle saç dökülmelerini engeller. Dolayısıyla fesleğen saç bakımı hem erkekler hem de kadınlar tarafından mutlaka uygulanmalıdır. Ayrıca fesleğen kan dolaşımını da olumlu etkiler ve bunun sonucunda saçlar hem daha hızlı hem de sağlıklı uzar.

Fesleğen saça iyi gelir mi?
Fesleğen duş sonrasında saçlara düzenli olarak masaj yapılarak uygulandığı takdirde iyi gelir. Fesleğen cilde iyi geldiği gibi tokluk hissi oluşturur. Aynı zamanda saçlar için de önerilir. Belirli şampuan ve bakım kremleri içerisinde fesleğen bulunur. Fesleğen yağı alındığı takdirde bu yağ, bakım kremi olarak duş sonrasında saçlara uygulanabilir.
Fesleğen çiçeği ne kadar yaşar?
Fesleğen tek yıllık otsu bir bitkidir. Mini çalıya da küçük çalık formlarında bulunur. İlkbaharda yetişmeye başlayıp, kışa kadar yaşar. Kış soğukları sonrasında fesleğen ömrü sona erer. Burada sert kışlar geçiren bölgelerde ilkbaharın sonlarına doğru da yaşamını yitirdiği gözlemlenebilir. Ancak bilinen diğer çiçeklere göre uzun süreli olarak yaşar.
Fesleğen yaprağı nasıl tüketilir?
Fesleğen yaprağı, içecek olarak tüketilir. Fesleğen yaprağını kaynamış su içerisine bıraktığınız takdirde rengini de akıtmaya başlar. Rengi tam anlamı ile çıktıktan sonra gece uyumadın önce tüketebilirsiniz. Burada midenizi dinginleştirdiği gibi sizi de rahatlatır. Aynı zamanda fesleğen yaprağını saç bakımı için de kullanabilirsiniz. Kaynatılmış fesleğen yaprağı suyunu, saçlarınıza uyguladığınız takdirde parlak ve canlı bir görünüm oluşur.
Fesleğen saça nasıl kullanılır?
Fesleğen, saç bakım rutininde kullanılan önemli bir ottur. Fesleğeni saçta kullanabilmek için tercihen suyunu kaynatabilirsiniz. Tercihinde fesleğen yağı bulunan ürünlerle masaj yaparak saça uygulanabilir. Ancak genel anlamda fesleğenin tamamen kaynatılarak suyu çıktıktan sonra şampuanlar içerisine ilave edip, kullanılması mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

Faranjite İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Geçer?

Cinselliğe Faydalı Meyveler

Çarpıntıya İyi Gelen Bitkisel Besinler

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler | Fıtığa Ne İyi Gelir?

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.