Doğal Sağlık

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler | Doğurganlığı Artırmak İçin Ne Yemeli?

14.01.2021
530
Üremeye İyi Gelen Yiyecekler | Doğurganlığı Artırmak İçin Ne Yemeli?

Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler farklı sebeplerle zorluk yaşayabilmektedir. Uzun süredir deneyen ve çocuk sahibi olamayan kişiler üremeye iyi gelen yiyecekler ile doğurganlık oranını artırabilir.

Avokado

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler

Üremeye ne iyi gelir: Avokado doğurganlığı yükseltmesi için kullanılabilecek besinler arasında bulunmaktadır. Avokado içerisinde birçok önemli vitamin, yağ, mineral, protein, lif ve karbonhidrat bulunmaktadır. Aynı zamanda e vitamini açısından oldukça zengindir. İçerisinde bolca folik asit de bulunmaktadır. Avokado üzerine yapılan araştırmalar düzenli olarak tüketilmesi durumunda döllenmiş yumurtanın rahim içerisine tutunabilmesi aşamasında oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Bu sebeple üreme sorunları için avokado tüketilebilir.

 • Avokado minik dilimler halinde kesilerek öğünlerin yanında kullanılabilir.
 • Avokadoyu ezerek sandviçlerinizin içerisinde kullanabilirsiniz.
 • Salataların içerisinde sos olarak avokado kullanılması oldukça yaygın bir tüketim şeklidir.

Somon

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler

Üreme sorunları nasıl geçer: kadınların üreme sistemi konusunda omega 3 oldukça önemli bir konumdadır. Bu sebeple üreme konusunda sorun yaşayan kadınlar bol bol omega 3 içeren besinler tüketmelidir. Somon omega 3 açısından oldukça zengin bir besin kaynağı. Aynı zamanda protein açısından da zenginlik göstermektedir. Bu sebeplerle somon kadınlar için üremeye iyi gelen yiyecekler arasında bulunmaktadır.

 • Haftada 1 veya 2 kez tüketilebilir.
 • Izgara şeklinde veya fırında pişirilmesi durumunda daha sağlıklı olacaktır.

Yumurta

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler

Yumurta insan sağlığı için en gerekli ve en önemli besinler arasında bulunuyor. Yumurta sayısız faydalarından bir tanesini üreme konusunda göstermektedir. Yumurta içerisinde kolin bulunmaktadır. Bu maddenin fetal gelişim üzerinde faydalı etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu sebeple yumurta üremeye iyi gelen şeyler arasında sayılmaktadır. Kadınlarda yumurtalıkların kalitesi için düzenli yumurta tüketimi önem taşımaktadır.

 • Günde 1 veya 2 adet kullanılabilir.
 • Yumurtanın fazla kullanımı vücutta başka sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler; Ceviz

Üreme iyi gelen yiyecekler arasında bulunan ceviz içerisinde bolca omega 3 ve e vitamini bulunduruyor. Bu sebeple erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda ceviz prostat kanseri ve meme kanseri için anneciğim özellik göstermektedir. Üreme sorunu yaşayanlar günlük düzenli olarak ceviz tüketebilir.

 • Ceviz tüketimi için önerilen miktar günlük bir avuç kadardır.
 • Cevizi tek başına artık edebileceğiniz gibi yoğurt, salata gibi yemekler ile birlikte de tüketebilirsiniz.
 • Balık ve tavuk yemeklerinde tat vermesi için de kullanılabilir.
 • öğütülmüş şekli ile yemekleriniz için hazırladığımız soslarınızın içerisine ilave edebilirsiniz.

Kinoa

Üreme için bitkisel çözüm olarak kinoa sıklıkla önerilmektedir. Gluten içermediği için üreme sorunları yaşayan çölyak hastaları için de uygundur. Kinoa içerisinde birçok önemli vitamin ve mineral bulunuyor.

 • Günün her önünde tüketilmesi için uygundur.
 • Çay kaşığı ile direkt tüketebileceğiniz gibi yemek veya salataların içerisine ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler; Su Teresi

Oldukça faydalı bir bitki olan su teresi üremeye iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor. İçerisinde bolca c ve k vitamini bulunmaktadır. Ayrıca kalsiyum, Beta karoten ve iyot bakımından da zengindir. Su teresi oldukça yüksek antioksidan etki göstermektedir. Kanser hastalıklarından korunmak için de kullanılan su teresi üreme sorunları yaşayanlar tarafından yardımcı bitkisel tedavi olarak kullanılabilir. Su teresi tohumları cinsel gücü artırma özelliğine sahiptir. Özellikle erkeklerle cinsel güç için sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Su teresini salata şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Su teresi yaprakları pişirilerek tüketilebilir. Ispanak hazırlar gibi hazırlayabilirsiniz.
 • Su teresi yapraklarının yanı sıra özü de sıklıkla kullanım için tercih edilmektedir. Bu şekilde yağ formuna benzer.
 • Yapraklarını kaynatarak çay şeklinde hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Nar

Nar hem lezzetli hem de oldukça faydalı meyveler arasında yer alıyor. Nar içerisinde bol miktarda c vitamini, k vitamini ve mineraller bulunmaktadır. Doğurganlığı artırma konusunda etkisi olan folik asit barındırmaktadır. Bu sebeple üreme sorunları yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir.

 • Nar direk meyve şeklinde tüketilebilir.
 • Meyve olarak tüketmeyi sevmeyenler içerisine az miktarda bal karıştırarak meyve suyu şeklinde tüketebilirler.
 • Nar suyu gebelik sırasında da oldukça faydalıdır. Fakat gebelik sırasında aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir.

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler; Kuşkonmaz

Üreme kapasitesini artırma özelliği bulunan kuşkonmaz hem kadın hem de erkekler telefondan kullanılabilmektedir. İçerisinde bolca c vitamini ve folat bulunmaktadır.

 • Kuşkonmazı kendiniz yetiştireceksiniz alerjik etkiler gösterebildiği için toplarken dikkatli olmalısınız.
 • Yemeklerde, salatalarda ve çorbalarda kullanılabilir.
Yumurta Gelişimi İçin Ne Yemeli?
Yumurta kalitesini arttırmak için tüketilmesi gereken besinler yüksek oranda antioksidan içermelerinden dolayı öncelikle taze sebze ve meyvelerdir. Tam yağlı süt ürünleri, et ürünleri, tam tahıllar, çiğ badem, fındık, deniz balıkları, sarımsak, bitkisel proteinler, zeytinyağı 3 içeren doymamış yağlar yumurta geliştirici ve çatlatıcı besinler olarak bilinmektedir.
Kadınlarda Yumurta Sayısı Nasıl Artırılır?
Özellikle 35 yaşını aşan kadınlarda yumurta rezervinin çoğaltılabilmesi için tavsiye edilen öncelikle sağlıklı beslenmedir. Düzenli egzersiz yapmak ve yeterli oranda uyumak tavsiye edilmektedir bunların yanı sıra aynı zamanda doktor kontrolü altında antioksidan ilaç kullanılmalıdır. Yumurta rezervi ve kalitesini arttırmak için kimyasallardan, fastfood gıdalardan ve glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak kalmak gerekir.
Ceviz Yumurta Kalitesini Artırır Mi?
Hamile kalamamanın en büyük nedenlerinden bir tanesi yumurta sayısı ya da yumurta kalitesi düşük olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre doğru beslenme ve hayat tarzının değiştirilmesi ile hamile kalma şansı yüzde 70 oranında artar. Sebze ve meyvelerin yanı sıra kuruyemişlerde, yumurta kalitesinin artmasına destek olur özellikle omega-3 yağ asitleri magnezyum ve lif açısından zengindir. Antioksidan etkisiyle yumurta kalitesini ciddi oranda arttırır.
Kadın Yumurtalıklarına Ne İyi Gelir?
Hamile kalmayı başaramayanlar çareyi doğal ve bitkisel yöntemlerde ararlar. Yumurtalıklara iyi gelen yiyecekler arasında ilk sırada acı marul yer alır, bebek sahibi olmak isteyenleri tavsiye edilen adaçayıdır. Kökünde B1 ve B2 vitaminleri bulunan adam otu doğurganlığı arttırır, hamile kalmaya yardımcı olan yabani armuttur. Yumurtalık urları ile iltihabının oluşmasına karşı etkili olan akasyadır.

İlginizi Çekebilir;

Kinoa Zayıflama Çayı Yorumları

Nar Çiçeği Çayı Zayıflama | Nar Çiçeği Çayı ile Kilo Verme

Nar Kabuğu İle Saç Bakımı

Ceviz Suyu Diyeti | Ceviz Suyu Diyeti Yapanlar

Saç Bakımı Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı | Saç Bakımı Nedir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.