Sigaranın Cinsellikte Zararları | Sigarayı Bırakmak Cinsel Gücü Artırır Mı?

21.10.2021
1.612
Sigaranın Cinsellikte Zararları | Sigarayı Bırakmak Cinsel Gücü Artırır Mı?

Sigaranın Cinsellikte Zararları; Kan akımında meydana gelen azalma cinsel sorunları beraberinde getirir. Kan akımının azalmasında da en etkili olan sigara tüketimi oluyor. Hatta damar tıkanıklığına dahi neden olan sigaradan kaynaklı:

 • Erkeklerde sertleşme problemlerine sıklıkla yaşandığı görülüyor.
 • Orgazm süresi artış gösterebiliyor ve hazza kavuşmak hayal olabiliyor.

Bu nedenle tüm sigara paketleri üzerinde cinsel iktidarsızlığa işaret ediliyor. Hatta sigaranın alkol veya kafein içeren içecekler ile tüketilmesi ciddi sorunları beraberinde getirebiliyor. Kalp ve damar hastalıkları kadar cinsel sorunların yaşanması da kaçınılmaz hale gelebiliyor.

Sigarayı Bırakmak Cinsel Gücü Arttırır Mı?

Sigaranın cinsellikte zararları adına bilimsel araştırmaların üzerinde durulmuştur. Yapılan araştırmalar neticesinde de cinsel hayata etkileri ortaya çıkmıştır. Özellikle de erkeklere dair:

 • Cinsel iktidarsızlık şikayetlerinin bir hayli fazla olduğuna değinilir.
 • Cinsel performansın düşmesine neden olduğu için de bırakılması tavsiye ediliyor.

Sigara kullanan erkekler üzerinden çeşitli araştırmalara değinilmiştir. Bunun üzerine erkeklere ereksiyon testi yapılmış ve sorunlar tespit edilmiştir. Yapılan testler neticesinde nikotinden kaynaklı olarak cinsel performansın düşük olduğuna değinilmiştir. Buna ek olarak:

 • Sertleşmenin uzun sürmesi erkeklerin psikolojik olarak etkilenmelerine neden oluyor.
 • İktidarsızlıktan dolayı yaşam kalitesinin düşmesi de kaçınılmaz hale geliyor.

Tüm bu hususlara karşı sigaranın bırakılması tavsiye edilir. Öyle ki bırakan erkeklerin nikotin seviyesi takibe alınmıştır. Yine yapılan araştırmalar neticesinde nikotin seviyesinin düşmesi üzerine cinsel performansın artış gösterdiği gözlemlenmiştir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cinsellik Ne Zaman Düzelir Erkek?

Sigaranın cinsellikte zararları olarak ilk etapta erkeklere olan etkilerinden söz edilir. Çünkü söz konusu ereksiyon ve sertleşme sorunları oluyor. Bu durum cinsel birliktelikten istenilen sonucu almayı engelliyor.

Sigaranın vücuda olan kalıcı hasarlarının giderilmesi uzun sürebiliyor. Ancak kalıcı olmayan bir durum söz konusu ise birkaç ay kadar beklemeniz etkilerini görmenizi sağlar. Cinselliğin düzene girmesi adına:

 • Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 2 – 3 aya kadar etkilerini görmeye başlarsınız.
 • Cinsel sağlığa kavuşmak nikotinin vücuttan atılması ile mümkün olabilir.

Nikotinin vücuttan atılmasında birkaç aya ihtiyaç duyulur. Bu süreçte yeme – içme alışkanlıklarına yön vermeniz de işinizi kolay hale getirir. Özellikle de bolca su içmekte fayda var. Üstelik su tüketimi kan akışına dair önemli bir yere sahiptir. Damarların daralmasını engellediği için de cinsel ilişki açısından dikkate alınmalıdır. Yani sigara yerine bolca su tüketmek birkaç ay içerisinde cinsel ilişkinizdeki ciddi farkı görmenize yardımcı olacaktır.

Çok Sigara İçmek Cinsel İktidarsızlığa Neden Olur Mu?

Çok sigara içmek cinsel sorunları beraberinde getirir. Özellikle de erkeklerin iktidarsızlık şikayetleri başı çeker. Sigaranın cinsellikte zararları olarak pek çok araştırmaya gidilmiş ve nikotin seviyesine bağlı olarak çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Özellikle de nikotinin fazla olması üzerine:

 • Sigarada bulunan kimyasalların küçük damarlarda tıkanmaya yol açtığı görülmüştür.
 • Penise giden damarların tıkanması üzerine sertleşmede ciddi sorunlar yaşandığı belirlenmiştir.

Sertleşme sorununun çözümü için sigara tüketimine son verilmesi belirtilir. Nikotinin ve de vücuda alınan kimyasalların atılması üzerine istenilen cinsel hazza kavuşmanız mümkün olacaktır.

Çok sigara içmek damarlarda ciddi hasarlara yol açabiliyor. Penise giden damarların tıkanmasından ziyade:

 • Damarlarda kasılmaya neden olması kan akışının önüne geçer.
 • Penise kan akışının sağlanmaması da sertleşmenin engellenmesine neden olur.

Görüldüğü üzere kan akımı ve damar yolu açısından ciddi zararlara neden oluyor. Bu gibi durumlarda erkeklerin cinsel sorunlar yaşadıkları gözlemlenir. Çözüme dair sigara tüketiminin sona ermesi esas alınmalıdır.

Sigara Sperm Sayısını Etkiler Mi?

Sigaranın cinsellikte zararları olarak sadece cinsel performansa değinilmez. Buna ek olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaşadıkları problemlerin de üzerinde durulur. Özellikle de:

 • Sigara tüketimi neticesinde sperm sayısında azalma meydana gelmeye başlar.
 • Sperm kalitesinin negatif olarak etkilenmesine neden olur.

Tüm bu hususlar çocuk sahibi olmak isteyenlere engel teşkil eder. Hatta uzmanlara başvuranlar yapılan testler neticesinde sigaranın zararlarına netlik kazandırır. Bunun üzerine sigarayı bırakmaları ve birkaç aydan sonra cinsel ilişkideki farklılıkları gözlemlemeleri esas alınır.

Vücudun her sistemine zarar veren sigaranın üretim sistemin olan etkileri de uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bunun üzerine:

 • Sperm DNS’sına karşı da hasara neden olduğu belirtilir.
 • Kalıtsal etkilere maruz kalmamak adına da sigaradan uzaklaşmanız gerekir.

Tütün kullanımının hem kalıtsal hem de kısa vadede çeşitli hasarlara neden olduğu açık durumda. Bebek sahibi olmak isteyenler tüp bebek tedavisinden dahi sonuç alamayabiliyor. Bunun üzerine sigaranın bırakılması önerilir. Hatta sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra tüp bebek tedavisine başvurulması uygun görülür.

Sigara Testesteron Düşürür Mü?

Cinsel arzuları olumsuz yönde etkileyen sigaraya karşı belli başlı testlere değinilmiştir. Erkekler üzerinden yapılan testler neticesinde hormon seviyelerine netlik kazandırılmıştır. Özellikle de cinsel performansa dair öne çıkan testesteron hormonundan söz etmek gerekirse:

 • Cinsel organın gelişimi sigara tüketimi neticesinde son bulabiliyor.
 • Hormonun yeterli salgılanmaması da libidonun düşmesine neden olabiliyor.

Bebek sahibi olmak isteyenlerin hormonlardan kaynaklı sorun yaşamaları kaçınılmaz hale gelir. Hatta bu nedenle sigarayı bırakanların birkaç ay kadar bekledikten sonra tüp bebek tedavisine yönelmeleri uygun olacaktır.

Sigaranın cinsellikte zararları oldukça fazla ve bunlar arasında sperm sayısının düşmesi de ele alınıyor. Ereksiyon şikayetlerine ve de cinsel arzuya da değiniliyor. Öyle ki söz konusu kadınlar olduğu zaman:

 • Kan damarlarına etki eden sigaradan kaynaklı cinsel arzuya ulaşmak zor hale gelir.
 • Kadınların tatminsizlik yaşamaları söz konusudur.

Sadece erkeklere değil kadınlara olan etkilerini de değerlendirmek gerekir. Bunun üzerine cinsel hayata ciddi zararları olduğu görülür. Söz konusu cinsellik olduğu zaman hayat kalitesinin düşmesi de kaçınılmaz hale gelir.

Sigara cinsel uyarılmaya zarar veriyor mu?

Cinsel uyarılma tepkilerine zarar verir ve bu durum istenilen performansa ulaşmanızı engeller.

Sigaraya bırakan erkeklerde sperm artış gösterir mi?

Nikotin seviyesinin düşmesi halinde sperm sayısının artış göstermesi mümkün olacaktır.

Sigara içen kadınlarda orgazm yaşanır mı?

Orgazm tamamen ortadan kalkmasa da ulaşmak uzun sürebilir.

İlginizi Çekebilir;

Cinsellikte Ten Uyuşmazlığı

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Dut Kurusunun Cinselliğe Faydaları

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Tüp Bebek Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.