Doğal Sağlık

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Alerjik Astım Hastaları Ne Yememeli?

14.01.2021
520
Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Alerjik Astım Hastaları Ne Yememeli?

Akciğer iltihaplanmasından kaynaklanan bir hastalık olan astım insanların yaşam kalitesini etkiler. Günlük olağan akışta sağlıklı insanlar için dikkat edilmeyen unsurlar astımı tetikler. Astımdan kurtulmak ya da etkilerini en aza indirmek için sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak gerekir, tükettiğimiz birçok gıdanın astıma iyi geldiği bilinen bir gerçektir, alerjik astıma iyi gelen yiyecekler tüketmek sağlıklı bir beslenme alışkanlığı sayesinde söz konusu olur.

Alerjik Astıma En Faydalı Gıda Sarımsak Ve Soğan

Doğru beslenmek astımı direk olarak tedavi etmez ama günlük hayattaki etkilerini azaltır ve ani atakları en aza indirir, alerjik astım nasıl geçer sorusuna çözüm tıpta aranmalı ama doğal tedavi yöntemleri sayesinde yaşam kalitesini arttırmak mümkün. Alerjik astım hastalığı yaşayanlar alerjik astıma ne iyi gelir konusunda sürekli bir arayış içindedir, alerjik astıma en iyi gelen gıdalar arasında başta sarımsak ve soğan vardır. Her iki gıdada içeriğinde bulunan quercetin isimli kimyasal akciğerdeki iltihaplanmaya neden olan enzimleri baskılayarak astım ataklarının sayısını azaltır.

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler;  Yumurta

Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan keten tohumu yağı bronş iltihaplanmalarında etkilidir, rahat nefes almayı sağlayarak astımın olumsuz etkileri ile astım krizlerini azaltır. Selenyum zengini yumurta alerjik astım hastaları için en yararlı gıdadır, çünkü selenyum iltihaplı akciğer tedavisinde destekleyici bir antioksidan mineraldir. Aynı şekilde ton balığında da çok fazla selenyum minerali vardır ve astım hastalarının düzenli tüketmesi gerekir.

Alerjik Astım Ataklarında Selenyum Mucizesi

Sağlıklı beslenme dendiğinde şüphesiz ilk akla gelen kepekli tahıllardır. Kepekli tahıllardaki selenyum astım, astım ataklarına iyi gelir. Ülkemizde çok fazla tüketilmemesine rağmen kahverengi pirinçte alerjik astıma iyi gelen şeyler, içindeki selenyum; astım ataklarını azaltmaya yardımcı olur. Çay ya da yemek olarak tüketilen ısırgan otu ciğer içinde havayı düzenler, astım ve bronşlara faydalıdır. Ancak özellikle çay olarak gün içerisinde fazla tüketmemek gerekir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde nefes almayı kolaylaştıran biberiye günde iki kezden fazla olmamak şartı ile çay olarak tüketilmesi halinde astım ataklarına karşı etkilidir.

Alerjik Astımın Olumsuz Etkisini Adaçayı Azaltır

Genellikle çay olarak tüketmeye alışık olunan adaçayı öksürük tedavisinde kullanılmasının yanı sıra düzenli kullanımı halinde nefes almayı olumlu yönde etkiler ve astımın neden olduğu olumsuzlukları yok eder. Bal ile karıştırılarak yenen andız otu astımın tüm kötü etkilerini ortadan kaldırır; ancak fazla kullanılması halinde alerjik tepkiye neden olur bu nedenle doktor tavsiyesinde dışında kullanılması önerilmez.

 • Çörekotu yağı
 • Akasya yaprağı
 • Adaçayı
 • Ekinezya
 • Keçiboynuzu
 • Okaliptüs astım tedavisinde kullanılan gıda takviyeleridir.

Alerjik Astım Tedavisinde Kolin Vitamini

Kolin vitaminin de astımı önlediği yapılan bazı araştırmalar ile ispatlanmış durumdadır. Kolin içeren gıdalar arasında fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi, süt ürünleri ve yumurta sarısı sayılabilir.

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler; Alerjik Astımı Tetikleyen Gıdalar

Alerjik astım rahatsızlığını tetikleyen astım krizlerinin artmasına neden olan gıdalar vardır. Örneğin tuz kullanımının fazla olması astım ataklarının artmasına neden olur. Fazla tuz kullanılan;

 • Konserve
 • Ekmek
 • İşlenmiş peynir
 • Patates kızartması
 • Hazır çorba tüketiminden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Alerjik Astım Hastası Doymuş Yağdan Kaçınmalı

Doymuş yağ alerjik astım için zararlı olan bir içeriktir. Bu nedenle doymuş yağ içeren tereyağı, fast food ürünleri tüketilmemeli. Vücutta ağırlık hissi veren ve şişkinliğe neden olan gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler ve aşırı yağlı et yemekleri yenmemeli, fasulye, bezelye ve karnabahar gibi ürünlerde az oranlarda tüketilmeli.

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler; Alerjik Astıma Bitkisel Çözüm Limon Kürü

Doktor önerisi ile alınan B, C ve E vitaminleri, quercetin, karoten ve magnezyum içeren vitamin desteklerinin kullanılması halinde de alerjik astım hastalığını tetikleyen etkiler azaltılabilir ve yaşam kalitesi arttırılabilir. Alerjik astım tedavisinde kullanılan ve adeta astıma karşı savaşta koruyucu görev üstlenen en etkili alerjik astım için bitkisel çözüm limon kürüdür. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini aynı zamanda antioksidan olmasından dolayı ciğerlere dolan maddelere de savaş açıyor. Limon kürü tarifi;

 • Taze limon
 • Bir Bardak su

Yarım çay kaşığı taze limonun suyu bir bardak soğuk suya katılır ve yemeklerden önce tüketilir.

Alerjik Astıma ne iyi gelir doğal?
Astım hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber kişiler bu durumu en az hasarla ve zorlukla yaşamak amacıyla doğal yöntemlere başvurmaktadır. Astım çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları soğuk hava, polen, sigara, toz, küftür. Alerjik astıma iyi gelen doğal yöntemlerden birkaçı karanfil, zencefil, incir, siyah çay, kahve, bal, soğan, kırmızıbiber gibi besinlerdir.
Alerjik Astıma hangi meyve iyi gelir?
Alerjik astıma iyi gelen meyvelerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz; C vitamini içeren meyveler bu listenin başında gelmektedir. Örnek olarak portakal, mandalina, kivi, greyfurt, limon, ananas, çilek gibi meyveler astıma iyi gelmektedir. Bu meyveleri bolca tüketen astım hastaları, astım krizlerini önleyebildikleri gibi krizlerin etkilerini de en aza indirebilmektedir. Bu sayede kişilerin hayatları daha sağlıklı geçmektedir.
Alerjik astımı hangi yiyecekler tetikler?
Alerjik astıma sebep olabilecek birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerin arasında çeşitli yiyeceklerde bulunmaktadır. Bazı gıdaların kişilerde oluşturduğu alerjik durumlardan dolayı, bu alerjik reaksiyonların ilerlemesi durumunda kişilerde astım krizleri oluşabilmektedir. Net bir sebep olmamakla beraber genel olarak kişilerde reaksiyona sebep olacak yiyeceklere örnek olarak kabuklu yemişler, kabuklu deniz hayvanları ve çeşitli süt ve süt ürünleri verilebilinir.

İlginizi Çekebilir;

Astıma İyi Gelen Yiyecekler | Astımın Düzelmesi İçin

Bebeklerde Egzama | Bebeklerde Alerjik Egzama Tedavisi

Adaçayı Yağı Faydaları

Bebeklerde Alerji Belirtileri | Bebeklerde Alerji Sorunu

Cilt Kızarıklığı Nasıl Geçer?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.