Doğal Sağlık

Permalı Saç Bakımı | Permalı Saç Kaç Günde Bir Yıkanır?

15.03.2021
831
Permalı Saç Bakımı | Permalı Saç Kaç Günde Bir Yıkanır?

Birçok düz ya da hafif dalgalı saçlara sahip kadının hayalidir perma yaptırmak. Kıvırcık saçlı olmak isteyen bu kadınlar perma yaptırırlar ve kıvırcık saçlara sahip olurlar. Ancak bu aşamada saça uygulanan kimyasal ve aşırı sıcak işlem saça zarar verir ve bu aşamadan sonra evinize döndüğünüzde Permalı Saç Bakımı oldukça önem kazanır.

Perma Nedir?

Saçınızı kıvırcık yapma işlemidir. Bu işlem sayesinde saçınız kıvır kıvır olur ve bambaşka bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Genelde düz veya dalgalı saçlara sahip kadınların büyük beğenisini kazanan kıvırcık saçlara sahip olmak artık oldukça kolay. Ancak permada da kimyasal bir işlem söz konusudur ve bu işlemi yaptırırken de oldukça sağlıklı saçlara sahip olmalısınız. Aynı şekilde sonrasında da saçınızın sağlıklı kalmasına özen göstermelisiniz.

Perma kendi içerisinde de ikiye ayrılmaktadır. Sıcak perma ve soğuk perma olarak ikiye ayrılan bu saç şeklinin her ikisinde de yapılışı oldukça farklıdır. Sıcak perma adından da anlaşılacağı üzere sıcak çubuklar ile şekillendirilir. Saça uygulanan bu ısılı çubukların boyutu sizin tercihinize bağlıdır. Yani isterseniz daha kalın ya da ince çubukları tercih edebilirsiniz.

Soğuk permada güzel olan şey saçınız ıslakken bile permalı görünür. Bu sıcak permada söz konusu değildir. Sıcak permaya göre daha ekonomik olması sebebiyle tercih edilmektedir. Permalı Saç Bakımı da perma sonrasında gerekmektedir.

Permalı Saç Bakımı Evde Yapılır Mı?

Elbette yapılabilir. Perma kimyasal bir işlemdir ve sonrasında saçınızı açtırmışsınız gibi bir bakım ister. Yani ciddi bir bakım saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Ayrıca Permalı Saç Bakımı saçın çok daha uzun süre permalı gözükmesini sağlar. Yani böylelikle hem paranız boşuna gitmez hem de daha uzun süre permalı gözükürsünüz.

Permalı Saçın Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızı bakım yağları ile beslemelisiniz. Böylelikle en güzel sonuca ulaşabilirsiniz. Özellikle doğal zeytin yağı oldukça faydalıdır. Zeytin yağına hindistan cevizi yağı veya argan yağı vb. ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte yine bu yağlara yumurta ve bal eklemek saçın daha parlak ve canlı gözükmesini sağlar. Böylelikle daha şık saçlara sahip olabilirsiniz. Permalı Saç Bakımı için en iyi yöntem bitkisel yağlardır.

Permalı saç her gün yıkanır mı?
Saçlara yapılan perma kişilerin saçları yıkama sürelerine ve perma yapılırken saçlarına sürülen perma solüsyonunun kalitesine bağlı olarak kalıcılığı değişiklik göstermektedir. Saçlarını her gün yıkayan kişilerin permaları gittikçe çözülür ve saç eski haline döner. Saçlarında perma olan kişilerin her gün saçlarını yıkmamaları gerekmektedir. Bunun sebebi kişilerin çok sık saçlarını yıkamaları dahilinde permaları kalıcılığını yitirmesidir.
Permalı saçlara nasıl şekil verilir?
Permalı saçlara sahip olan kişilerin saçları zaten yüksek derecede sıcaklık ya da soğukluk verilerek kalıcı şekillendirme yapılır. Bu sebeple kişilerin saç yüzeylerinde bulunan proteinler zarar görmektedir. Bu zarara daha fazla ekleme yapmamak için kişilerin tekrardan saçlarına ısı vermemesi gerekmektedir. Kişiler saçlarındaki bukleleri daha belirgin hale getirmek için saç kremleri kullanılabilinir.
Permalı saç nasıl şampuan kullanılır?
Saçlarında perma bulunan kişiler saç yıkamalarını direkt olarak sıradan bir şampuan ve yöntemle yapmamalıdır. Aksi takdirde kişilerin saçları bütünlüğünü korumayarak saçlar bozulabilmektedir. Kişiler saçlarının zarar görmesini engelleyebilmek amacıyla saçlarına daha narin ve dikkatli davranmalıdır. Ayrıca şampuanı permalı saçlar için kullanılan özel şampuanlardan olmalıdır.
Permadan sonra hangi şampuan kullanılır?
Saçlarına perma yaptıran kişilerin duş alırken kullandıkları şampuanlar bu saça özel olmalıdır. Aksi takdirde kişilerin saçlarındaki bukleler bozulabilir, ya da saçlarında kabarma gibi bukleleri kötü gösterecek durumlar ortaya çıkabilmektedir. Permadan sonra kullanılabilecek doğru ürünleri kişilerin kuaförlerinden öğrenebilmesi mümkündür. Ancak piyasada en çok kullanılan marka olarak Eugene firmasının perma şampuanları ve koruyucu solüsyonları kullanılabilinir.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Saç Bakımı

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Saç İçin Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.