Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? | Boğaz Ağrısı Nedir?

28.02.2021
614
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? | Boğaz Ağrısı Nedir?

Grip ya da soğuk algınlığı nedeniyle başımıza gelen ve bütün tadımızı kaçıran hatta bazen hiçbir şey yiyemememize sebep olan bir ağrı çeşididir boğaz ağrısı. Sadece bu tip hastalıklarda değil çeşitli enfeksiyon durumlarında da meydana gelir. Peki, boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu için çözüm arayanlar, bu yöntemleri yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilir ama önce boğaz ağrısı nedir ve sebepleri nelerdir bunlara değinelim.

Boğaz ağrısı, herhangi bir enfeksiyon durumunda boğazda meydana gelen şişlik, yanma ya da acı gibi durumlardır. Oldukça rahatsız edicidir ve enfeksiyonun durumuna göre bu belirtilerde şiddetlenmeler görülebilir. Bilindiği üzere boğaz ağrısı corona virüsün de en yaygın belirtilerinden biridir. Bu nedenle boğazda meydana gelen en ufak ağrı, insanları bu dönemde epey tedirgin etmektedir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısının en yaygın sebebi enfeksiyonlardır.  Özellikle grip soğuk algınlığı gibi hastalıklarda daha yaygın iken, farenjit, larenjit gibi diğer hastalıkların da belirtileri içerisindedir. Hatta bazen bu tip rahatsızlıklar yaşayan hastalarda boğaz ağrıları o kadar yoğun olur ki, hasta ağzını dahi açamaz. Yutkunurken epey zorlanır.

Boğaz ağrısının oluşmasındaki bir diğer neden ise hava kuruluğu olabilir. Bulunduğumuz ortamın fazla sıcak olması, iyi havalanmaması gibi sebepler de boğaz ağrısına neden olabilmektedir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer; Boğaz Ağrısı İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Boğaz ağrısı doğal yöntemler arayanlar için küçük bir liste hazırladık.

  • İlk olarak bir çay bardağı içerisine 2 çay kaşığı tuz, bir miktar sirke ve sirkeyi sulandırmak için de biraz su ekleyip güzelce karıştırın. Daha sonra bunu boğaz kısmınıza kadar çekerek gargara yapın. Düzenli olarak günde 3 sefer uygulayın.
  • Limon, bal ve ılık suyu karıştırarak için.
  • Bir tutam naneyi bir su bardağı su içerisinde kaynatın ve demlendikten sonra için.
  • Boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu için başka bir doğal çözüm yöntemi de sarımsaktır. Ağrı kesici özelliği ile boğaz ağrılarınızı hafifletecek ve sizi biraz da olsa rahatlatacaktır

Gargara yapmak, ağzı temiz tutmak, viks sürmek de iyi gelir.

İlginizi Çekebilir;

Grip Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Covid-19 Burun Akıntısı Olur Mu?

Faranjit Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler

Horlama Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.