Doğal Sağlık

Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Saç Dökülmesi Şampuanı

01.02.2021
639
Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Saç Dökülmesi Şampuanı

Stres kaynaklı ya da vücuttaki vitaminlerin, demirlerin, kan değerlerinin vs. eksilmesinden meydana gelen ve sıkça karşılaştığımız sorun olan saç dökülmesi birçok kişinin yaşadığı fakat içerik hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadığı belli başlı sorunlardan biridir. Birçok kişinin bu sorunlar karşısında odaklandıkları ilk konu saç dökülmesi için şampuan çeşitleridir. Kendi içinde çeşitli seçeneklere ayrılan saç dökülmesi şampuanı ne kadar iyi olabilir? Hangi saç dökülmesi şampuanı saçıma iyi gelir?  Kişi ya da kişilerin yaşadığı bu durum dönemsel, tam zamanlı veya hava kirliliği, stres ya da dönemsel mevsim değişikliği sebeplerinde meydana gelir. Saç dökülmesi sorunlarından kurtulabilecek miyiz? Saç dökülmesine neden olan sebepler nelerdir? Saç dökülmesine için şampuan nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı siz değerli okurlarımız için aşağıda yer verilmiştir. Saç dökülmesi için şampuan nerelerde bulunur? Saç dökülmesi için şampuan ne kadar iyidir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Şampuanlar Nelerdir?

Saç dökülmesi için şampuan kategorisi oldukça fazla olmakla birlikte saç dökülmesi şampuanı listesinin başlarında şunlar gelir;

 • Davines naturaltech energizing şampuan
 • Bioxin şampuan
 • Restorex şampuan
 • Biotin şampuan
 • Vichy saç dökülmesi şampuanı
 • Babe saç dökülmesi önleyici şampuan
 • Kerastase bain prevantion şampuan
 • Radix dökülme karşıtı şampuan
 • Yves rocher saç oluşumunu destekleyen şampuan
 • Klorane Quinine- Kinin saç dökülmesi şampuanı
 • Revox at kuyruğu şampuanı
 • La Roche Posay Kerium saç dökülmesi şampuanı
 • L’occitane aromakoloji onarım etkili şampuan
 • Syoss saç dökülmesine karşı şampuan
 • American Crew şampuan
 • L’oreal Professional şampuan
 • Tresan Isırgan otu saç dökülmesi şampuanı
 • Sebamed saç dökülmesi şampuanı

Saç dökülmesi için şampuan maddelerinde belirtmiş olduğumuz ürünler; çoğunluk tarafından test edilmiş ve yüksek puanlar, iyi değerlendirmeler almış ürünler olup, denemenizde yarar olacaktır. Saç dökülmesi için seçeceğimiz şampuanları tercih ederken ısırgan otu, sarımsak gibi içeriklere sahip olan şampuanlara karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan; Saç Dökülmesinin Ana Faktörleri Nelerdir?

Toplumsal olarak en büyük sorunlardan biri olan saç dökülmesi nedenleri arasında birçok sebebe ayrılmıştır. Saç dökülmesinin en büyük sebepleri ise oluşan çevresel faktörlerin kendi içinde birçok konuya ayrılmaktadır. Bu çeşitler; mevsimsel geçişler, saç ve derisine uygun olmayan şampuanlar, genetik faktörler, stres, kirli hava şartları, yetersiz gıda ve vitamin takviyesi olarak kendi içinde birçok konuya ayrılmaktadır. Bu konu üzerinden yola çıkarak kişinin bu maddeleri dikkate alarak saç dökülmesine sebep olan seçenekleri bulması ve bu seçenekler üzerinden yola çıkarak kişi saç dökülmesine en olur.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan; Saç Dökülmesine Nasıl Engel Olunur?

Toplumsal bir sorun haline gelen saç dökülmesi doğru kullanılacak şampuan yapılan müdahalelerin saç derisine doğru etken maddesi olması kimyasal ürünlerden (alkol, tütün ve tütün ürünleri) gibi maddelerden uzak durmak gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz örnekler saç dökülmesine neden olan aynı zamanda çözümü bulunan faktörlerdir. Lakin bu faktörler dışında genetik olarak da birçok insanda mevcuttur. Bu faktörlere şöyle örnek vermek gerekirse; genetik kalıcı saç dökülmesi, saçta oluşan saç kıran, kafa derisinde oluşan enfeksiyon gibi örnekler ile siz değerli okurlara sunabiliriz. Saç dökülmesi için şampuan saç dökülmesine engel olunamadığı ve kişinin saçlarını yavaş yavaş kaybettiği dönemlerde tıbbi olarak bazı kalıcı yöntemler bulunmaktadır.

Bu kalıcı yöntemlerin en başında saç ekimi gelmektedir. Saç ekimi kişiler arasında en çok tercih edilen, popüler bir hal alan tıbbi bir yöntemdir. Birçok kişinin kullandığı bakım yağları, saç dökülmesi için şampuanlar, alınan takviyelerin yetersiz kaldığı dönemlerde kişinin saç dökülmesi belirtisi gösterdiği son aşamada tercih edilen son çare olarak kullanılan tıbbi bir çözümdür. Kişi üzerine yapılan saç ekimi kişinin açıklık gösteren bölgesinde uygulanan işlemdir. Saçın gürlük, seyreklik veya kalın telli ince telli oluşuna göre farklılıklar göstermektedir. Saç ekimi kişiye uygulanan ufak çaplı bir cerrahi işlemdir. Kişiye daha genç bir görünüm sağlamak amaçlı uygulanan bu işlem ağırlık olarak kırk ve üstü kişiler için uygulanan bir işlemdir.

Dermapen Uygulaması İle Saç Ekimi Nasıl Olur?

Dermapen, cilt üzerinde var olan oldukça önemli bir taba olan epidermise zararı dokunmadan, onu tahriş etmeden ya da soymadan uygulanmakta olan bir yöntem. Bu yöntemin ilk bulunduğu zaman antik Çin dönemine uzanıyor ve de Çin prensleri için uygulanıyordu. O dönemde mikro iğnelerle yapılmakta olan bu yöntem zamanla gelişerek son hali olan dermapen oldu. Dermapen uygulaması kişinin kafa derisine titreyen ufak çaplı iğneler ile yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu işlem özellikle el, yüz, boyun ve saç için kullanılıyor.

Saç Mezoterapisi Neden Ve Nasıl Yapılır?

Hem bayanlar hem de erkekler tarafından tercih edilmekte olan saç mezoterapisi, medikal bir operasyondur. Kötü hava koşulları, tütün ürünleri, mevsimsel faktörler, stres, UV ışınlarına karşı güçsüzleşen saç ve kafa derisine uygulanmakta olan; saçı daha parlak, daha yoğun bir hale getiren uygulaması oldukça kolay ve sık tercih edilen bir operasyondur. Saç mezoterapisi sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez; aksine daha sağlıklı bir kafa derisi ve saç tellerine kavuşmanız için sizlere yardımcı olur.

Kafa derisinin iki, üç mm altına inmekte olan; mineral, vitamin ve de antioksidanlarla dokuyu güçlendirerek, bakım yapmakta olan bileşenler enjekte edilir. Genel olarak saç ekim işleminin ardından altı ay süre sonra uygulanır ve de yeni çıkmış olan saç telleri için bakım yapıp, güçlendirir. Bu şekilde de gelecekte oluşacak olan saç dökülmelerinin önüne geçilir. Genetik yapı, tütün ürünleri, UV ışınları, hava kirlilikleri, hormonal dengesizlikler, uyku ve beslenme bozukluğu; saç yapısında dökülmelere, cansızlaşmaya, kırıklıklara ya da seyrelmeye sebep olur. Saç mezoterapisi ile saç diplerindeki ve kafa derisindeki kan dolaşımı artar, saç derisinin beslenmesi adına gereken mineral, vitamin ve de aminoasitlerin saç derisine ulaşması sağlanır. Özellikle saç ekimi yaptıran kişiler tarafından, yeni çıkan saçlar dökülmesin diye yapılması tavsiye edilen bir işlemdir.

Saç Dökülmesi İçin Şampuan; Bitkisel Şampuanlar

Saç dökülmesi için şampuan nelerdir? Kadın, erkek fark etmeksizin çoğu kişinin en çok şikayetçi olduğu konu olan saç dökülmesi için cerrahi müdahalelerin yanı sıra bitkisel içerikli yöntemler de bulunur. Bunlardan en çok tercih edilen şüphesiz ki bitkisel içerikli şampuanlardır. Saç dökülmesi için şampuan kategorisine alabileceğimiz bitkisel içeriklere sahip bazı şampuanlar;

 • Nature pro kekik şampuanı
 • Nature pro sarımsak şampuanı
 • Restorex ısırgan otlu şampuan
 • Restorex sarımsaklı şampuan
 • Iva kekik özlü şampuan
 • Eyüp sabri Tuncer zeytinyağlı şampuan
 • Tresan ısırgan otlu şampuan
 • Organix biotin ve kolojen şampuan
 • Farmasi çay ağacı ve ardıç özlü şampuan

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Alınacak Erken Tedbirler

Saç dökülmesi için şampuan çeşitleri; sadece saç dökülmesinden sonra değil erken tedbir amacıyla da kullanılır. Saç dökülmesi için alınabilecek erken tedbirler şu şekildedir;

 • Beslenme ve uyku düzeni
 • Alkol ve tütün ürünleri kullanımını en aza indirgeme
 • Saça ve saç derisine uygun bakım ürünleri kullanma
 • Saçı ısıya maruz bırakmamak
 • Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri yeterli seviyede takviye etmek
Saçlar Dökülen hangi şampuan kullanılmalı?
Saç dökülmesi yaşayan kişiler buna uygun şampuanlar tercih etmeli. Saç dökülmesi belirli etmenlere göre şampuandan dolayı da kaynaklanabilir. Ancak saç tipine, saç yapısına göre şampuan tercih edildiği takdirde saç dökülmesi önlenir. Bunun için saç dökülmesine karşı bulunan şampuanlar beraberinde kremleri ile birlikte uygulanmalı.
Saç dökülmesine karşı en iyi erkek şampuan hangisi?
Erkekler ya da kadınlar için şampuanlar değişkenlik gözetir. Erkekler saç dökülmesi yaşadıkları takdirde içeriğinde sarımsak özü bulunan şampuanları tercih etmeli. Böylelikle saçlarının dökülmesi zamanla azaldığı gibi saçlar yeniden onarılmaya başlar.
Saç dökülmesine karşı en iyi erkek şampuan hangisi?
Saç dökülmesine kullanılan şampuanın yanında bulunan krem faydalı olabilir. Şampuan ayrı krem ayrı olduğu takdirde saç dökülmesi devam eder. Ancak sarımsak özü ya da içeriğinde zeytinyağı bulunan kremler, saç dökülmesinde faydalı olabilir.
Saç dökülmesine ne iyi gelir?
Saç dökülmesi için belirli şampuanlar oldukça faydalıdır. Ancak evde yapılan bitkisel ürünlerle saç maskeleri de, saç dökülmesinde onarıcı bir etkiye sahiptir. Saç dökülmesi için doğal olarak bulunan Hint yağı, badem yağı ve zeytinyağı kullanılmalıdır. Bunlar saç diplerine derinlemesine masaj yaparak uygulandığı takdirde tekrardan saç çıkması mümkündür. Haftada bir ya da iki kez de saç maskeleri, saç dökülmesine ne iyi gelir.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.