Doğal Sağlık

Kuru Saç Bakımı | Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

25.03.2021
917
Kuru Saç Bakımı | Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Kuru saçlar belki de bakımı en zor saç tipidir çünkü bazı genetik sebepler de bu kurumaya eşlik ediyorsa nemli ve sağlıklı bir saça dönüşmesi zaman alabilmektedir. Kuru saçlar bazı genetik sebeplerle birlikte hava şartları veya boya gibi etkenlerle de kuruyabilir ancak bunun nemli saça dönüşü daha kolaydır. Kuru Saç Bakımı uğraştırıcı ve uzun zaman isteyen bir şey olsa da yine de yapılabilir.

Kuru Saçın Sebepleri Nelerdir?

Birçok sebebi vardır. Kuru Saç Bakımı da bu sebeplere göre doğal yöntemler konusunda değişiklik göstermektedir. Saçların kurumasının sebeplerini sıralayacak olursa bunların başında genetik faktörler gelmektedir. Ailenizde birden fazla insanın da saçı kuru ise bunun genetik olduğu kanıtlanabilir. Bu gibi durumlarda nemli olması için yine her şey yapılmaya devam etmeli ve en iyi sonucu almak için uğraşılmalı.

Genetik faktörler ile birlikte hava şartları da önemlidir. Eğer kuru havanın yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız saçınızım kuruması normaldir. Hatta havanın durumuna göre saçınızın neminin değiştiğini de görebilirsiniz.

Bunlar dışındaki sebepler sizinle ilgilidir. Eğer saçınızı sık sık düzleştiriyor veya boyatıyor iseniz saçınızın kuru olması normaldir. Özellikle saç açıcı kullandıysanız oldukça normaldir. Burada yine de bakımı bırakmamak gerekmektedir.

Kuru Saç Düzelir Mi?

Kuru saç düzelebilir ancak sabır ister. Özellikle Kuru Saçın Bakımı konusunda aceleci olmamak ve beklentiyi ilk anda yüksek tutmamak gerekmektedir. Hatta bazı doğal yöntemlerde ilk seferde bir sonuç bile alamayabilirsiniz ancak 1 ay gibi bir zamanda etkisini görmeniz mümkündür.

Kuru Saç Bakımı Nasıl Gerçekleşir?

Kuru Saçın Bakımı zor olmamakla birlikte uğraştırıcıdır. Birden fazla evde yaptığınız doğal saç bakım kürleri kullanmamalısınız. Bu önemli bir noktadır. Çünkü hem saç fazla bakımı bir anda doğru bir biçimde karşılayamaz hem de tam olarak hangisinin işe yaradığını anlayamayabilirsiniz. Hatta saçınızın iyileşeceği varsa da düzelmeyebilir.

Genel olarak zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, yumurta, mayonez gibi bitkisel yağlar veya evde bulabileceğiniz basit karışımları kullanabilir ve uzun vadede etkisini görebilirsiniz.

Saçınızı yağladıktan sonra bone ile sarıp birkaç saat beklemeli ve sonrasında saçınıza fazla zarar vermeden yıkamalısınız. Haftada 1 veya 2 kez yapılması yeterlidir.

Çok kuru saçlara ne yapılmalı?
Saçların kuru ve bakımsız bir görünümde olmasından dolayı belirli kremler bulunur. Saç tipinize en uygun kremi, duş sonrasında saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak sonrasında halen saçlar kuruluğuna devam ettiği takdirde doğal saç bakım yağlarını, duş sonrasında uyguladığınız takdirde etkilerini zamanla görebilirsiniz.
Kuru saçlar için bakım ne yapılır?
Kuru saçlar için belirli bakımlar bulunur. Bunlar saç maskesi olarak adlandırılır. Saç maskelerini, evde bulunan çeşitli bitkisel yağlarla da uygulayabilirsiniz. Örneğin Hint yağı, badem yağı ya da doğal zeytinyağı, kuru saçların onarılması adına oldukça etkilidir. Tamamen saç uçlarına ya da saç diplerine yedirerek masaj yapmanız gerekir. Bunu haftada iki kez yaptığınız takdirde düzenli bir kullanımdan sonra kuru saçlar yerini, daha parlak ve yumuşak bir hale bırakır.
Kuru saçları canlandırmak için ne yapmalı?
Kuru saçları canlandırmak için bakım yapılması gerekir. Bu bakım gelişi güzel değil, düzenli bir şekilde gerçekleşmelidir. Kuru saç oluşumu, havadan ya da çeşitli kremlerden kaynaklanabilir. Doğal bitkisel yağlarla kuru saçlarınızı canlandırabilir ve eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.
Yıpranmış kuru saçlara ne iyi gelir?
Yıpranmış kuru saçlara genel olarak, zeytinyağı iyi gelir. Zeytinyağının doğal olması önemlidir. Tercihen yalnızca saç uçlarına, tercihen de saç diplerine masaj yaparak uygulamanız önemli bir detaydır. Böylelikle saçlarda dökülme varsa azalır ve daha parlak, daha canlı bir görünüm oluşur.

İlginizi Çekebilir;

Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Saç Dökülmesi Şampuanı

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Erkek Saç Bakımı Doğal Yöntemler

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Saç İçin Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.