Lob Saç Kesimi | Lob Saç Modeli

03.02.2021
819
Lob Saç Kesimi | Lob Saç Modeli

İmajını değiştirmek ve farklı bir hava yaratmak istiyorsanız lob saç kesimi, tam da aradığınız ve ihtiyacınız olan kesim olabilir. Hemen herkese uyan stili sayesinde; düz ya da kıvırcık saçlı, esmer ya da sarışın, ince telli ya da kalın telli fark etmeksizin, farklı lob kesim saçları tercih edebilirsiniz.

Lob Saç Nedir?

Uzun bob olarak da adlandırılan lob kesimi; omuzun hemen üstünde, omuz seviyesinde ya da omuz seviyesinin biraz altında yapılan saç kesimidir. Lob  kesimi, 1920’li yıllara dayanan bir tarihe sahiptir. 1960’lı yıllarda ise daha da kendini gösterdi ve günümüzde hala, hemen herkesin en az 1 kere denemesi gereken bir saç stili haline geldi.

Lob saç kesimi tercih eden ünlüler arasında;

 • Charlize Theron
 • Gabrielle Union
 • Rihanna
 • Taylor Swift
 • Kim Kardashian
 • Resse Witherspoon
 • Zoey Deutch
 • Rose Byrne bulunur.

Kullanımı kolay, şekil vermesi kolay olan lob  kesimi; spor salonunda, konserde, partide, işyerinde rahatlıkla kullanılabilecek ve özellikle kısa saç stili seven kadınlar için, süper bir alternatiftir.

Lob Saç Kesimi

Mükemmel Lob Uzunluğu

Her saçta olduğu gibi lob saç kesimi için de farklı boyutlar, öncelik kazanır. Saçın uzun olması yüzü daha ince gösterir. Ancak bu her saç tipi için geçerli değildir. Lob kesimi için; çene uzunluğu, omuz uzunluğu ve köprücük kemiği uzunluğu önemlidir.

Mükemmel lob için en uygun 3 ölçü:

 • Yuvarlak lob için, omuz uzunluğunda
 • Oval lob için istenilen uzunlukta
 • Kalp/kare lob için kısa uzunlukta tercih edilmelidir.

Kare/kalp lob saç kesimi için kısa uzunluk tercih edildiğinde, boyun ve çene hattı daha iyi gösterilmiş olur.

Lob Saç Kesimi; Saç Dokusuna Bağlı Lob Stilleri

Lobkesimi için dikkat edilmesi gereken stiller vardır. İnce saçlar için; kesintisiz çizgi bitişine sahip bir lob, saçları daha hacimli gösterir. Kalın telli saçlarda; saç hareketini ve dolgunluğu sağlamak için, saçlardan kırpma yapılır ve üçgen kesim tercih edilmez. Dokulu ve kıvırcık saçlar için; kenarların biraz daha hafif tutulması, uzun bir katman yapılması, doğru tercih olacaktır. Çok sıkı buklelerin olduğu saçlarda; saçların stilinin görünebilmesi için, saçlar kuru şekilde kesilir. Bukleler gevşekse, saçlar ıslak ya da nemliyken kesilmelidir.

Lob Saç Kesimi; Kabarık Lob ve At Kuyruğu Biçimlendirme

Lob saç kesimi tercihi yaparken, saçlarda kabarıklık ve lob kesimi at kuyruğu ile biçimlendirilecekse, birkaç dokunuş yapmak gerekir.

Lob ve at kuyruğu biçimlendirmede 3 pratik yöntem:

 • At kuyruğunu yapmak için saçlar, dolaşık açma fırçası kullanılarak toplanır.
 • At kuyruğu toparlayıcısı ile düzelterek, saçın sabitlenmesi için sert kıllı fırça kullanılır.
 • Eğer kuyruktan kaçan saçlar varsa, o bölgede at kuyruğunu fırçalamak için, saç spreyi kullanılır.

Saç tellerinin bağlanması ve hareketsiz kalması için, saçların yukarı doğru fırçalanması gerekir.  Eğer çok kısalar varsa, bu kısa saçlar, tel tokalar ile gizlenebilir.

Lob Saç Kesimi

Lob Saç Kesimi; Tercih Edilecek Muhteşem Lob Stilleri

Her yüz tipine ve saç tel dokusuna göre farklı lob kesimi stili bulunur. Saç tipinize göre, içinden tarzınızı da yansıtacak modelleri bulabilirsiniz.

1.Dalgalı Katmanlı Lob

Kısa katmanları olan, yüz çerçeveli uzun katmanlı lob saç kesimi, dikdörtgen yüz şekline sahip kadınlar için, en ideal tercihtir. Özellikle küllü sarışın saç tonlarında mükemmel uyum sağlar. Aynı zamanda ince telli saçlara hareketlilik katarken, kalın telli saçlarda ağırlığın bir kısmını almak için harika bir seçimdir.

2.Ters Lob

Eşsiz ve taze bir görüntü kazanmak isteyenler için; süper havalı olan platin katmanlı ters lob kesimi, keskin ve düzgün uzun katmanlara sahiptir. Soğuk alt tonları olan hafif ve orta ton ciltler için oldukça ideal olan saç kesimi, havanızı daha da modernleştirecektir.

3.İnce Saçlar İçin Yığılmış Lob

İnce saçlar için kusursuz yığılmış lob kesimi için, düzgünlüğün korunması adına, bakıma ihtiyacı vardır. Ancak bu kadar zahmete değecek kadar mükemmel olan yığılmış lob, ince saçların daha kolay şekil almasına da olanak tanır.

4.Omuz Uzunluğunda Lob

Orta uzunluğa sahip bir lob kesimi; daha az eksantrik ve daha çok yönlü kısa katmanlı lobdan daha popüler bir saç kesimidir. Bunun yanında orta lob, omuz üzerinden saç kesiminin aksine çalışır. Üst düğümlerden, zarif kabarıklıklara kadar, daha fazla şekillendirme seçeneğine sahiptir.

5.Asimetrik Uzun Bob

Asimetrik uzun bob saç kesimi; katmanlı tellerin geri kalanından biraz daha uzun olarak, ön parçalardan keskinliğini alır. Yüzü ve daha açık uçları çerçeveleyerek peekaboo vurguları, modaya uygunluğunun yanında, gururla taşıyacağınız bir saç stilini ortaya çıkarır. Pürüzsüz şekillendirici kremlerle, saçlar daha yumuşak ve dokulu görülür.

6.İnce Saçlar İçin Lob

İnce telli saçlarda lob kesimi ile, bazı renklerin açığa çıkarılabilmesi ve açık tonlarla daha hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Işıklı ortamlarda, koyu renklerin görsel olarak kalınlaşma etkisini göstermek için, hacim artıcı saç kesimiyle harika bir lob saç kesimi tercih edebilirsiniz.

7.Patlamalı Kıvırcık Lob

Patlamalı asi kıvırcık bir lob kesimi, zahmetsiz saç stillerinden biridir. Saç maşası ve saç tekstüre spreyi ile, kıvırcık saçlarınızı daha hacimli gösterebilirsiniz. Uzun katmanlı saç stiliyle saçlarınızı daha hacimli ve hafif gösterebilirsiniz.

Lob Saç Kesimi

8.Kalın Saçlar İçin Katmanlı Lob

Dalgalı katmanlara ve dalgalı uçlara sahip, kalın saçlar için katmanlı lob kesimi, saçınıza istediğiniz stili katmanızda yardımcı olur. Katmanlar ve vurgular saç görünümünüzü daha dokulu, hacimli hale sokarken, sizi daha havalı ve modern göstermeye yetecektir.

9.Dokulu Katmanlı Lob Saç Kesimi

Saçlarınızın daha göz kamaştırıcı bir stile sahip olmasını istiyorsanız, daha kısa kumral dalgalara, sıcak vurgular ekleyebilirsiniz. Bunun için dokulu katmanlı lob kesimi tercih edilebilir. Tüylü bob olarak da adlandırılan dokulu katmanlı lob, ince saçlarda dahi, dolgun görünümü sağlayacak, yeterli derecede hacme sahiptir.

10.İnce Saçlar İçin A-Line Lob

Uzun bob saç kesimi, ince telli saçlara sahip kadınlar için, en iyi tercihlerden biridir. A-Line stil olarak adlandırılan lob kesimi, saçınızı daha uzun göstermekle kalmaz bunun yanında daha dolgun ve daha kalın görünümlü olmanızı da sağlar. Unutulmamalıdır ki ince saçlar, tüm doğal dalgaları gösteren tüylü bir lob şeklinde kesilip şekillendirme yapıldığında, daha gür ve hacimli görünür.

11.Yandan Patlamalı Açılı Lob Saç Kesimi

A-Line lob tarzı olan yandan patlamalı açılı lob, ekstra uzunluğa sahiptir ve geleneksel kesilmiş uzun bir bob saç kesimine doğal hacim katar. Açılı lob stili, yandan süpürülen patlamalarla birleştirerek, saç stilinin asimetrisi de vurgulanır.

Lob Saç Kesimi; Neden Her zaman İyi Bir Seçim

1920’li yıllarda başlayıp, 1960’lı yıllarda kendini daha da hissettiren lob kesimi, 2015 yılından itibaren bir akım olmaya başlamış ve birçok ünlü tarafından da tercih edilen saç stili halini aldı. Boynun ortasından köprücük kemiği uzunluğuna kadar farklı şekillerde yapılabilen lob kesimi, birçok yönden popülerliğini korumaya devam eden bir saç stilidir. Aslında tercih edeceğiniz lob saç kesimi, kısalığı ile dikkati yüze çeker. Tüm saç tiplerinde harika görünür ve çok yönlülüğü sayesinde, hemen herkesin en az bir iki kere denemesinin önerileceği saç kesimi tiplerindendir.

Lob kesimi; size daha kısa bir saç görünümü sunarken, aynı anda uzun saç hissi de uyandırır. Uzun bob kesim saçların bakımı oldukça kolaydır. Çok az bakım gerektirir. Kesimin daha taze görünmesi için, sadece her 6 ya da 8 haftada 1 kere kesim yapılması önerilir. Lob saçlar, esneklik sağladığı için; düz, dolgun ya da kıvırcık saçlarda tercih edilir.

Lob saç kesimi nasıl yapılır?
Lob saç kesimi yapıldığı zaman saç tamamen küt kesilmez. Saçların enseye dökülen tutamları, önlerine göre daha uzun bırakılır. Bu diğer bir ifade ile boyun hizasında dürüst bir çizgi halinde saçlar kesilirken önlere doğru ilerledikçe bu kesim eğimli bir şekilde devam eder. Saç kesimi fönlü kullanıldığı takdirde güzel görünür.
Lop kesim ne demek?
Lop saç kesimi diğer bir ifadeyle omuz hizasında kesilen küt saçlar olarak adlandırılır. Kalın dalgalı saçları bulunan kişiler için tercih edilir. Her yüz kesimine gitmesi mümkün değildir. Boyunu uzun olan kişiler için önerilir.
Lob saç kesimi kime yakışır?
Lob saç kesimi genel olarak boyun bölümü uzun olan kişiler için tercih edilir. Aynı zamanda kısa saç kullanmayı seven kişilerde kullanabilir. Lob saç kesimi kalın yapılı saçlar için uygulanır. İnce telli saçlarda lob saç kesimi istenilen doğrultuda etki oluşturmaz.
Bob ve Lob saç kesimi nedir?
Bob saç kesimi için küt bir kesim oluşur. Ancak lop saç kesimi için böyle bir durum söz konusu değildir. Lob saç kesimi, ensenin dümdüz önlere doğru ise kısalan bir saç kesimidir. Bob saç kesiminde ise arka kısım daha volümlü, önler ise kahküllü bir şekilde bulunur.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.