Doğal Sağlık

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer | Huzursuz Bacak Sendromu İçin Ne İyi Gelir?

08.03.2021
630
Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer | Huzursuz Bacak Sendromu İçin Ne İyi Gelir?

Huzursuz bacak sendromu, tıp dilinde Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu sendromda, kişi bacaklarını sık sık hareket ettirme isteği hissetmektedir.  Kronik bir hareket bozukluğu olan huzursuz bacak sendromu, genellikle gece görülen bir hastalıktır. Otururken ve yatarken de belirti göstermesi mümkün olan huzursuz bacak sendromu, şiddetlenmesi durumunda bir doktora başvurulması gereken önemli bir hastalıktır. Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? Sorusunun cevabını makalede bulabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nedir?

Hareket bozukluğu olarak adlandırılan huzursuz bacak sendromu, hastalarda bacaklarını hareket ettirme isteği yaratan ve hareket ettirdiğinde ağrının hafiflediği bir hastalıktır.

Genellikle her yaş grubunda ve cinsiyette görülen huzursuz bacak sendromu, ilerleyen yaşlarda daha da şiddetlenebilmektedir. Hastalığın sebebi tam olarak belirlenmemekte olup, genelde; demir metabolizmasında oluşan problemler ve kişilerin hali hazırdaki kronik rahatsızlıkları nedeni ile ortaya çıktığı söylenenler arasındadır.

En sık görüldüğü yaş grubu 40 yaş ve altı olarak bilinen huzursuz bacak sendromu, bacak seğirmesi ile kendini belli etmektedir. Genellikle huzursuz bacak sendromu, kişinin bacaklarında hissettiği tanımsız ağrı ile rahatsızlık vermektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Geçer?

Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer? sorusuna verilecek en genel yanıt ise; bacakları yavaşça hareket ettirmek ve ani hareketler yapmamaktır.

Huzursuz bacak sendromu şiddetlenmesi durumunda ise bir doktora başvurulması önemlidir. Genellikle iki bacakta da ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu, bacakların çekilme hissi olarak tanımlanan bir his ile ilk belirtisini göstermektedir.

Çoğunlukla gece çoğalan bacak ağrıları, huzursuz bacak sendromunun erken belirtilerinden biridir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Huzursuz bacak sendromu nasıl düzelir? sorusuna verilecek cevaplardan biri de; sağlık kuruluşuna giderek bir demir testi yaptırmak olacaktır.

Hastalığın sebebi tam belirlenemese de kişilerde demir eksikliği görülmesi ile huzursuz bacak sendromunun ortaya çıktığı bilinmektedir.

Huzursuz bacak sendromu hastalığını iyileştirmek adına, doktorların reçete ettiği ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar genellikle, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Genellikle kalsiyum ve demir içeren bu ilaçların, bazı yan etkileri bulunmaktadır. Hamilelik döneminde kullanılması önerilmeyen bu ilaçların düzenli ve dozunda kullanımı sonucunda huzursuz bacak sendromu hastalığını geçirmek mümkün olacaktır.

Huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir?
Huzursuz bacak sendromuna çeşitli bitkisel ürünler oldukça iyi gelmektedir. Bunlar Hindistan cevizi yağı, papatya çayı, nane çayı olarak bulunur. Huzursuz bacak sendromunu uzun süreli olarak çeken kişiler için hardal tohumunun etkileri fazlasıyla önerilir.
Huzursuz bacak sendromu için hangi ilaç kullanılır?
Huzursuz bacak sendromu kişiye ya da rahatsızlığına göre belirli tıbbi müdahalelerde ayrılır. Bunun için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar yaş ya da kilo durumuna göre de farklılık gözetir. Dopaminerjik ilaçlar, nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan belirli ilaçlardır. Ve huzursuz bacak sendromu için fayda sağlar.
Huzursuz bacak sendromu ne eksikliğinden olur?
Huzursuz bacak sendromu, vitamin eksikliğinden dolayı kaynaklanır. Vitamin eksikliği yaşayan kişiler zamanla bu sendromun daha da fazla etkilerini görür. B12, magnezyum, folik asit eksikliği yaşayan kişiler için huzursuz bacak sendromu kaçınılmaz bir hale gelir.
Huzursuz bacak sendromu hangi vitamin eksikliğinden olur?
Huzursuz bacak sendromu magnezyum, folik asit ya da B12 vitamini eksikliğinden meydana gelir. Kişiler bacaklarında huzursuzluk, karıncalanma, yanma ve batma hissi yaşadığı takdirde kesinlikle bir müdahale almalıdır. B12 vitamini eksikliği bu sendroma yol açtığı gibi beraberinde magnezyum ve folik asit eksikliği de huzursuz bacak sendromunun belirtileri içerisindedir.

İlginizi Çekebilir;

Varis Tedavisi

Fıtığa İyi Gelen Yiyecekler | Fıtığa Ne İyi Gelir?

İshal Nasıl Çabuk Geçer?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Covid-19 Yeni Belirtileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.