Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler | Saç Çıkması İçin Ne Yemeliyiz?

14.01.2021
614
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler | Saç Çıkması İçin Ne Yemeliyiz?

Sağlıklı saçlar sürekli ve tutarlı bakım gerektirir. Saç dökülmesine neden olan stres, UV ışınları, kirlilik, kimyasallar, şekillendirme araçları, yanlış saç bakımı, kellik, kepek ve saçın erken yaşlanması gibi saç hasarına neden olan çok fazla faktör vardır. Saç yağları, saç maskeleri, serumlar ve paketler saç dökülmesini engellemeye yardımcı olsa da, yediklerinizin saç sağlığındaki rolünü unutmamalısınız. Yediğiniz şey saçınızı etkiler. Bu yazıda, sağlıklı saçlara kavuşmanıza ve korumanıza yardımcı olabilecek saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler listelenecektir.

Ayçiçeği Tohumu

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Ayçiçeği tohumları, saç dökülmesi yüzünden endişe edenlerin beslenmesine ekleyebileceği en iyi yiyeceklerden biridir. Sağlıklı saçlara katkıda bulunan besinlerle doludur. E vitamini, çinko ve demir ile saçlara gereken gücü sağlar. Ayrıca, ayçiçeği tohumları mükemmel bir B6 vitamini kaynağıdır (piridoksin), bir fincan önerilen günlük alımın %31’ini sağlar. Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız biraz ay çiçeği tohumu atıştırmanız önerilir.

 • B6 vitamini, çinkonun bağırsaklardan düzgün bir şekilde emilmesi için çok önemlidir, aynı zamanda saç dökülmesini önleyen bazı özelliklere sahip olduğu da bir gerçektir.
 • Bu özellikler, B6 vitamininin kafa derisine oksijen akışını artırma yeteneği ile ilişkilidir.
 • Her şeyden önce, ayçiçeği tohumları, bakır için önerilen günlük alımın üçte birini içeren en iyi besin kaynaklarından biridir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler; Biberiye

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler

Biberiye en çok kullanılan mutfak baharatlarından bir tanesidir. Bununla birlikte, çok az insan biberiyenin de şifalı bitki olarak uzun bir geçmişi olduğunun farkındadır. Sindirim problemleri, saç dökülmesi ve baş ağrıları da dâhil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için tarih boyunca kullanılmıştır. Saç dökülmesi için bitkisel çözümdür.

 • Biberiyenin kan dolaşımını, özellikle de kafa derisini iyileştirdiği bilinmektedir.
 • Kafa derisine kan pompalandığı sırada, saç köklerini uyarır ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Biberiye ayrıca, dokuların bakteri hasarından korunmasına yardımcı olabilecek polifenol rosmarinik asit içerir.
 • Biberiye, balık, kızarmış et ve domates soslarının yanı sıra meyveleri, özellikle portakalları tatlandırmak için kullanılabilir.

Yeşil Bezelye

Küçük olmasına rağmen, yeşil bezelye besin değeri açısından çok büyüktür. Ayrıca saçınızın sağlığını artırmak istiyorsanız beslenmenize eklemek için harika bir besindir. Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler listesinde ilk sıralarda yer alır.

 • Bezelye, saç dökülmemesi için için gerekli olan protein kaynağıdır.
 • Ayrıca beta-karoten ve C vitamininin yanı sıra demir içerir.
 • Yeşil bezelye, kurutulmuş, dondurulmuş ve konserve olarak satın alınabilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler; Hardal Yeşillikleri

Antioksidanlar ve besinlerle dolu hardal yeşillikleri, güçlü, kalın saçlara sahip olmayı hedefliyorsanız diyetinize mükemmel bir katkı sağlayabilir. Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünenler hardal yeşillikleri tüketmelidir.

 • Hardal yeşillikleri en iyi beta-karoten kaynaklarından biridir.
 • Aynı zamanda C vitamini ve E vitamini kaynağıdır.
 • Belirgin biberli tadı ile bu son derece besleyici yeşillikler yıl boyunca marketlerde mevcuttur.

Ispanak

Ispanağın beslenme profili, onu güzel buklelere özlem duyanlar için sağlıklı ve önemli bir gıda haline getirir. Ispanak, beta-karotenin en iyi besin kaynaklarından biridir ve mükemmel bir folat kaynağıdır. Saç dökülmesi için tüketilebilecek en lezzetli sebzelerden bir tanesidir.

 • Ayrıca saçlara oksijen taşınmasına yardımcı olan demir içerir.
 • Ispanak E vitamini ve B6 vitamini sayesinde saçlarda dökülmenin önüne geçmenin yanı sıra parlaklık vererek saçı güçlendirir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Çay

Yeşil çay, kilo kaybını desteklemedeki rolü ile bilinir, ancak çok az insan yeşil çayın kellik ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğinin farkındadır.

 • Yeşil çayda bulunan spesifik bir polifenolün (-) epigallocatechin-3-gallat olarak adlandırılır) androjenlerin ve diğer hormonların üretimini, etkilerini modüle ettiği gösterilmiştir.
 • Bu nedenle, hormonla ilişkili kellik tedavisinde yararlı olabileceği kanıtlanmıştır.

Yumurta

Yumurta, saçın ana bileşeni olan mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca, yumurtalarda bulunan protein kolayca sindirilir ve vücut tarafından kullanılır, bu nedenle vücut geliştiriciler, yumurtaları protein kalitesi için “altın standart” olarak değerlendirmektedirler. Protein kalitesi tipik olarak iki değerle ölçülür: 1. proteinin eksiksizliğini ölçen düzeltilmiş Amino asit skoru (PDCAAS) ve 2. emilen proteinden tutulan protein miktarını yansıtan biyolojik değer. Soya proteini izolatları ve peynir altı suyu proteini ile birlikte, yumurta akı tüm gıdalarda mümkün olan en yüksek PDCAA’LARA sahiptir. Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasına mutlaka eklenmelidir. Ayrıca biyolojik değerde 100 puan verilmiştir.

 • Bu da yumurtalardan sindirilmeyen tüm proteinlerin vücut tarafından kullanıldığı anlamına gelir.
 • Mükemmel bir protein kaynağı sağlamanın yanı sıra, yumurtalar demir, kükürt, B2 vitamini, B12 vitamini ve folik asit de dahil olmak üzere saç sağlığını teşvik ettiği bilinen birçok besin içerir.
Sac Dokulmesine hangi meyve iyi gelir?
Saç dökülmesi birçok sebeple meydana gelebilmektedir. Bunun en başında gelenlerden bir tanesi de besin eksikliğine bağlı oluşan vitamin eksikliğidir. B7 olarak da bilinen biyotin, demir, C vitamini, D vitamini ve çinkonun kişilerin vücutlarında çok fazla azalmasıyla beraber kişilerde saç dökülmesi yaşanabilir. Kişilerin bu vitaminleri içeren domates, havuç, portakal, greyfurt, mandalina, elma, muz, kuru üzüm gibi yiyecekleri tüketmelilerdir.
Hangi vitaminler saç çıkarır?
Kişilerin vücutlarında bulunması gereken çeşitli vitaminlerin azalması ya da hiç olmaması durumunda kişiler çeşitli sıkıntılarla yüz yüze gelebilmektedir. Bu sıkıntılardan bir tanesi de saç dökülmesidir. Saç dökülmesini engelleyerek, saç onarımını ve dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlayan vitaminler olarak B7 vitaminini, demiri, C vitaminini, D vitaminini ve çinkoyu örnek verebiliriz.
Çok aşırı saç dökülmesine ne iyi gelir?
Erkek ve kadınların saçlarında her yıl ortalama bir saç dökülme yaşanmaktadır ve bu doğal bir şeydir. Dökülen saçların yerine yenileri kendiliğinden gelmektedir. Ancak kişilerin saç dökülmeleri ortalamanın üzerindeyse ve dökülen saçlar yerine gelmiyorsa bu bir problemdir kişilerin hekimlere başvuruda bulunmalıdır. Bunlara ek olarak B7, C, D, demir ve çinko vitaminlerini içeren yiyeceklere ve doğal yağlarla bu süreci hızlandırabilirler.
Saç cikarmak icin ne yemeliyiz?
Saçları çok fazla dökülen kişiler bunları çok fazla stres haline getirebilmektedir. Ancak bunu telafi edebilmek adına kişiler çeşitli doğal yollara başvurmaktadır. Bu yollardan bir tanesi saçların gelişmesini hızlandıran yiyecek tüketiminden geçmektedir. Bu yiyeceklere örnek olarak; ayçiçeği tohumu, biberiye, yeşil bezelye, hardal yeşillikleri, ıspanak ve yumurtayı verebiliriz. Ayrıca kişilerin tüketeceği yeşil çayda saçlarını daha fazla gürleştirmelerine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;

Saç Bakımı Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi İçin Şampuan | Saç Dökülmesi Şampuanı

Biberiye Çayı Zayıflama | Biberiye Çayı ile Kilo Verme

Saç Bakımında Çörek Otu Yağı

Biberiye Ve Kekik Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.