Tırnak Batması Tedavisi | Ayak Baş Parmak Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

17.09.2021
537
Tırnak Batması Tedavisi | Ayak Baş Parmak Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Batması Tedavisi; Tırnağın, tırnak yatağına doğru acı verici şekilde uzadığı sağlık sorunu tırnak batmasıdır. Oldukça ağrılı olan tırnak batması tedavisi yapılmadığı durumlarda enfeksiyon ile sonuçlanır, iltihap gelişimi halinde ağrı şiddetlenir, ısı artışı, akıntı ve şişlik gibi belirtiler ortaya çıkar.

Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak batması problemde ağrı en sık görülen belirtidir, ağrı tırnağın iki tarafında olduğu gibi tek tarafında da olabilir ve dokunulduğunda ağrı şiddetlenir. Tırnak batması probleminde karşılaşılan diğer belirtiler ise tırnak yatağında hassasiyet etrafında kızarıklık ile şişme, dokuda ısı artışı ve akıntıdır.

Özellikle ayaklardaki kan akışını zayıflatmaya neden olan şeker hastalığı ya da başka bir sağlık problemi olan hastalar tırnak batması tedavisi doktor kontrolü altında uygulanmalıdır.

Tırnak batması evde uygulanan basit yöntemlerle geçen bir rahatsızlıktır ancak bölgede şiddetli hassasiyet, şişlik ve ağrı olması durumunda ya da şeker hastalığı başta olmak üzere altında yatan başka hastalıklardan kaynaklı yaşanması durumunda doktor tedavisi gerekir.

Ağızdan alınan antibiyotik ile başlayan tırnak batması tedavisinde yaşanan duruma göre tırnağın bir kısmının kesilmesi ya da tamamının çekilmesi gerekebilir.

Batık Tırnak Nasıl Çıkarılır?

İleri boyutta ki tırnak batmaları için yapılacak olan ufak bir cerrahi operasyon ile geçer ancak henüz ilerlemiş olan tırnak batması tedavisi evde kolaylıkla uygulanan yöntemler ile çözülür.

Batık tırnak çıkarılma işleminde öncelikle ayak ılık suya konarak 15 dakika bekletilir, kurulanmasının ardından tırnak makası yardımı ile temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Temizleme işleminin ardından tırnağın batan kısmında işlemin kolaylaşması için bant yardımına başvurulur, tırnağın battığı alanda alt kısmından üst kısma doğru bant yapıştırılarak tırnağın tam olarak açığa çıkması sağlanır. Enfeksiyon kapmaması için pamuk yardımıyla tentürdiyot sürülür, işlem günde 2 kez gerçekleştirilir.

Batık Tırnak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tırnak batması hem el hem de ayak tırnaklarında olmaktadır, acılı bir süreç olan tırnak batmasında sağlık sorunu için tedavi önem kazanır. Tırnak batmasının tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemler ortaya çıkar.

Parmakta ciddi ağrıların yanı sıra vücutta ateş, el ya da ayak parmaklarının hareketlerinde kısıtlama, tüm parmağı saran büyüme, enfeksiyonun kana karışarak bakteri oluşturması, tırnak batması tedavisi uygulanmadığında çok fazla ilerlemesi halinde kangrene kadar sonuçlar yaşanır.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması nedenleri arasında en önemli neden tırnak yatağının genişliği ile tırnak büyüklüğü arasında yaşanan dengesizliktir. Tırnak batması ayağa uygun olmayan ayakkabı tercihi, tırnağın yanlış kesilmesi ya da kalıtsal problemlerden kaynaklanır.

En yaygın nedenleri arasında ayağı sıkıştıran çorap ve ayakkabılar ile tırnağın çok kısa kesilmesi yer alır. Ayak tırnağındaki yaralanma ya da olağanın dışında kavis nedenler arasında sayılırken yanlışlıkla kavisli şekilde kesilen ayak tırnaklarında da batma görülmektedir.

Tırnak Batması Ne İyi Gelir?

Tırnak batması problemi yaşandığı anda enfeksiyonu önleyebilmek için tırnak batması tedavisi başlanması gerekir. Hafif gelişen batmalar da evde yapılan uygulamalar yeterli olurken ciddi olgularda cerrahi müdahale şarttır.

Tırnak batması probleminde evde yapılabilecek uygulamalar arasında sabunlu sıcak su banyosu, elma sirkesi, rahat ayakkabı ve çorap kullanımı, batık tırnak koruyucu kullanımı sayılabilir.

Sabunlu sıcak su banyosu şişliğin azalmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur günde 3 kez ve her seferinde 20 dakika suda bekletilmek etkili sonuç verir. Antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olan elma sirkesi ağrıyı hafifletir.

Bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ilave ederek ayakları her gün 20 dakika bekletmek problemin çözülmesine yardımcı olur.

Tırnak Batması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Şiddetli şekilde yaşanan batık tırnak probleminde tırnağın bir kısmı ya da tamamı ameliyat ile çıkarılır. Evde gerçekleştirilen tırnak batması tedavisi yeterli olmaması halinde cerrahi müdahaleye başvurulur.

Operasyon öncesi hasta ameliyata antiseptik solüsyonlarla ayağı temizlenerek hazırlanır, tırnak yatağı anestezik madde ile uyuşturulur. Parmak köküne turnike yerleştirilip kanama durdurulduktan sonra tırnağı yatağından ayırmak için özel aletler kullanılır.

Batmanın olduğu bölümden tırnak köküne doğru dikey kesim yapılır daha sonra kesilen kısım çekilerek çıkarılır. Kökün tahrip edilebilmesi için koter adı verilen ısıtmalı elektrikli cihaz ile birlikte fenol ya da trikloroasetik asit gibi solüsyon kullanılır. Operasyonun ardından parmağa vazelin sürülerek bandaj uygulanır.

Bebeklerde Tırnak Batması Önlenir Mi?

Bebeklerin tırnakları oldukça hızlı uzar, bu yüzden istenmeyen herhangi bir durumla karşılaşmamak için bakım ve kesiminin dikkatli ve zamanında yapılması önem kazanır. Acı verici bir durum olan tırnak batmasının bebeklerde oluşmaması için çok daha fazla dikkat göstermek gerekir.

Tırnak batması yaşayan bebeklerde bölgede kızarıklık, şişlik ve rahatsız edici bir akıntı gelişir. Dokunulduğunda ya da üzerine baskı uygulandığında bebek ağlar. Tırnak batması tedavisi olmazsa yürürken topallar ya da ağlar, ayakkabı giymekten nefret etmeye başlar.

Tırnak Batması İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Tırnak batmasına neden olduğu ağrılardan kurtulmak için ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Tırnak Batması Kaç Günde İyileşir?

Tırnak batması tırnağın yeniden kesilecek kadar uzamasına kadar geçen süreç içerisinde iyileşir.

Çekilen Tırnak Ne Zaman Yerine Gelir?

El tırnaklarında 6 ay, ayak tırnakları da ise 9 ile 12 ay süre içerisinde tırnak yerine gelir.

İlginizi Çekebilir;

Tırnak Mantarı Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Dolama Nasıl Geçer Parmak

Bergamot Yağı Faydaları

Ayak Mantarı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.