Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? | Saç Bakım Evde Nasıl Yapılır?

28.02.2021
521
Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? | Saç Bakım Evde Nasıl Yapılır?

Kadınların sıklıkla dikkat ettiği saç bakımı için pek çok kimyasal bakım ürünü bulunmaktadır. Fakat, genellikle kadınlar doğal yollar ile saç bakımı yapmayı tercih etmektedir. Bunun sebebi ise; doğal ürünlerle hazırlanan saç bakım maskelerinin daha çok işe yaramasıdır. Evinizde bulunan pek çok bitki veya baharat ile kendinize özel saç maskeleri oluşturmanız mümkündür. Saçınızın ihtiyacı olan nemi ve canlılığı, oldukça kolay hazırlanan saç bakım kürleri ile geri verebilirsiniz. Doğal saç bakımı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını makalenin devamında bulabilirsiniz.

Saçın Yıpranmaması İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle saçlarınızın yıpranmaması için dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususlar;

  • Saçınızı aşırı sıcak suyla yıkamamak.
  • Saçınızın sağlığı için beslenmenize özen göstermek.
  • Saçınızın kendi yağ üretimi ile beslenmesi için, saçınızı çok sık yıkamamanız.
  • Saçınıza, ihtiyacı dahilinde doğal maskeler ve tonikler yapmak.

Dikkat edeceğiniz bu noktalar ile saçlarınızın eski parlaklığını kaybetmesine engel olabilirsiniz. Peki, saçlarınızın aşırı yıpranmış ve cansız görüntüsünü nasıl giderebilirsiniz?, Doğal saç bakımı nasıl yapılır? Bu soruların cevabı olan ve neredeyse her evde bulunan ürünler ile kendi maskenizi oluşturabilirsiniz.

Doğal Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Doğal saç maskesi hakkında, internet ortamında pek çok işe yarayan tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden bazıları;

  • Yumurta ile saç maskesi; Saç maskelerinde en sık kullanılan ürün olan yumurta, saç uzunluğunuza göre birkaç tane çırparak kullanabileceğiniz bir maskedir. Bal da ekleyebilirsiniz. Saçınıza yumurta karışımını sürüp, 30-45 dk kadar bekletmeniz gerekmektedir.
  • Yağ ile saç maskesi; Doğal yağlar kullanılarak yapılan bu saç maskesinde genellikle; badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı gibi saçı güçlendirici yağlar yer almaktadır.
  • Zeytinyağı maskesi; Diğer doğal yağlar ile karıştırılıp kullanılması da mümkün zeytinyağının, hakiki olması önemlidir. Saçınıza sürüp, baş aşağı şekilde yaklaşık 3-4 dakika durduğunuzda saçınızı onanırken uzamasına da yardımcı olursunuz.

Saç İçin Bitkisel Yağlar

Saçın kaybettiği nemi ve canlılığı tekrar kazanmasını sağlayan bitkisel yağlar; argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, shea yağı, zeytinyağı, avakado yağı, çay ağacı yağı olarak sıralanmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Kepek Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Kabızlık Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Argan Yağı Saç Bakımı | Argan Yağının Faydaları Nelerdir ?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer Üşütme

Kıvırcık Saç Bakımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.