Doğal Sağlık

Kepek Nasıl Geçer Doğal Yöntemler | Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

17.03.2021
574
Kepek Nasıl Geçer Doğal Yöntemler | Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

Her kadının veya erkeğin en az bir döneminde karşı karşıya geldiği saç kepeklenmesi sorunu, çözümü oldukça kolay bir problemdir. Genellikle yanlış şampuan seçimi ve durulama sorunlarından meydana gelen saç kepeği, görünümü ve kaşıntısı ile kişiyi gün içerisinde rahatsız etmektedir. Saç kepeği sorununu doğal yöntemler sayesinde geçirmeniz mümkündür. Kepek nasıl geçer doğal yöntemler konusu hakkında tüm detayları makalenin devamında bulabilirsiniz.

Kepek Nedir?

Saç diplerinde meydana gelen küçük beyaz pullar ile kendini gösteren saç kepeği, saçın oldukça bakımsız görünmesine sebebiyet vermektedir. Saçınızdan sürekli dökülen kepekler, gün içerisinde sizi sıkıntıya sokabilmektedir.

Hem kadınların hem de erkeklerin müzdarip olduğu kepek problemi, genellikle şu nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır;

 • Seboreik dermatit; Bir deri hastalığı olan seboreik dermatit, genellikle saç derisinde sık görülmektedir. Hassasiyet sebebi ile saç derisinde hücre üretiminin fazla olmasından dolayı kepek sorununu meydana getirmektedir.
 • Soğuk Havalar; Havaların soğuk olması ile beraber, elimiz gibi saç derimiz de kurumaktadır. Bu sebeple saç derimiz pul pul dökülmektedir. Bu da kepeğe sebebiyet vermektedir.
 • Saçı yeteri kadar şampuanlamamak; Duş esnasında saçı yeteri miktarda şampuanlamamak, saçın tam temizlenmemesinden dolayı kepek oluşumunu tetiklemektedir.
 • Saçı taramamak; Saçı taramamak, dökülmekte olan saç derisinin temizlenmemesine ve saça yapışmasına sebebiyet vermektedir.
 • Stres; Pek çok hastalığa sebebiyet veren stres, saçta kepek oluşumunu da tetiklemektedir.
 • Beslenme Düzeni; Kişilerin düzensiz ve sağlıksız beslenmeleri sonucunda, saçta kepek oluşumu mümkün olmaktadır.

Kepek Nasıl Geçer Doğal Yöntemler; Kepek Nasıl Geçer?

Kepek nasıl geçer doğal yöntemler konusu için uzmanların da önerdiği bazı bakım kürleri ve saç tonikleri bulunmaktadır.

Kepeğin evde doğal yöntemler ile geçmesi için kullanılan bazı bitkisel ürünler ise;

 • Çay Ağacı Yağı; Cilt rahatsızlıkları için sık kullanılan bu yağ, seyretilerek kullanılmalıdır.
 • Aloe Vera; Birçok hastalığa iyi gelen aloe vera, kepeğe de iyi gelmektedir.
 • Hindistan cevizi yağı; Nemlendirici etkisi olan bu yağ, saç derisine ihtiyacı olduğu nemi kazandırır.

Kepek Nasıl Önlenir?

 • Kepek oluşumunu önlemek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlardan bazıları;
 • Probiyotik tüketme oranınızı arttırmak
 • Omega-3 tüketimini arttırmak
 • Doğal ve doğru şampuanı kullanmak
 • Saçı özenle durulamak
 • Paraben içeren ürünler kullanmamak.

Bu önlemlerin uygulanması dahilinde, kepek nasıl geçer doğal yöntemler konusu için herhangi bir uğraş vermenize gerek kalmayacaktır.

Kepeklerden kurtulmak için ne yapmalıyız?
Kepeklerden kurtulmak isteyen kişiler saç diplerinde bulunan derileri rahatlatacak ve nemlendirecek doğal yağlar ve bitkiler kullanabilir. Bunlara örnek olarak zeytinyağı, aloe vera bitkisi, hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı gibi ürünler kullanılabilir. Bu ürünler saç diplerine yavaşça masaj yaparak uygulandıktan sonra güzelce durulanmalıdır. Böylece saç dipleri nemlenerek kepekten arınacaktır.
Sirke kepek nasıl geçer?
Sirke saç bakımında kullanılan doğal yollardan bir tanesidir. Saçlarına sirke ile bakım yapmak isteyen kişiler birkaç yolla bu yöntemi gerçekleştirebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi şampuanın içerisine belirli miktarda sirkenin eklenmesidir. Sirke saç diplerinde bulunan ölü derileri, kirleri ve çeşitli kalıntıları temizleyerek kepeğin oluşumunu engelleyebilir. Bu sayede kişiler saçlarında bulunan kepeğin istenmeyen görüntüsünü doğal bir yolla ortadan kaldırabilir.
Saç Kepeklenmesini önlemek için ne yapmalı?
Saç kepeklenmesini önlemek isteyen kişilerin ilk öncelikle probiyotik gıdaları tüketmeyi arttırmaları gerekmektedir. Ayrıca Omega-3 vitaminini de bolca almak bu konuda çok büyük yararlar sağlamaktadır. Bunlara ek olarak paraben içermeyen doğal ve kişilerin saç tiplerine göre doğru şampuanların kullanılması gerekmektedir. Her duşta kişilerin saçlarını iyice ve özenli bir şekilde durulaması gerekmektedir.
Kepekli saçlar için ne yapmalı ibrahim Saraçoğlu?
Kişilerin başvurduğu doğal yöntemlerden bir tanesi ısırgan otudur. Kişilerin 750 ml’lik kaynayan içme suyuna bir tutam ısırgan otunu karıştırarak hazırladığı doğal bir kürdür. Karışım bir süre sonra süzülerek temiz saça uygulanır ve durulanır. Bir başka kür ise lavantanın kaynar suya atılmasıyla oluşturulmaktadır. Kür saça sürüldükten yarım saat sonra temizlenerek, kurutulur.

İlginizi Çekebilir;

Erkek Saç Bakımı Doğal Yöntemler

Saç Bakımı Çörek Otu Yağı

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Nane Yağı İle Saç Bakımı

Karın Ağrısı Nasıl Geçer Üşütme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.