Doğal Sağlık

Bergamot Yağı Faydaları | Bergamot Yağı Nerelerde Kullanılır?

10.05.2021
490
Bergamot Yağı Faydaları | Bergamot Yağı Nerelerde Kullanılır?

Cilt ve hastalıklarda faydaları saymakla bitmemektedir. Bergamot yağı faydaları doğal yapısıyla mikrop öldürücü, iltihap giderici ve cilt kırışıklıklarını tedavi edinici özellikleriyle kullanılmaktadır. Hiperglisemi, damar sertliği ve kolesterol rahatsızlıkları için kullanabileceğiniz faydalı doğal yağlarda ilk sırayı almıştır. Uyku problemlerinizi giderebilir, kaygılı ve stresli zamanlarınızda sakinleştirici etkisiyle rahatlatabilir.

Bergamot Yağı Ne İşe Yarar?

Bergamot yağı faydaları; hormonsal etkileriyle, sindirim sistemine kadar birçok noktada tedavi edici özelliğiyle anılır. Nörolojik durumlarda, ruh sağlığında etkili olan dopamin ve serotonin için takviye amacıyla kullanılabilir.

 • Enfeksiyonları ve iltihapları önler; Grip ve idrar yolu enfeksiyonlarına faydalı, virüs ve mantarların büyümesinde önleyicidir.
 • Kan şekeri düşürür; insülin salgılanmasında destek olmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenler; enzimlerin ve safraların aktive edilmesinde etkilidir ve sindirim sürecini hızlandırmaktadır.
 • Cilt hastalıkları; egzama ve sedef hastalığında oldukça faydalı, yaraların iyileşmesinde etkilidir. Aynı zamanda pigment kayıplarını da onarmaktadır.
 • Üst solumum yolu enfeksiyonu tedavisi; için kullanılabilir. Bronşit ve astım hastalıklarında sıcak suya bir iki damla bergamot yağı damlatmak etkili olacaktır.
 • Saç bakımı; saçınızın canlanmasını ve saç derisinin güçlenmesini sağlamaktadır.

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Bergamot yağı genellikle cilde sürülerek ya da sıcak su desteğiyle buharlama yöntemi kullanılarak faydalı olmaktadır. İçilmesi ya da çay yapılması tavsiye edilmez. Bergamot yağı zengin mineraller ve vitaminlerle bir araya gelerek, cilt sağlığında, ısı değerinin yükselmesinde, mikropların öldürülmesinde etkilidir. Nemlilik sağlar, cildin onarımına etki eder ve tahrişlerin yatıştırılması için idealdir.

 • Depresyona ve kaygı bozukluklarına iyi gelmektedir.
 • Cildi tedavi eder.
 • Kilo vermek ve vücuttaki su oranını korumak için düzenli kullanılması önerilir.
 • Erken yağlanmayı, cilt kırışıklıklarını ve cilt hastalıklarını önler.
 • Bergamot çayı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Bergamot Yağının Zararları Nelerdir?

Tropikal bir yapıya sahip olduğu için bergamot yağı faydaları, bazı ciltlerde hassasiyetin artmasına ve alerjik etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bergamot yağı kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmeli ve kış aylarında kullanılmalıdır. Aşırı kullanımında herhangi bir zarar gözlemlenmemiştir. Ancak ‘’Hamilelik ve emzirme’’ döneminde kullanılmamalı, alerjik tepkimeleri dikkate alınarak, doktora başvurulmalıdır.

Bergamot nasıl tüketilir?
Bargamot bir sedef otu bitki ailesinin parçasıdır. Meyve kısmının iç yapısı limon ile oldukça benzerdir. Limondan çok daha ekşi bir yapısı bulunmaktadır. özellikle çaylarda aroma verici olarak kullanılmaktadır. Mutfakta en yaygın şekilde kullanılan malzemelerdendir. Ana vatanı Hindistan’dır.
Bergamot aroması ne işe yarar?
Bargamot aroma verici olarak kullanılmaktadır. Muhteşem bir oda kokusu olarak da kullanabilirsiniz. Bir buhurdanlığın içerisine eklemiş olduğunuz birkaç damla bergamot yağı ile harikalar yaratabilirsiniz. Evin ağır kokusunu yeniden canlandırma fırsatını da yakalayacaksınız.
Bergamot uçucu yağı nedir?
Uçucu yağ kullanılırken dilerseniz buhurdanlıkta oda kokusu olarak dilerseniz de cildinizde kullanma imkanınız vardır. Özellikle sivilcelerin giderilmesi için sıklıkla tercih edilmektedir. Sadece sivilce olan bölgenin üzerine uygulamalısınız. Aksi takdirde kurumlara neden olabilir.
Frankincense yağı ne işe yarar?
Frankincense buhur olarak da tanımlanmaktadır. Parfümlerde ve ev kokularında en sık kullanılan içeriklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yağın harika içeriği sayesinde muhteşem kokunun, ciltteki muhteşem etkinin tadını çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Kiraz Sapı Çayı Zayıflama | Kiraz Sapı Çayı ile Kilo Verme

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

Garnier BB Krem | BB Krem Kullanımı

Gül Suyunun Cilde Faydaları | Gül Suyunun Faydaları

Limon Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.