Prematüre Bebeklerde Sarılık | Erken Doğan Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer?

12.09.2022
363
Prematüre Bebeklerde Sarılık | Erken Doğan Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer?

Normal doğum ile hayata gelen ve gelişimini tamamlamış olarak kabul edilen bebeklerde dahi doğum sonrasında bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığı görülmektedir. Doğum sonrası ilk 28- 30 günlük sürece yeni doğan süreci denilmektedir. İşte bu aşamadaki bebeklere de yeni doğan adı verilmektedir diyebiliriz. Ancak yeni doğan bebeklerde bile dış dünyaya adaptasyon konusunda bazı sorunların yaşanabildiği gözlemlenmektedir. Hele ki prematüre bebekler anne karnındaki gelişimlerini dahi tam anlamı ile tamamlayamadıkları için onlardaki hastalık riskinin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden bu yazıda sık görülen durumlardan olan prematüre bebeklerde sarılık nedir, belirtileri ve tedavi yolları nasıldır gibi soruların yanıtlarını açıklayacağız.

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

İster normal isterse erken doğum olsun bazı rahatsızlıklar vardır ki her iki şartta da pek çok bebek üzerinde görülebilir. İşte bahsettiğimiz türden bu hastalığa “ yeni doğan sarılığı “ adı verilmektedir. Genel olarak bebeklerin % 60’ında görülecek kadar yaygın bir sorundur diyebiliriz. Ancak tabi ki prematüre bebeklerde sarılık ihtimali çok daha yüksektir ve bunun olasılığı % 80’leri bulabilmektedir. Sarılık genellikle; yeni doğmuş bebeklerin göz ve ciltlerinin sarı renge yakın bir tonda olmasıdır. Sarılığın oluşmasındaki neden ise normalde bebeklerin kanındaki kırmızı kan hücrelerinin fazla olmasından kaynaklanır.

Fazla olan kan hücreleri parçalandıkça ortaya bilirübin adı verilen bir madde ortaya çıkar ve bu da göz- ciltteki rengin sarıya dönmesine neden olur. Aslında sarılık çoğu yeni doğan bebekte birkaç hafta içerisinde iyileşebilir. Ancak prematüre bebeklerde bu süreç daha da geç olabilir.

Yeni Doğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğanlarda ve prematüre bebeklerde sarılık aslında çok çabuk fark edilebilen belirtilere sahiptir. Yukarıdaki hastalık tanımından zaten bu rahatsızlığın deri ve gözlerdeki sarı renkten saptanabileceğini söylemiştik. Özellikle bebeğin gözlerindeki beyaz kısımlarında daha sarıya dönük bir renklenme varsa aslında bu belirtiler arasında ilk sıraya yerleşebilir. Bir diğer belirti de yine ifade ettiğimiz üzere ciltteki sararmalardır. Bu renk değişimleri bazen kolay fark edilmeyebilir işte bu yüzden iyi ışık alan yerlerde çok daha kolay gözlemleyebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinizin cildine hafif bir şekilde bastırdığınızda o basıncın etkisi ile deride beyaz renkli bir açılma meydana gelir. Ancak sarılık bulunan bebeklerde bu açılma sarı renktedir ve işte buradan da rahatsızlığın belirtisi fark edilebilir. Ayrıca bebeklerde sarılık aslında doğumdan hemen sonra kontrol edilir. Fakat bu kontrolü hemen arkasından 24 saat içerisinde de hastalık başlayabilir. Diğer belirtilerin ne olduğunu da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Eğer bebekte normal süreçten daha fazla bir uyku hali varsa;
  • İştahsızlık, mide bulunması ve çok uyuma durumları söz konusu ise;
  • Beslenme iyi değilse ve halsizlik varsa;
  • Yüksek ateş ile cilt üzerindeki sarılık gitgide artıyorsa;

Bu gibi durumlarda mutlaka vakit kaybedilmeden bir doktora başvurulması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yeni Doğan Sarılığının Nedenleri Nelerdir?

Aslında hastalık fizyolojik sarılık ise o zaman durumun birkaç hafta içerisinde iyileşmesi beklenir. Peki, prematüre bebeklerde sarılık oluşmasına neden olan durumlar nelerdir?

  • Bebek ve anne arasındaki kan uyuşmazlığı durumunun var olması;
  • Doğum zor geçmesi ya da annenin yaşının fazla olması;
  • Bebekteki safra kanallarındaki tıkanıklar ya da buna bağlı diğer sorunlar;
  • Anormal kan hastalıkları ya da enzim eksiklikleri;
  • Bebeğin karaciğerinde bulunan rahatsızlıklar;
  • Sepsis adı da verilen kanda bulunan enfeksiyonlar;

Gibi durumların neredeyse hepsi hem fizyolojik hem de diğer sarılık türünün ortaya çıkmasında etkendir.

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Prematüre bebeklerde sarılık, yukarıda da belirttiğimiz üzere ağır bir durumda değilse ve kendiliğinden birkaç hafta içerisinde iyileşebilecek ise o zaman herhangi bir ilaç ya da tedaviye başlanmasına gerek duyulmaz. Ancak biraz daha ileri düzeyde ve tedavi gerektiren rahatsızlıklarda genel olarak; ışık tedavisi ( fototerapi ), kan değişimi ve farmakolojik ajanlar gibi yöntemlere başvurulabilir.

S.S.S

Erken Doğan Bebeklerde Sarılık Ne Kadar Sürer?

Yeni doğan bebeklerin çoğunluğunda görülen fizyolojik sarılık genel olarak; 7- 10 gün içerisinde kendiliğinden geçebilir.

Sarılığın Beyne Zarar Verdiği Nasıl Anlaşılır?

Sarılığın tehlikeli olduğu; bebeğin sürekli bir huzursuzluk halinde olması, daha tiz sesle ağlaması ve hatta havale gibi durumlarla anlaşılabilir.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/bebeklerde-sarilik/

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.