Doğal Sağlık

Portakal Yağı | Portakal Yağı Ne İçin Kullanılır?

11.05.2021
703
Portakal Yağı | Portakal Yağı Ne İçin Kullanılır?

Portakal yağı; portakal meyvesinin kabuğunda bulunan hücrelerin soğuk sıkım tekniği ile elde edilmesinden üretilen esansiyel yağ çeşididir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına oldukça faydalıdır. Cilt bakımı, saç bakımı gibi estetik amaçlarla kullanıldığı gibi birçok hastalığın tedavisine fayda sağlar.

Portakal Yağı Faydaları

Portakal yağı kullanım amacı oldukça geniş olan bitkisel yağ çeşitlerinden biridir. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan yağın cilde çok iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda stres azaltma, depresyon belirtilerini hafifletme gibi ruh sağlığına da katkıları da vardır.

 • Portakal meyvesinin doğal bir C vitamini olmasının faydaları, portakal yağında da görülmekte ve mevsimsel hastalıkların tedavilerine fayda sağladığı bilinmektedir.
 • Portakal yağı doğal antideprasan etkisine sahiptir. Vücudun stresten uzaklaşmasını, stres kaynaklı ağrıların azalmasını sağlar.
 • Kadınların adet dönemi ve menopoz dönemindeki depresifliklerinin önüne geçmede etkilidir.
 • Ruhsal bunalımlarda, kaygı bozukluklarında, duygu durum değişimlerinde denge bulmak için kullanılabilecek en etkili doğal yöntemdir.
 • Gelişme çağındaki çocukların enerjilerini yükseltmede ve zihinlerini açmada etkilidir.
 • Eklem ağrıları için portakal yağı düzenli kullanıldığında ağrıları büyük ölçüde hafiflettiği bilinmektedir.
 • Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları karın ağrıları ve kasık ağlarına iyi gelen doğal çözümlerden biridir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlar.
 • İçerdiği zengin C vitamini, B vitamini ve potasyum sayesinde grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel rahatsızlıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemine yararlıdır. Kabızlık sorununun giderilmesinde etkilidir.
 • Portakal yağı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve ödem oluşmasını engeller.
 • Çeşitli sebeplerden meydana gelen cinsel isteksizlik durumunda kullanılabilecek doğal bir afrodizyaktır.
 • Hücre yenileme özelliği sayesinde cilt sorunlarının hemen hepsine iyi geldiği bilinmektedir. Sivilce, siyah nokta, kahverengi lekeler için düzenli şekilde kullanıldığında kalıcı etki sağlamaktadır.
 • Ciltte kolejan artışını sağlayarak yaşlılık belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Yorgun ciltlerin daha canlı görünmesini sağlar, ince çizgilerin oluşumunu engeller.
 • Gözenekleri sıkılaştırır ve cildin nemlenmesini sağlar.
 • Portakal yağı selülit giderme için kullanılabilecek en etkili bitkisel çözümlerden biridir.
 • Saç bakımında da fayda sağladığı bilinen esansiyel yağ, düzenli kullanıldığında saçların canlanmasını ve gürleşmesini sağlar.
 • Hücre yenileme özelliği sayesinde saç derisinde meydana gelen sorunların önüne geçmede etkilidir. Kepek sorunu yaşayanların şampuanlarına birkaç damla portakal yağı ekleyerek kullanması kısa sürede çözüm almalarını sağlar.
 • Antibiyotik özelliği sayesinde vücudun enfeksiyondan arınmasını sağlar.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağının sağladığı birçok faydanın olması kullanım şekillerinin de değişiklik göstermesine etki etmiştir. İçilerek veya cilde doğrudan masaj yapılarak kullanılmasında sakınca yoktur. Cilt maskelerinin, bakım kremlerinin, şampuanlarının ve saç kremlerinin içerisine eklenerek de kullanılabilir. Aynı zamanda banyo suyuna birkaç damla portakal yağı ekleyerek tüm vücudun fayda görmesini sağlayabilirsiniz.

Ağrılar için portakal yağı kullanırken bir bardak suya birkaç damla yağ ekleyerek tüketebilirsiniz. Haftada 2 kez düzenli kullanıldığında eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ağrıyan bölgelere portakal yağını sürerek 5 dakika kadar masaj yapabilir, ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Kadınların sıklıkla yaşadıkları adet dönemi gerginlikleri, stres kaynaklı karın kasılmalarına portakal yağı oldukça faydalıdır. Adet haftasından önce başlayarak 2 günde bir, çay veya suya portakal yağı ekleyerek içebilirsiniz. 3-4 damla kadar ekleyeceğiniz portakal yağı, doğal sakinleştirici görevi görerek gerginliği azaltır, adet döneminde görülen sinir halini yatıştırır. Menopoz dönemindeki kadınların rahatlamasına da yardımcı olduğu bilinen portakal yağı, aynı şekilde menopoz döneminde kullanılabilir.

Saç bakımı için portakal yağı kullanırken şampuanınıza karıştırabilir veya doğrudan bitkisel yağ ile saç derisine masaj yapabilirsiniz. Kepek sorunu yaşıyorsanız her banyodan önce 10 dakika kadar saç derisine masaj yapabilirsiniz. Saç derisinin yenilenmesini sağlar ve kepek sorununu kalıcı tedavi eder. Düzenli kullanımda saçların doğal bir parlaklık kazanmasını ve gürleşmesini de sağlayacaktır.

Portakal Yağı Ne İşe Yarar?

Portakal yağı, oldukça faydalı olduğu bilinen portakal meyvesinden elde edilir ve zengin içeriği sayesinde vücuda birçok fayda sağlar. İçeriğinde; C vitamini, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum bulunur. Grip, nezle, mevsimsel alerji dönemlerinde içilerek tüketilmesi halinde iyileşmeye yardımcı olur. Antiseptik, antidepresan, afrodizyak etkilere sahiptir.

Depresyon, kaygı bozukluğu, duygu durum değişikliği gibi ruhsal rahatsızlıkların doğal yollarla tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Narenciye kokusu, sakinleştirme etkisine sahip olduğu sadece koklandığında dahi vücudun enerjisinin yükselmesini sağlayacaktır. Odaklanma sorunu, hafıza güçlendirme etkilerinden faydalanmak için haftada bir kez portakal yağı içilerek tüketilebilir. Stres kaynaklı kasılmalar ve ağrılar yaşıyorsanız, ağrıyan bölgelere portakal yağı ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak ödem oluşmasını sağlar. Selülit sorunu yaşayan kadınların en çok tercih ettiği bitkisel çözümlerden biri portakal yağı kullanımıdır. Portakal yağı selilüt olan bölgelerde hücre yenilenmesini sağladığı için kalıcı bir çözüm sunmasa da büyük ölçüde rahatsız edici görünümden kurtulmayı sağlar.

Doğum sonrasında meydana gelen çatlakların veya ani kilo alıp verme sebebi ile oluşan çatlakların giderilmesine fayda sağlar. Hücrelerin yenilenmesini, vücudun ölü derilerden arındırılmasını sağladığı için tüm vücutta kullanılmasında sakınca yoktur. Çatlak, leke veya sarkma olan bölgelere portakal yağı ile her banyoda masaj yapabilirsiniz.

Portakal yağı cilt sorunlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Sivilce, siyah nokta ve cilt lekelerinin giderilmesi için düzenli kullanıldığında kısa sürede etkisini gösterir. Doğal nemlendirme etkisine sahip olduğu için dudak ve tırnakların nem ihtiyacını da karşılar. Cildinize portakal yağı ile günlük masaj yapabilir, dilerseniz bakım ürünlerinizin içerisine birkaç damla portakal yağı ekleyerek de kullanabilirsiniz.

En Ucuz Portakal Yağı

Kullanım alanı oldukça geniş olan portakal yağının bilinen onlarca faydası vardır. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan esansiyel yağı, bileklerinize sürerek kokusu sayesinde vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Eklem ağrısı, baş ağrısı gibi durumlarda ağrıyan bölgelere masaj yaparak hafifletebilirsiniz. Portakaldan elde edilen bitkisel yağa kolaylıkla ulaşabilir ve uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. https://www.dogalsaglik.com/shop/ adresinde her bütçeye uygun fiyatlarla satılan portakal yağı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir ve rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Portakal Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik sürecinde esansiyel yağ kullanmak, yaşadığınız sorunlar için bulabileceğiniz doğal ve etkili çözümlerden biridir. Portakal yağı, hamileyken kullanılabilecek esansiyal yağ çeşitlerinden biridir. Hamilelik sürecinde kadınların birçoğu stres, kaygı ve gerginlik gibi ruhsal sorunlar yaşar. Özellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan yoğun stres ve sinir halinin yatışmasında portakal yağı oldukça etkilidir.

Doğal bir antidepresan olması özelliğinin yanı sıra narenciye kokusunun insanları sakinleştirdiği de bilinmektedir. Hamileyken portakal yağı kullanarak cildinizde oluşan lekelere çözüm bulabilir, cildin kendini yenilemesini sağlayabilirsiniz. Hamilelikte ağrı kesici kullanılması genellikle tavsiye edilmediği için ağrılarınızın hafiflemesini sağlayan portakal yağını tercih edebilirsiniz.

Portakal Yağı Bebeklerde Kullanılır Mı?

Gaz sorunlarına iyi geldiği bilinen portakal yağı ile bebeklerin karnına masaj yapabilir, rahatlamalarını sağlayabilirsiniz. Birçok bitkisel yağın aksine portakal yağının bebeklerde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aksine bebeklere ve çocuklara oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir. Huzursuz ve kolik bebeklerin sakinleşmesini sağlar, uyku verir. Yetişme çağındaki çocukların zinde kalmasını sağlar. Bebeklerin gaz sorunlarına iyi gelir. Böcek ve siner ısırmaları durumunda bebeğinizin cildine az miktarda portakal yağı ile masaj yaparak iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Portakal yağı ne işe yarar nasıl kullanılır?
Portakal yağı portakalın kabuk kısmından elde edilmektedir. Ülkemizin en zengin olduğu kaynakların başında gelen turunçgiller son senelerde yağları ile de gündeme gelmiştir. Özellikle ciltte uygulandığı zaman sağlamış olduğu efsanevi etki fark edildiği zaman bu sektöre olan ilgi de artış göstermiştir. Kişilerin ciltlerinde sivilce sorunu olması durumunda bu sivilce sorunu ile başa çıkabilmek için turunçgillerin kabuklarının yağından istifade edilmelidir.
Portakal yağının yüze faydaları nelerdir?
Cilde uygulama aşamasının öncesinde bileğinizin iç kısmına uygulamanızın sonrasında belirli bir süre beklemelisiniz. Bu şekilde cilt sağlığınızda alerjik bir reaksiyonun meydana gelmesini de engellemiş olabilirsiniz. Uzun vadede kullanımın en temel başarı koşulu olduğunun da bildirilmesi gerekir. Uygulanan alanda sivilcelerin yok olduğu ve aynı zamanda mikrop kırıcı etkisi olduğu için sivilcelerin yayılmasını da engellediği fark edilmektedir.
Portakal yağı nasıl yapılır?
Portakal yağı portakalın kabuk kısmında yer alan esansiyel doku üzerinden elde edilmektedir. Bu esansiyel dokudan portakal yağının elde edilmesinin sonrasında, çok sağlıklı biçimde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Sıcağa maruz bırakıldığı zaman içeriğinin büyük ölçüde değişime uğrayacağının da bildirilmesi gerekir. Portakal yapının kesinlikle soğuk sıkım metodu ile elde edilmesi gerekir.
Portakal yağı kırışıklıklara iyi gelir mi?
Portakal yağının en mucizevi etkilerinin başında kırışıklıklara karşı savaş gelmektedir. hem gerdan bölgenizde hem de direkt olarak yüzünüzde meydana gelen kırışıklıklar ile mücadele edebilmek için portakal yağını kullanabilirsiniz. Bu kırışıklıkların yanı sıra ciltte meydana gelen selülit görünümünün giderilmesi için de kullanılabilmektedir. At kılı fırça ile masaj yaparak uygulandığı zaman başarısının yadsınamayacak kadar yüksek olduğu da anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Nane Yağı

Doğal Yağlar Ve Cilde Faydaları

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Yiyecekler

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Vitamin Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.