Doğal Sağlık

Saç Bakımı Çam Terebentin Kullanımı | Çam Terebentin Yağı Saça Direk Uygulanır Mı?

14.03.2021
593
Saç Bakımı Çam Terebentin Kullanımı | Çam Terebentin Yağı Saça Direk Uygulanır Mı?

Çam terebentin saçlar için uzun yıllardır oldukça faydalı olmasıyla bilinir. Saçların daha güçlü ve sağlıklı görünmesi ile birlikte saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç bakımı çam terebentin kullanımı ile birlikte saç dökülmelerinin önüne geçer.  Çam terebentin yağı aslında saçlar için doğal bir mucizedir ve saçların daha hacimli, parlak ve güçlü görünmesini sağlar.

Çam Terebentin Nedir?

Çam terebentin çam ağaçlarından elde edilir. Tamamen doğal bir yağ olarak piyasada genellikle aktarlarda bulunur. Genellikle çam terebentin esansı ve çam terebentin yağı olarak iki çeşidi bulunur. Çam terebentin yağı daha çok çam kozalaklarının gövde kısmındaki reçine ya da bal olan kısmından elde edilir. Çam terebentin esansı ise çamın dikenli yapraklarından elde edilen bir çeşit yağdır. Saç bakımı için çam terebentinin kullanımı ile birçok alanda saçlara fayda sağlar.

Çam Terebentinin Saça Etkileri Nelerdir?

Çam terebentin özellikle son yıllarda saçlara olan faydaları ile oldukça popüler hale gelmiştir. Doğal yapıda olması ve kimyasal içermemesi ile en çok tercih edilen saç bakım ürünleri arasında yer alır. Çam terebentin en çok kepek problemleri ile ilgili olarak kullanılır. Saç dökülmelerine karşı da etkili olan çam terebentin özellikle mevsimsel dökülmelerin önlenmesine etkilidir. Düzenli kullanıldığı zaman saçları güçlendirir, parlaklık ve canlılık kazandırır. Ayrıca saçların daha çabuk uzamasına da fayda sağlar. Saçların hızlı yağlanma problemine karşı da etkilidir. Saç bakımı çam terebentin şampuana koyulması ile saçlar dolgunluk kazanır ve güçlenir.

Saç Bakımı Çam Terebentin Kullanımı; Nasıl Kullanılmalıdır?

Saç bakımı çam terebentin kullanımı düzenli olarak yapıldığında büyük fayda sağlar. Çam terebentini şampuan kutunuzun içerisine damlatarak kullanabilirsiniz. 300 ml’lik şampuanınız için 30 damla kadar damlatıp tüm şampuanınıza homojen olarak karıştırdığınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanımı bu şekilde oldukça kolaydır. Çam terebentin tek başına oldukça güçlü olduğu için yalın şekilde cilde temas ettirilmemelidir. Kızarıklık ve tahrişe neden olacağı için cilt üzerine ya da saç derisine direkt olarak uygulanmamalıdır. Saç maskesi olarak kullanmak isterseniz de bir miktar çam terebentin yağı ile aynı miktarda badem yağını karıştırıp saçlarınıza uygulamalısınız.

Çam terebentin saça nasıl sürülür?
Çam terebentin yağını kullanmak isteyen kişiler çeşitli yöntemlerle bunu saçlarına uygulayabilir. Bunlardan ilki en kolayıdır, kişiler şampuanlarına bu yağdan yaklaşık 30 damla kadar damlatarak kullanabilirler. Bunun yanında maske olarak da kullanılabilir. Bir başka yöntem ise çam terebentin, zeytinyağı ya da badem yağı ile seyreltilerek saçlara sürülmesidir. Yağ saçlara sürülüp yaklaşık 4 saat bekletildikten sonra yıkanmalıdır.
Çam terebentin Sampuana ne kadar konulmalı?
Çam terebentin kendi özünde güçlü bir bileşendir, bu sebeple kişilerin ellerinde bulunan şampuan miktarlarına göre içine eklenmesi gerekir. Bu miktara örnek olarak şunları söyleyebiliriz; eğer kişilerin ellerinde bulunan şampuanın miktarı yaklaşık 300 ml kadar ise bu şampuan içerisine en fazla 25 ya da 30 damla olacak kadar çam terebentin eklenebilinir.
Çam terebentin esansı saça nasıl uygulanır?
Çam terebentin harici kullanımlarda tek başına kullanılamayacak kadar güçlü bir yağdır. Bu sebeple çam terebentin yağını direkt olarak saça uygulamak yerine, küçük bir kapta farklı yağlarla karıştırarak bir karışım elde edilebilinir. Bu sayede bu yağın yapısı seyreltilebilir. Yağı seyreltmek için kullanılabilecek yağlardan bir tanesi zeytinyağı iken bir diğeri ise badem yağıdır. Kaba aynı miktarlarda iki yağdan eklenerek karıştırıldıktan sonra saçlara dipten uca kadar uygulanır ve yaklaşık 3 saat sonra saçtan arındırılır.
Çam terebentin yağı saç çıkarır mi?
Çam terebentin çeşitli yollarla saçlara uygulanabilinir. Ancak bu uygulamaların düzenli bir zaman diliminde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde saçı anlık yumuşatmak dışında hiçbir yararı olmayacaktır. Bu ürünün kullanılmasının asıl amacı saçları beslemek ve saç dökülmesini engellemektir. Buna ek olarak bu yağın düzenli bir şekilde kullanılmasıyla beraber kişilerde saçların tekrar çıkmasını sağladığı da gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir;

Saç Bakımı İçin Doğal Yağlar

Saç Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Ceviz Suyu Saç Bakımı

Kuru Saç Bakımı

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.