Doğal Sağlık

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar | Prematüre Bebekler Ne Zaman Normale Döner?

20.08.2022
355
Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar | Prematüre Bebekler Ne Zaman Normale Döner?

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar? Gelişim süreçleri kaçıncı haftadan itibaren başlar? Ebeveynler için merak edilen konular arasında gelmektedir. Detaylar yazımızda! 

Günümüzde uzmanlar, her 10 bebekten birinin prematüre doğduğunu belirtmektedir. Erken doğan bebeklerin hayata tutunma süreçleri, gebeliğin 23-28 ve 32. Haftalarındadır. Söz konusu haftalar, sağlıklı ilerlemediği taktirde bebeğin hayati riski olacaktır. İstemeyen sağlık sorunları olur. Peki, Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar?

Prematüre Bebekler Yaşıtlarına Kaç Yıl Sonra Yakalar?

Gebelik ortalama, 9 ay 10 gün boyunca devam eden süreçtir. Yaklaşık 40 hafta sürer. Ancak 37. Haftayı doldurmadan dünyaya gelen bebekler, “prematüre bebek” olarak isimlendirilmektedir.

  • Prematüre doğum özel bir durumdur. Olağanüstü bir durum olarak düşünülmemeli. Bir bebeğin zamanından önce dünyaya gelme olasılığı araştırmalar doğrultusunda %10 ila %12 civarındadır. Bu oran çok düşük olmadığı takdirde tam zamanında doğar.

-NOT- Peki, prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar? Prematüre doğan bebekler için doğru bakım önemlidir.

  • Banyo sürecinden beslenmesi ve uyumasına kadar sağlıklı bir şekilde ebeveynler bebeklerinin takibinde olur. Varsa 3 yıla kadar yaşıtları ile aynı sağlık düzeyine ulaşacaklardır. Bu süreç bazı prematüre bebeklerde, 2 yıl içerisinde de yaşıtları ile aynı sağlık düzeyinde olacaklarını göstermektedir.

Erken Doğan Bebek Kaçıncı Ayda Normal Gelişim Gösterir?

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar? Prematüre bebeklerin gelişimi, normal doğan bebeklerle ne zaman aynı seviyeye geleceği özellikle ebeveynler tarafından merak edilmektedir.

  • Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları konu ile ilgili gelişim sürecindeki takibin ve doğru işlemlerin yapılmasından kaynaklandığını söyler. Erken doğan bebek, normal doğan bebeği gelişimsel olarak 2 yıl sonrasında yakalar.
  • 28 haftalık doğan bebek, nereden bakılırsa normalde tam zamanında doğan bebekten yaklaşık 2 ya da 2 buçuk ay öncesinde doğmaktadır.
  • 28 haftalık doğan bebeğin, 12 aylık olması ile beraber normal doğan bebekle karşılaştırılırsa 10 aylıktır. Yani ne kadar erken doğduysa, normal doğan bebeklere göre gelişiyor. Bu zamanlamaya göre takip eder.

Prematüre Bebeklerin Yaşıtlarına Erişme Zamanı

Prematüre bebekler gelişimsel ve fiziksel olarak, diğer normal doğan bebeklerle 3 yaşına geldiklerinde denkleşir. Bu durum bazı bebekler için daha erken erişebileceklerini gösterirken, bazılarında ise daha geç erişebildikleri söylenir. Tamamen, bebeğin doğumundan sonraki 1 yıllık süreç boyunca bakımından kaynaklanmaktadır. Hastane ortamı ve ev ortamında doktor kontrolünde olması gerekiyor. Böylelikle 3 yaşına gelmeden yani 2 yaşındayken bile, yaşıtlarıyla aynı gelişimsel ve fiziksel olarak ilerleme gösterir.

Prematüre Bebekler 2-3 Yılda Yaşıtlarına Yetişiyor!

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar sorusu, bebeklerin büyüme süreçlerinde merak edilen konu başlıkları içerisindedir. Prematüre bebekler bilindiği gibi erken doğan bebeklerdir. Yani normal doğum sürecinden, çok daha erken doğar.

  • Ebeveynler, minicik yavrularının diğer yaşıtlarının gelişim süreçlerine ne zaman gelecekleri konusunda sorulara cevap aramaktadır.

-NOT- Yukarıda belirttiğimiz gibi prematüre bebekler doğru bakım, beslenme ve temizlenme ile yaşıtlarına 3 yaş itibariyle yetişecektir.

Eğer ki;

  • Hem doktor kontrolü, hem aşısı, hem beslenme, hem de birçok minimum detaylara dikkat ederseniz bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde diğer yaşıtları ile aynı fiziksel düzeyde olacaktır. Bebeğinize doğru bakım yapılmazsa, hem yaşıtları ile aynı düzeye gelmez. Hem de istemeyen sağlık sorunları beraberinde gelecektir.

Özetle; Prematüre bebekler, ortalama 2 ila 4 yaş civarında normal yaşıtlarına tam anlamıyla ulaşır. Bu süreçte, ailelerin sabırlı olmaları gerekiyor. Bebek bakımında uzman doktorların tavsiyelerini dinlemelisiniz. Bilmediğiniz herhangi bir ürünü kullanmanız ya da bebeğinize zarar verip vermeyeceğini düşünmeden farklı ürünleri tüketmelerini sağlamanız yanlıştır. Doktor gözetiminde olursa, sizin için daha bilgilendirici olacaktır. Erken doğan bebekler, 2 ila 4 yaş aralığında bulunan yaşıtlarıyla aynı zamanda boy ve kilo hedefini yakalar. Harici olarak, daha küçük prematüre bebeklerde ekstra bakım gerekir.

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Ne Zaman Yakalar Sık Sorulan Sorular 

Prematüre bebekler kaç yaşında konuşur?

Prematüre bebekler, 9. aylarına ulaştıkları takdirde kendi isimlerine tepki verir. Sonrasında kelime kelime konuşmaya başlayacaktır.

Prematüre bebekler geç yürür mü?

Prematüre bebeklerin bazıları, yaşıtlarına göre oturma ya da yürüme gibi konularda geç kalabilir. Bazı bebeklerde ise zamanında doğan bebeklerde olduğu gibi yürüme aynı zamanlarda başlar. Bebeğin beslenme süreci bu noktada önemli!

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/premature-bebeklerde-enfeksiyon/

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.