Ayak Nasırı Nasıl Geçer? | Ayak Nasırı Nedir?

27.02.2021
712
Ayak Nasırı Nasıl Geçer? | Ayak Nasırı Nedir?

Bedenimizin tüm ağırlığını taşır, bizi dengede tutar ve dilediğimiz yere hareket etmemizi sağlar ayaklarımız. Gün boyu en çok yorulan parçalarıdır vücudumuzun. E bu yorgunluk da zaman içerisinde bir şekilde kendisini göstermeye başlar. Bir de bakımını ihmal ediyorsak bu konuda sorunlar yaşama ihtimalimiz haliyle çok yüksek. Bugün bu yazıda o sorunlardan birisi olan ayak nasırlarından bahsedeceğiz. Ve ayak nasırı nasıl geçer sorusuna çözüm önerileri sunacağız.

Ayak Nasırı Nedir?

Nasırlar genelde el ve ayaklarda oluşan, birçok farklı sebep sonucunda ortaya çıkabilen, ortaya çıktığı dokunun kalınlaşıp sert bir hal almasına neden olan yapılardır. Kimilerinde bembeyaz bir tabaka halinde görünürken kimilerinde sarı renklerde de olabilir. Nasırların boyutu yine kişiden kişiye ve hasar gören alana göre değişiklik gösterebilir. Peki, bu nasırlar neden olur?

Ayak Nasırı Neden Olur?

Ayak nasırı nasıl geçer sorusunun cevabından önce ilk olarak bu nasırların hangi sebeplerle meydana geldiğini öğrenelim.

  • Ayak nasırlarının oluşmasındaki temel sebep, sürtünme ve basınçtır. Yani gün içerisinde fazla hareket ettiğimiz bir işte çalışıyorsak bunlar son derece olağan şeyler aslında. Ama bunu tetikleyen başka faktörler de var.
  • Örneğin; ayak tabanlarımıza uygun ayakkabılar Bazı ayak tabanları yapısı gereği sorunlu olabiliyor. Bazı ayak tabanları düz taban iken bazılarının yapısı taraklı olabiliyor. İşte ayak taban yapımıza uygun bir ayakkabı çeşidi tercih etmemiş ise, o zaman bu baskı ve sürtünme maksimum seviyeye çıkıyor. Bundan kaçınmak için ayaklarımıza uygun olan ayakkabıları tercih etmeliyiz.
  • Keza uzun süre çıplak ayak ile ev içerisinde dolaşmak da yine nasır oluşumunu tetikleyen sebepler arasında.
  • Özellikle yüksek topuklu ayakkabıların fazla uzun süre giyilmesi de ayaklarda nasır oluşumuna neden olan sebepler arasında yer alıyor.

Ayak Nasırı Nasıl Geçer; Ayak Nasırları İçin Doğal Çözümler Neler?

  • Ayak nasırı nasıl düzelir sorusu için önerilen çözümlerden ilki ponza taşı. Bu taşı kullanmadan önce ayaklarınızı ılık bir suda iyice yumuşatın ve daha sonra ponza taşı yardımıyla ayaklarınıza kese yapın. Bunu her gün düzenli olarak uygulayın.
  • Ayak nasırı nasıl geçer sorusuna ek bir tedavi yöntemi de elma sirkesidir. Asidik bir yapısı olduğu için, kalın nasır tabakasını eritmek adına etkili bir yöntem olacaktır.

İlginizi Çekebilir;

Ayak Mantarı Tedavisi

Nasır Tedavisi

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? | Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.