Doğal Sağlık

Bisiklet Sürmenin Cinselliğe Faydaları | Bisiklet Vajinaya Zarar Verir Mı?

04.10.2021
44
Bisiklet Sürmenin Cinselliğe Faydaları | Bisiklet Vajinaya Zarar Verir Mı?

Bisiklet Sürmenin Cinselliğe Faydaları; Bisiklet, birçoğumuz için keyifli bir aktivite, birçoğumuz için asla vazgeçilmeyen bir spor, bazılarımız içinse ulaşım sağlamak için kullanılan bir vasıtadır. Her ne sebeple kullanılırsa kullanılsın, kişileri hareketsiz bir yaşam tarzından kas gücünün yoğun olarak kullandığı bir durum içerisinde tuttuğundan yani kardiyo görevi gördüğünden sağlık için inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Ancak uzun yıllardır, özellikle bisiklet kullanımı fazla olan insanların sorduğu bazı sorular halen daha gündemde yerini korumaktadır. Ayrıca bu soruların birçoğuna da kesin ve net cevaplar vermek şu an için pek mümkün değil.

Bu bağlamda bisiklet konusunda sağlığa olan etkilerin yanı sıra daha çok bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları konusu da merak edilmektedir. Bir spor ya da egzersiz olarak uzmanlar tarafından sıkça önerilen bisiklet sürmek konusunda merak edeceğiniz pek çok soruyu bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Bisiklet Sürmek Cinsel Açıdan Zararlı mı?

Bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları konusundan önce akılları fazlası ile kurcalayan bir sorunun yanıtını verelim ilk olarak. Bilindiği üzere dünya üzerinde bisikleti hem bir spor dalı olarak hem de bir aktivite olarak kullanan çok fazla sayıda insan yer almaktadır. Ancak bisiklet sürme esnasında, vücudun ağırlığının dar bir sele üzerinde yer aldığı ve bu yüzden de vücut ağırlığının yüzde % 40’ nın penise ya da penisin beslendiği sinir- damarlara aktarılması durumu göz önüne alındığında bu konuda uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar merak ile beklenmektedir.

Bu konuda uzmanlar farklı görüş ayrılıklarına uğrasalar da genel anlamda büyük bir kısmı; eğer haftada 8 saatten daha fazla bir bisiklet kullanımı durumu söz konusu değilse o zaman cinsel organların deforme olması ya da cinsel aktivitelerin azalması gibi konularda endişe edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Ancak profesyonel sporcular için cinsel organlarda ya da sinirlerde meydana gelen hasarlardan dolayı bazı cinsel ya da idrar yolu sorunlarının görüldüğü de vurgulanmaktadır.

Bisiklet Kullanımı Cinsel İsteksizliğe Neden Olur mu?

Bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları konusundan daha çok yararları konuşulmaktadır. Yıllarca hep bisiklet sürmenin ne kadar faydalı olduğu, sağlığı nasıl olumlu etkilediği bizlere aşılandı. Bu konuda halen bir sorun ya da yanlışlık yok. Ancak uzun süre ve sürekli olarak bisiklet kullanımının özellikle cinsel hayata olumsuz etkilerinin olduğu pek çok araştırmacı tarafından belirtilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bisiklet sürerken vücut ağırlığının yaklaşık % 40’lık bir kısmı penis ve bu organı besleyen sinir ya da damarların üzerinde olmaktadır. Bu da damar ve sinirler üzerindeki basıncın artmasına dolayısıyla hissizlik ya da uyuşma gibi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak bu durum çoğu araştırmacıya göre profesyonel olarak bisiklet süren ya da yanlış sele seçimi yapan kişilerde gözlemlenmektedir. Hem profesyonel hem de profesyonel olmayan aktif bisiklet sürücüleri ile yapılan anketler sonucu doğru bisiklet tercihi yapan kişilerin uzun süre bisiklet sürseler dahi bu konuda bir sorun yaşamadıkları ortaya çıkmıştır. Hatta bu kişilerin verdikleri yanıtlar dahilinde, çoğu profesyonel bisiklet sürücüsünün cinsel açıdan, bisiklet sürmeyen kişilere nazaran çok daha aktif olduğu dahi ortaya çıkmıştır.

Bisiklet Sürmek Cinsel Fonksiyon Bozukluğuna Yol Açar mı?

Bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları konusuna değinmeden evvel son olarak yine en çok merak edilen sorulardan bir tanesinin cevabını vermeye çalışalım. Yanıt vermeye çalışalım diyoruz çünkü bu sorunun kesin olarak bir cevabı yok. Bisiklet süren kişilerin en çok endişe ettiği konulardan bir tanesi de cinsel fonksiyon bozukluğudur. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi vücut ağırlığının daha çok cinsel organ ve onu besleyen sinirler üzerinde olması haliyle bir süre sonra bu konuda olumsuzlukların neden olması gibi bir düşünce oluşturmaktadır. Uzmanlara göre ise aslında yanlış sele seçimi yapmadıysanız ya da haftada sekiz saatten uzun bir süre bisiklete binmiyorsanız bu konuda endişelenmeniz gereken hiçbir şey yok. Fakat yine de tedbiri elde bırakmamakta ve bu konuda özellikle doğru bisiklet tercihi yapmakta fayda var diyebiliriz.

Eğer bisiklete bir süre biniyorsanız ya da bu spor ile profesyonel olarak ilgileniyorsanız bu konuda ilerleyen dönemlerde bazı sorunlarla karşılaşma ihtimalinizin olabileceğini de unutmamanız gerek. Fakat yine bisiklet sürmenin, uzmanlara göre bu kişiler için zararlarından çok faydaları bulunmaktadır.

Bisiklet Sürmenin Cinsel Açıdan Faydası Var mı?

Bilindiği üzere bisiklet sürmenin vücut sağlığı açısından çok büyük faydaları bulunmaktadır. Spor salonuna gitmeyi sevmeyen kişiler için inanılmaz bir kardiyo yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bu da haliyle kalp ve dolaşım sisteminde mucizevi etkiler yaratmaktadır. Kan dolaşımının hızlanması, dinç bir vücuda sahip olmak gibi durumlar da haliyle cinsel hayata olumlu olarak fayda etmektedir. Bu yüzden bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları konusunda cinsel isteğin ve performansın arttığını söylemek mümkündür.

Her Gün Bisiklet Sürmek Zararlı mı?

Hayır, günde yarım saat ya da bir saat aralığında bisiklet sürmenin sağlık açısından bir zararı bulunmamaktadır.

Fazla Bisiklet Sürmek Zararlı mı?

Evet, haftada sekiz saatin üzerinde bisiklet sürmek uzmanlara göre özellikle cinsel açıdan ( sperm sayısının azalması, cinsel isteksizlik vs. ) zararlı bir durumdur.

Bisiklet Sürmek Kadınlara Zarar Verir mi?

Gün içerisinde uzun süre bisiklet sürülmesi ve yanlış bisiklet- sele tercihleri kadınların cinsel organlarında deformeye sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Kahve Telvesinin Cilde Faydaları | Kahve Telve Maskes

Covid-19 Destek Hattı

Balık Yağının Cinselliğe Faydaları

Demir Eksikliğinin Cinselliğe Etkisi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.