Balık Yağının Cinselliğe Faydaları | Omega 3 Hapı Cinsel Gücü Artırır Mı?

03.10.2021
4.270
Balık Yağının Cinselliğe Faydaları | Omega 3 Hapı Cinsel Gücü Artırır Mı?

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları; bazı besinlerin vücudumuz ve vücudumuz içerisinde yer alan sistemler için büyük faydaları bulunmaktadır. Vitamin ve minerallerin yanı sıra farklı organik bileşenler sağlığımız için fayda sağlamakta, bunlarda çeşitli besinlerde yer almaktadır. Ayrıca vitamin, mineral ya da diğer organik bileşiklerin büyük bir çoğunluğu vücutta üretilmekte, vücut içerisinde üretilemeyenler ise besin yolu ile dışarıdan alınabilmektedir. Bu organik bileşiklerin yoksunluğu çeşitli hastalıklara karşı bizleri dirençsiz kılabildiği gibi, cinsel hayat açısından da olumsuzluk yaratabilmektedir. İşte bu bileşiklerden bir tanesi de hepimizin adını bildiği Omega-3’ tür.

Omega- 3’ ü hepimizi daha çok balık yağı ile birlikte tanıyoruz desek yanlış olmaz. Doymamış yağ asitlerinden meydana gelen bu organik bileşik vücutta üretilmekte ama büyük bir çoğunluğu da dışardan besinler yolu ile sağlanmaktadır. Bu bağlamda Omega- 3 ‘ün en çok balık ve balık yağında bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak son yıllarda balık yağı yani Omega-3’ e duyulan ilgi; bedensel sağlığın yanı sıra cinsel hayata olan etkileri açısındadır. İşte o yüzden biz de bu yazı içerisinde sıkça merak edilen balık yağının cinselliğe faydaları ve Omega- 3’e dair bazı bilgiler paylaşacağız.

Balık Yağı Cinsel İsteği Artırıyor mu?

Balık yağı içerisinde bulunan Omega-3’ün vücudumuz için ne gibi faydaları olduğuna daha sonra ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Ancak önce yoğun bir şekilde araştırılan balık yağının cinselliğe faydaları konusundan biraz bahsedelim. Bilindiği üzere cinsel istek, vücudumuzda bulunan eşey organlarındaki hormon seviyelerinde meydana gelen artış nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu hormon seviyelerinde azalma ya da kontrolsüzlük durumu söz konusu olduğunda cinsel isteksizlik de ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacı ile uzmanlar balık yağı ya da balık tüketimini tavsiye etmektedir. Çünkü balık yağı içerisinde bulunan Omega-3 dopamin salgısı salgılanmasına yardımcı olmakta, bu da erkekte ve kadında cinsel isteğin artmasını sağlamaktadır. O yüzden haftada 3- 5 kez ızgara şeklinde tüketilen balığın ya da her gün düzenli olarak tüketilen balık yağının cinsel isteği artırma konusunda önemli sonuçları bulunmaktadır. Buna ek olarak balık yağının enerji vermesi nedeniyle cinsel performansı da doğrudan arttığını söylemek mümkündür.

Erkeklerde Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık yağının cinselliğe faydaları özellikle erkekler açısından son derece merak edilmektedir. İşin, cinsel performans açısından olan faydalarını yukarıda sizlere belirtmiştik. Gelelim şimdi bu konudaki farklı faydalar yani yararlara. Öncelikle sizlere Güney Danimarka Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan söz edelim. Uzmanlar yaklaşık olarak 679 sağlıklı erkek üzerinde balık yağının etkilerini incelemek üzere bir araştırma yapıyor ve bu araştırmanın konusu da balık yağının sperm sayısını artırıp artırmadığı yönünde oluyor. Deneyde yer alan erkeklerin bir kısmına her gün düzenli olarak balık yağı veriliyor. Deney süresi bittiğinde yapılan testlerde her gün düzenli olarak balık yağı tüketen erkeklerin, tüketmeyenlere oranla testislerinin 1.5 mm daha büyük olduğunu ve yine balık yağı kullanmayan erkeklere oranla sperm sayılarının 0.64 ml daha fazla olduğunu kaydetmişlerdir.

Yani bu durumda Omega-3’ün ve dolayısıyla da balık yağının sperm sayısını artırdığını ve testislerin büyümesini sağladığını söyleyebiliriz.

Balık Yağı Hapı Cinsel Gücü Artırır mı?

Balık yağının cinselliğe faydaları konusunda dahilinde benzer bir soru da balık yağının, cinsel güç ile olan ilişkisidir. Bu bağlamda yukarıdaki başlıklarda bahsettiğimiz üzere düzenli olarak balık yağının yani Omega-3’ ün tüketilmesinin cinsel gücü artırdığı yönünde söylemler bulunmaktadır. Bu söylemler uzmanlar tarafından doğrulanmakta ve balık ya da balık yapı tüketiminin vücuttaki dopamin salgısını artırdığına da açıklamalar içerisinde yer verilmektedir.

Artan dopamin ile birlikte hem cinsel istek hem de cinsel performansta da bir artık söz konusu olmaktadır. Bu yüzden cinsel hayatına renk katmak ya da performansını artırmak isteyen kişiler için önerilen besinler arasında Omega-3’ün bulunduğu balık yağı kapsülleri- tabletleri de yer almaktadır. Eğer bunun tadından hoşlanmıyorsanız o zaman haftada en az 2- 3 sefer ızgarada kızartılmış balık da tüketebilirsiniz.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının cinselliğe faydaları konusu kadar vücut için olan diğer yararları da merak edilen sorular içerisindedir. Bu bağlamda balık yağı tüketmenin vücuda kazandırdığı faydaları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • Düzenli olarak balık yağı tüketmek kalbi korur ve aynı zamanda kolesterolü düzenler.
  • Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar.
  • İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri yaşlanma karşıtı bir etki sergiler böylece cilt uzun süre daha genç görünür.
  • Yine ciltte bulunan kırışıkların giderilmesi ve aynı zamanda yeni kırışıklıkların onarılması konusunda etkilidir.
  • Hafızayı güçlendirir, çocuklarda ve yetişkinlerdeki davranış bozukluklarının önüne geçer.
  • Depresyonu engeller ya da depresyonda olan bireylerin bu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Bu saydıklarımız, balık yağı faydaları nelerdir sorusunun yalnızca küçük bir kısmıdır.

Ton Balığı Cinsel Gücü Artırır mı?

Evet, haftada üç- dört kez tüketilen ton balığının cinsel gücü artırdığı söylenmektedir.

Balık Yağı Sperm Sayısını Artırır mı?

Evet, yapılan bilimsel araştırmalar ve testler sonucunda düzenli olarak balık yağı kullanan erkeklerin kullanmayanlara nazaran daha fazla sperm ürettiği açıklanmıştır.

Balık Yağının Yan Etkisi Var mı?

Aşırı tüketildiğinde göğüs rahatsızlıklarına, kilo alınmasına ve kas ağrılarına neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Balık Yağı Faydaları

Cinselliğe Faydalı Meyveler

Demir Eksikliğinin Cinselliğe Etkisi

Ceviz Suyu Diyeti | Ceviz Suyu Diyeti Yapanlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.