Doğal Sağlık

Limon Yağı | Limon Yağı Neye İyi Gelir?

11.05.2021
660
Limon Yağı | Limon Yağı Neye İyi Gelir?

Limon yağı; limon kabuğundan elde edilen esansiyel yağ çeşididir. Aromaterapide yaygın olarak kullanılan limon yağının kilo verme, cilt temizleme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok faydası vardır. Aynı zamanda akne, siyah nokta gibi cilt sorunlarında etkili bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır.

Arifoğlu Limon Yağı 100ml

Arifoğlu Limon Yağı 100ml

Limon Yağı Faydaları

Limon yağının güçlü bir içeriği olmasından dolayı kullanımında doğrudan cilde uygulanması doğru değildir. Kullanmadan önce inceltme etkisi olan tatlı badem yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi ürünlerle karıştırılması gerekir. Doğru karışımlar elde edildiğinde limon yağının etkisi kısa sürede gözle görülür şekilde ortaya çıkmaktadır.

 • Limon yağı genellikle cilt sorunlarının önüne geçmek için kullanılır ve oldukça etkilidir. Kadınlarda doğum sonrasında meydana gelen çatlaklara karşı etkilidir.
 • Gözaltı morlukları ve göz torbalarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt gözeneklerini temizleme ve sıkılaştırma etkisi vardır.
 • Ciltteki yara lekelerinin kısa sürede geçmesini sağlar.
 • Akne ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Limon yağı yalnızca cilt sorunlarında etkili değildir. Bağışık sistemini güçlendirdiği ve enfeksiyon kaynaklı sağlık sorunlarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.
 • Depresyon belirtilerini azaltır.
 • Öksürmeyi azaltma etkisi vardır ve nefes tıkanmalarına iyi gelir.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Baş dönmesi ve kusmaya karşı etkilidir. Hamilelikte kullanıldığında sabah bulantılarının önüne geçer.
 • Ağız içindeki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve ağız kokusunu giderir.
 • Kanı temizleme etkisi vardır.
 • Ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Hafıza güçlendirme, dikkat artırma etkisi vardır.
 • Sindim sistemine iyi gelir.
 • Şiddetli baş ağrılarına karşı etkilidir.
 • Vücudu rahatlatma etkisi vardır. Kadınlarda adet dönemi stresini azaltır.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon yağının bağışıklık sistemini güçlendirmekten depresyon kaygılarını azaltmaya kadar birçok faydası vardır. Özellikle cilt sorunlarını gidermek için kullanılan bu yağın doğru karışımları yapılması halinde kısa sürede istenen sonuçlar alınmaktadır. Aynı zamanda limon yağı, pamuk üzerine birkaç damla damlatıldıktan sonra koklandığında dahi nefes açmaya ve kaygı azaltmaya karşı etkilidir. Limon yağı kullanımı ne için kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Örneğin; içeriğinin çok güçlü olmasından dolayı cilde doğrudan uygulanması tavsiye edilmez, içeriğine yumuşatma etkisi olan ek bir yağ eklenerek kullanılması daha sağlıklıdır. Limon yağının fayda sağlayacağı alanlarda kullanımları şu şekildedir:

 • Nefes tıkanmaları ve öksürük için limon yağı kullanılırken içeriğine farklı bir yağ eklenmesine gerek yoktur. Cildi tahriş etmeyecek kadar az limon yağı, pamuk üzerine damlatılır, göğüs ve boyun bölgesine sürülür. Böylece nefes alıp vermede değişme olduğunu kısa sürede fark edebilirsiniz.
 • Limon yağı boğaz ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Boğaz ağrılarını gidermek için ılık yeşil çay içerisinde birkaç damla limon yağı damlatılması yeterlidir.
 • Tansiyon hastalarının her gün bir bardak suya bir damla limon yağı damlatarak tüketmesi, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.
 • Zayıflamak için limon yağı kullanmak isteyenler sabahları aç karnına, ılık çay içerisine 2 damla limon yağı damlatarak her gün tüketmelidir.
 • Limon yağının kanı hızlı şekilde pıhtılaştırdığı bilinmektedir. Geçmeyen veya geç iyileşen yaraların iyileşmesi için günde bir bardak su içerisine birkaç damla limon yağı damlatarak tüketilmelidir.
 • Limon yağı ile diş fırçalama ağız ve diş sağlığına oldukça iyi gelir. 3-4 gün aralıklarla 1 damla limon yağını diş fırçasına damlatarak dişleri fırçalamak ağız yaralarına iyi gelir. Aynı zamanda limon yağı, ağız kokularını giderir ve ağızdaki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Limon yağı cilt lekelerinin daha hızlı geçmesi için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur. Cilt bakımı için limon yağı kullanımında, yağın doğrudan cilde sürülmesi doğru değildir. Bu nedenle içerisine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, çilek yağı gibi yağlar eklenerek karışım elde edilebilir. Limon yağı; kol, bacak, kalça, karın gibi vücudun farklı bölgelerindeki lekelere ve kızarıklıklara da iyi gelir.

Arifoğlu Limon Yağı 100ml

Limon Yağı Ne İşe Yarar?

Limon kabuğundan elde limon yağı; zayıflama, cilt sorunlarını giderme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi birçok faydaya sahiptir. Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olmasından dolayı birçok yağa kıyasla etkilerini daha hızlı gösterir. Özellikle cilt sorunları için kullanıldığında lekeleri 1 hafta içerisinde giderdiği bilinmektedir. Aynı zamanda akne ve sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. Gözaltı morlukları, göz torbaları oluşumlarına karşı etkilidir. Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan limon yağını zeytinyağı ile karıştırarak haftada 2 iki kez cilde uygulamak yeterlidir.

Limon yağı doğal ve etkili anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Çiğ sebzeleri yıkarken içerisine bir damla limon yağı damlatılarak daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda temizlik yaparken birkaç damla temizlik suyuna eklendiğinde evdeki virüs ve bakterilerin giderilmesine de yardımcı olur. Zayıflamak isteyenler için doğal ve sağlıklı bir yöntem olan limon yağı; ekmek, çorba, sebze yemekleri gibi yiyeceklerin üzerine 1-2 damla damlatılabilir.

Zayıflama, bağışık sistemini güçlendirme, tansiyon dengeleme gibi sağlığa yardımcı olan kullanımların düzenli olması durumunda etkili çözümler almak mümkündür. Aynı zamanda limon yağı, burun kanamasını durdurma, öksürüğü azaltma, nefes açmada da oldukça etkilidir. Burun kanaması halinde bir pamuk üzerine 1-2 damla kadar limon yağı damlatabilir, burnun ucuna tahriş etmeyecek şekilde değdirerek burun kanamasını durdurabilirsiniz. Öksürme ve nefes açmaya iyi gelmesi için boyun ve göğüs bölgesine az miktarda, pamuk yardımı ile sürülmesi gerekir.

En Ucuz Limon Yağı

Birçok faydası olduğu bilinen limon yağının nefes daralması, burun kanaması gibi durumlarda anlık etkisi olduğu da bilinmektedir. Etkilerini kısa sürede göstermesinden dolayı birçok bitkisel yağdan daha fazla tercih edilir. Aynı zamanda limon yağı, daha uygun fiyatlarla satılan ve birçok insanın bütçesini aşmadan satın alabileceği doğal yağlardan biridir. En ucuz fiyatları bulabileceğiniz https://www.dogalsaglik.com/shop/ adresinde farklı boyutlarda limon yağı alternatifleri yer almaktadır. Limon yağı satın aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır; doğrudan cilde uygulanmamalı, fazla tüketilmemeli ve diş fırçalarken en sık 3 gün arayla kullanılmalıdır.

Limon Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Limon yağı hamilelikte kullanılmasında hiçbir sakınca olmayan doğal yağlardan biridir. Ancak fazla tüketilmesi halinde zararlı olabileceği için doktor tavsiyesi alınmalı, haftada üç günden fazla sıklıkla tüketilmemelidir. Dikkat edildiği takdirde limon yağının hamile kadınlara oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. Sabah bulantılarının geçmesine yardımcıdır. Baş dönmesi ve kusmanın geçmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hamilelik dönemindeki stres, kaygı, duygu durum değişikliklerinin dengelenmesinde de yararlıdır.

Limon Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Bebeklerde limon yağı kullanımı dikkatli bir şekilde yapıldığında herhangi bir zararı yoktur. Aksine bebeklerin rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olan limon yağı, kısa sürede etkisini gösterir. Bebeklerde limon yağı kullanımı;

 • Uyku verir
 • Kaygı ve endişe giderir
 • Gaz problemlerine karşı etkilidir
 • Kolik problemlerde yardımcıdır
 • Cilt sorunlarının kısa sürede iyileşmesini sağlar

Bebek ve çocuklarda limon yağı kullanırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Doğrudan cilde uygulandığında tahriş eden limon yağının, doğru ölçülerde uçucu yağlarla karıştırılması gerekir. Papatya yağı, lavanta yağı, ökaliptus yağı, mandalina yağı gibi bitkisel yağlar, bebeklere uygulanacak limon yağı ile karıştırılabilir. Dozlarını ayarlama noktasında mutlaka bilgi alınmalı ve 2-3 gün arayla cilde sürülmelidir.

”[su_spoiler
Limon yapı özellikle sunmuş olduğu hoş koku ile eşsiz bir ortam yaratmaktadır. Evde koku problemi olan kişilerin buhurdanlık içerisine birkaç damla limon yağı damlatmasının sonrasında ferah bir ortama kavuşacağının da belirtilmesi gerekir. Buhurdanlığın yanı sıra kaynayan suya da ekleme imkanınız vardır. Haricen kullanılması gerekmektedir. göze kaçması durumunda bol su ile yıkanması tavsiye edilmektedir.
Limon yağı niçin kullanılır?
Limon yağı özelliklem ide bulantısını engelleme konusunda en etkili içeriklerden bir tanesidir. Baş dönmesi ve mide bulantısının hafiflemesi iiçin bir fırsat verilmektedir. Limon yapını direkt olarak koklayabilirsiniz. Migren rahatsızlığı olan kişilerin krizlerinin çok daha hafif biri biçimde geçmesi için bir imkan verilmektedir. Limon yapının içeriğinin doğal olduğundan da emin olmalısınız.
Limon yağı yüze nasıl uygulanır?
Limon yağı sivilcelere uygulanabilmektedir. Tüm yüze uygulamaktansa direkt olarak sivilcelerin üzerine bölgesel olarak uygulamanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Limon yapının tüm yüze uygulanması durumunda cildin nem dengesine ilişkin sorun yaratabileceğinin de bildirilmesi gerekmektedir. Dilerseniz badem yağı ile karıştırarak daha kapsamlı ve nemlendirici bir içerik elde edebilirsiniz.
Limon yağı nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu?
Limon yağı limonun kabukları kullanılarak elde edilmektedir. Evde yapmak için soğuk sıkım gibi bir imkanınız yoksa tercih etmemelisiniz. Konusunda uzman olan doğal üreticilerden satın almak çok daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde içerikten emin olabilirsiniz. Ciltte vaat edilen etkinin elde edilebilmesi için, kişilerin düzenli olarak uygulanması gerekir. Hiçbir doğal yağ ilk uygulandığı anda olumlu etki sunmaz.

İlginizi Çekebilir;

Zayıflama Çayı Elma Limon

Vücut Nemlendirici Doğal Yağlar

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Cilt Lekeleri İçin Doğal Yağlar

Avokado Yağı Yüze Faydaları

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.