Doğal Sağlık

Boyalı Saç Bakımı | Boyalı Saçlara Evde Bakım Nasıl Yapılır?

15.03.2021
572
Boyalı Saç Bakımı | Boyalı Saçlara Evde Bakım Nasıl Yapılır?

Saç boyatmak zahmetli bir iş. Özellikle de iddialı renklere boyattıysak daha da zor. O yüzden her renk için ayrı bir bayalı saç bakımı önerisi vardır. İstediğimiz saç rengine boyatmadan önce, saçlarda rengin açılması için birtakım işlemler yapılır. Bu işlemler (yani halk arasında saç açmak işlemi ) saçlarımıza oldukça zarar verir ve yıpratır. Bu yüzden uygulayacağımız çözümlerin aynı zamanda onarıcı bir nitelik taşıması da gerekir. Peki, evde uygulayabileceğimiz boyalı saç bakımı önerileri nelerdir?

Saçımı Boyattıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Boyalı saç bakımı yöntemlerine geçmeden önce saç boyatırken ve sonrasında saçımızın daha az zarar görmesi için neler yapabiliriz?

  • Saç boyatmadan önce tamamen kimyasal boyalardan uzak durmalı ve daha bitkisel içerikli olan boyalara yönelmeliyiz.
  • Saç açıcıları saçlara en çok zarar veren faktörlerdir. Mümkünse bunlardan uzak durmalı ya da bu konuda da en doğal çözüm yöntemine gitmeliyiz.
  • Saçlar boyandıktan sonra belli bir miktarda zarar görmüş olacaktır zaten. O yüzden kısa sürelerde farklı renklere geçiş yapmamalı ve saçlara kalıcı hasarlar vermekten kaçınmalıyız.
  • Saçımızı boyattıktan sonra ona uygun olan şampuan türlerini tercih etmeliyiz.
  • Saçlarımıza ekstra bakımlar yapmalı ve bu bakımlarda doğal yöntemler tercih etmeliyiz.

Saç Açıcıları Saçlara Kalıcı Hasar Verir mi?

Boyalı saç bakımı önerilerinden önce sıkça merak edilen başka bir soruyu cevaplandıralım. Bu sorunun cevabı aslında yapılan açma işleminin miktarına ve işlemde kullanılan açıcı türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer saçlarımızda sık sık açıcı gerektiren işlemler uyguluyorsak bu saçımızın yanmasına sebep olabilir.

Boyalı Saç Bakımı İçin Neler Yapmalıyım?

  • Boyalı saç bakımı önerileri arasında ilk olarak, şampuan tercihinizde bunu uygun seçimler yapmak yer alıyor.
  • Arkasından saçlarımızı besleyen ve onaran; argan yağı, badem yağı gibi çeşitli yağlardan faydalanabiliriz. Bunları düzenli olarak kullanmamız gerektiğini unutmayalım.
  • Saçlar için en gerekli vitaminler; B, C ve E vitaminleridir. Bunları beslenme yoluyla alabileceğimiz gibi, bazı doğal yağlardan da sağlayabiliriz.
  • Yine keratin gibi saçı güçlendiren ve canlılık kazandıran çözüm yöntemlerinden faydalanabiliriz.
Boyalı saç bakımı nasıl olmalı?
Kullanılan saç boyalarının içerisinde bazı zararlı maddeler bulunur. Bu sebeple kişilerin saçlarında yıpranma, dökülme ve sertleşme gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Saçlarının daha sağlıklı gözükmesi için kişilerin uygun saç kremleriyle saçlarına bakım yapmaları, saçlarının çok aşırı sıcak suyla temasından kaçınmaları ve çeşitli yağlarla saçlarına kürler yapmaları kişiler açısından yeterli olacaktır.
Boyalı saçı ne yumuşatır?
Saç boyalarının içerisinde bulunan amonyak, persulfates, paraben gibi zararlı maddeler saçlara uygulandığı esnada kişilerin saçlarında çok fazla olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu etkilerin en aza indirilmesi için kişiler saçlarına maske ve doğal yağları uygulayarak saçlarını koruyabilir. Bu yağlardan bir tanesi argan yağıdır. Argan yağı kişilerin saçlarına boyayla kaybettiği ışıltıyı tekrar vererek saçlarını daha yumuşak bir hale getirir.
Yeni boyanan saca nasil bakim yapilir?
Saçlarını boyayan kişiler ilk öncelikle saçlarının renginin kalıcı ve saçlarının yumuşak olmasını ister. Kişilerin saç renklerinin kalıcı olması için ilk 48 saat boyunca yıkama yapmamaları gerekmektedir. Bunun yanında yıkama yaptıkları şampuan ve saç kremlerinin içerisinde amonyak bulunmamalıdır. Saçlarının yumuşak olması için ise kişiler doğal yağlardan şampuanlarına ekleyerek kullanabilirler.
Boyalı saç hangi şampuan?
Saçların boyandıktan sonra renklerinin daha kalıcı olmaları için kişilerin saçlarına ve saçlarının renklerine göre doğru şampuanları kullanmaları gerekmektedir. Bu şampuanlara örnek olarak L’Oreal Professionnel Serie Expert Vitamino Color, Insight Boyalı Saçlar için koruyucu şampuan, Davines Minu şampuan, Kerastase Reflection Bain Chhromatique ve Bonacure Ph 4.5 Color Freeze gibi şampuanlar verilebilir.

İlginizi Çekebilir;

Saç Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı | Saç Bakımı Nedir?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır Erkek

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler |Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Saç Dökülmesi Şampuanı

Saç Bakımı Isırgan Otu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.