Doğal Sağlık

Okaliptus Yağı | Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

11.05.2021
605
Okaliptus Yağı | Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus yağı; okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen esansiyel yağ türlerinden biridir. Okaliptus bitkisinin vücuda faydalarından yararlanmak için kullanımını kolay hale getiren yağ üretilir. Alternatif tıpta uzun süre kullanıldığı gibi günümüzde estetik ve güzellik alanlarında da kullanımı yaygınlaşmıştır.

Okaliptus Yağı Faydaları

Esansiyel yağ çeşitlerinden biri olan okaliptus yağının cilde, solunum hastalıklarına ve vücudun rahatlamasına fayda sağladığı bilinmektedir. Düzenli kullanımlarda cilt lekelerini kalıcı şekilde giderdiği bilinir. Güzellik amaçlı kullanımı dışında bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

 • Okaliptus yağı keskin bir kokuya sahiptir. Bu özelliği sayesinde sinüslerin açılması sağlar ve nefes açıcı özelliği vardır.
 • Solunum yollarını temizler.
 • Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir.
 • Astım tedavisine fayda sağlar.
 • Sinüzit, öksürme, baş ağrısına karşı etkilidir.
 • KOAH hastalarının şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Stres ve kaygı durumlarında meydana gelen kasılmaların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Doğal enerji verme özelliği vardır.
 • Burun tıkanıklığını açar ve rahat nefes almayı sağlar.
 • Antiseptik özelliği olmasından dolayı düzenli kullanımda iltihap oluşmasını engeller.
 • En bilinen faydalarından biri cilt tedavilerinde kullanılmasıdır. Yara izleri, yanık lekeleri, böcek ısırıkları gibi cilt rahatsızlıklarının kısa sürede tedavi edilmesini sağlar.
 • Doğal bir ağrı kesicidir ve ağrıyan bölgelere masaj yapılması halinde ağrıları geçirir.
 • Ağız bakımında da kullanılan okaliptüs yağı ağız yaralarının iyileşmesine, diş enfeksiyonlarının geçmesine fayda sağlar.
 • Anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı doğal dezenfektan olarak kullanılabilir.
 • Böceklerin ve sineklerin uzaklaşmasını sağlar.
 • Saçı besler. Kepek ve bit gibi saç sorunlarının önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Cildin yorgun görünümü azaltır, parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağı kullanımı kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Haricen kullanıldığı gibi bitkisel yağ içilerek de tüketilebilir. Kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dozunun ayarlanmasıdır. KOAH hastalığının tedavisinde kullanılması için mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Aynı zamanda cilt bakımı için kullanılırken de dozunun doğru olmasına dikkat edilmesi önemlidir.

Cilt bakımı için okaliptus yağı kullanmak istiyorsanız, bakım kremlerinin içerisinde 2-3 damla kadar bitkisel yağı ekleyebilirsiniz. Okaliptus yağı zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı cilde doğrudan temas ettiğinde tahriş olmasına sebep olabilir. Bu nedenle cilt lekelerine karşı kullanırken etkisini kıracak tatlı yağlar eklemelisiniz. Tatlı badem yağı, papatya yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel ürünlerle karışım elde edebilir, haftada bir kez cildinize masaj yapabilirsiniz.

Okaliptus yağı eklem ağrısı ve baş ağrısına iyi gelen doğal yağlardan biridir. Ağrı kesici özelliğinden yararlanmak için haricen kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgelere az miktarda okaliptus yağı sürerek 5-10 dakika masaj yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Boyun tutulması, kas spazmlarına da iyi geldiği bilinen yağı vücudun hassas bölgelerine doğrudan sürmemeniz gerekir.

Birçok bitkisel yağın aksine okaliptus yağının içilerek tüketilmesi zararlıdır. Bronşit, KOAH gibi hastalıkların tedavisinde kullanmak istiyorsanız içmeden önce mutlaka doktor tavsiye almanız gerekir. Aksi takdirde kullanım amacı haricidir ve içilerek tüketilmemelidir.

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus yağı anti-bakteriyel özelliğe sahip olmasından dolayı enfeksiyondan kaynaklı rahatsızların tedavisinde kullanılmaktadır. Kulak iltihabı, diş iltihabı, boğaz iltihabı gibi sağlık sorunlarında haricen uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Sinüzit ve migren gibi baş ağrısına sebep olan hastalıkların semptomlarını azalmak için de kullanılabilir. Yüze temas etmesini engelleyerek başınıza 10 dakika kadar okaliptus yağı ile masaj yaparak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Okaliptus yağının cilde faydaları günümüzde kullanımını daha da yaygınlaştırmıştır. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olmasından dolayı lekelerin giderilmesinde ve cildin yenilenmesinde hızlı sonuçlar alınmasını sağlar. Cilt bakımında kullanırken dozuna dikkat edilmesi ve mutlaka etkisini hafifletici bir yağ ile karıştırılması gerekir. Okaliptus yağı kesinlikle göz çevresinde kullanılmamalı ve göze temas etmemelidir. Bu nedenle cilt bakımı yaparken pamuk yardımı ile sadece lekeli bölgelerde kullanılmalıdır.

Yaz aylarında oluşan ağrılı güneş yanıklarının geçmesinde en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Uyku sorunlarını gidermeye yardımcı olur, cilt enfeksiyonuna iyi gelir. Okaliptus yağı ile saç bakımı yaparak kepek sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Cildin kendini yenilemesini sağlayan bitkisel yağ, saç derisinin yenilenmesini ve ölü derilerden arınmasını sağlar. Böylece soyulmalar ve dökülmelere azalarak kepek sorununa kalıcı bir çözüm sunar.

Mevsimsel alerjiler sebebiyle ortaya çıkan burun kaşıntısı, hapşırma, ses kısılmasına iyi gelir. Burun tıkanıklığını açmak için birkaç damla okaliptus yağını pamuğa damlatarak burun bölgesine masaj yapabilirsiniz. Mevsimsel alerjilerin tedavisi için doktor tavsiyesi alarak okaliptus yağı içebilirsiniz. Öksürük, ses kısılması gibi şikayetler geçirdiği bilinmektedir.

Mevsimsel geçişler, adet dönemi, stres ve depresyon gibi sebeplerle kadınların belirli dönemlerde yüzlerinde şişme meydana gelir. Özellikle yanaklar ve dudaklarda fark edilen şişme sorunu aynı zamanda ciltte ağrı oluşmasına sebep olur. Okaliptus yağının ciltteki şişmeleri azalttığı ve cilt ağrılarını hafiflettiği de bilinmektedir.

Cilt bakımı ve sağlık sorunlarının tedavisinin yanı sıra okaliptus yağı yüzey temizliğinde de kullanılır. Tuvalet, banyo gibi bakterilerin daha fazla olduğu yüzey alanlarını temizlediğiniz suya 5-6 damla bitkisel yağı ekleyebilirsiniz. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde zararlı bakteri ve virüsleri uzaklaştırır.

Okaliptus yağı nane yağı ile benzer özellikler gösteren keskin kokulu bir esansiyel yağdır. Zengin içeriği ve keskin kokusundan dolayı böcekleri ve fareleri kapalı ortamlardan uzaklaştırdığı bilinmektedir. Evinizin belirli bölgelerine birkaç damla okaliptus yağı damlatarak haşerelerin yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda yatağınızın etrafına birkaç damla yağ damlatırsanız sivrisineklerin yaklaşmasını da engelleyebilirsiniz.

En Ucuz Okaliptus Yağı

Okaliptus yağı daha çok Avustralya’da, okaliptus ağacının yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağ çeşididir. Geçmişten bu yana alternatif tıpta kullanılmakta ve faydaları bilinmektedir. Son yıllarda cilde sağladığı faydaların öğrenilmesi ile kullanımı yaygınlaşmıştır. Satın almak için kolaylıkla ulaşabileceğiniz uygun adresler vardır. https://www.dogalsaglik.com/shop/ adresinden bütçenize uygun esansiyel yağları inceleyebilir, kullanımı konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Okaliptus Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Okaliptus yağı, hamile ve emziren annelerin kullanması için uygun esansiyel yağlardan değildir. İçilerek tüketilmesi durumunda sağlık sorunlarına sebep olabileceği için hamile kadınlara tavsiye edilmez. Ancak hamilelik sürecinde okaliptus yağının hoş kokusundan yararlanabilir, ev temizliğinde kullanarak zararlı bakterilerin arındırılmasını sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte okaliptus yağı haricen, etkisini yumuşatacak bitkisel yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Eklem ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı gibi rahatsızlıklarda vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi, saç derisinin kendini yenilemesi için de kullanılması uygundur.

Doğum sonrasında kadınların sıklıkla yaşadığı cilt sorunlarından biri olan çatlak ve sarkmalara iyi geldiği bilinmektedir. Okaliptus yağı ile etkisini hafifletecek mandalina yağı gibi bitkisel karışım elde ettikten sonra çatlaklara haftada 2 kez masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sarkmaların giderilmesinde de etkili olan esansiyel yağ, cildin ölü derilerden arınmasını ve temizlenmesini sağlar.

Okaliptus Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Esansiyel yağların birçoğu bebeklerin rahatlamasını, uyku düzeninin oluşmasını sağlar. Dahili kullanılan yağlar olduğu gibi bazı bitkisel yağların bebeklere içirilmemesi gerekir. Okaliptus yağının bebeklerin ve çocukların içmesi tavsiye edilmez. Yetişkinlerin de dahili kullanımında dikkatli olması gereken keskin bir içeriği vardır.

Okaliptüs yağı ne işe yarar?
Okaliptüs yağı hem doğal yağ olarak cilde hem de bir ortam kokusu olarak buhurdanlıkların içerisinde kullanılabilmektedir. Okaliptüs ağacının mucizevi yapısı incelendiği zaman cilde ve ciğerlere ne derece net bir faydasının olduğu bir kere daha anlaşılmaktadır. Okaliptüs yağını dilerseniz sivilceleriniz ile savaşmak için cilde sürebilirsiniz. Dilerseniz de buhar aletleri ile kokusuna kendinizi maruz bırakabilirsiniz. Ciğerlerinizin açılmasına katkı sağlayacaktır.
Okaliptüs yağı nasıl kullanılır?
Haricen kullanılması gerekmektedir. Bu yağın göze temas etmesi ya da direkt olarak içilmesi mümkün değildir. Göze temas ettiği zaman tahrişe de sebebiyet verebilmektedir. Cilde uygulanması durumunda bir sorun meydana gelmeyecektir. En yaygın kullanımı ise kokusunun yayılması için buhurdanlık ile kullanılmasıdır. Kullandığınız yağın içeriğinin gerçekten doğal olduğundan ve hakiki olduğundan emin olmanız gerekir.
Okaliptüs yağı buruna damlatılır mı?
Okaliptüs yağının direkt olarak burna damlatılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine bir tencerenin içerisine su koyarak kaynatabilir ve içerisine de birkaç damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde nefesinize çekerek ciğerlerinizin açılmasına katkı sağlayacaksınız. Özellikle astım rahatsızlığı olan kişiler için en sık tavsiye edilen doğal içeriklerden biri olduğunun da bildirilmesi gerekir.
Okaliptüs nasıl tüketilir?
Okaliptüs haricen kullanılmalıdır. Direkt olarak göze temas ettirilmemesi gerekir. Bu aşamada yanlışlıkla göze temas ettirildiği zaman yanma ve batma hissinin meydana gelebileceğini de unutmamalısınız. Buhurdanlık ile ortam kokusu olarak kullanıldığı zaman büyük ölçüde rahatlama sunmaktadır. Stresli dönemlerinizde okaliptüs yağından faydalanabilirsiniz. Tarihi arka planına bakıldığı zaman ne derece yetkin olduğu bir kere daha anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Tatlı Badem Yağı Saç Bakımı

Limon Yağı

Vücut Nemlendirici Doğal Yağlar

Korona Tedavisi

Citronella Yağı Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.