Prematüre Bebeklerde Yaş Hesaplama | Prematüre Bebeklerde Kaç Yaşına Kadar Düzeltilmiş Yaş Kullanılır?

03.10.2022
733
Prematüre Bebeklerde Yaş Hesaplama | Prematüre Bebeklerde Kaç Yaşına Kadar Düzeltilmiş Yaş Kullanılır?

Prematüre bebekler, yaşlarının yanlış olabileceği gerçeği de dahil olmak üzere, birçok zorlukla karşı karşıyadır. Bu yüzden Prematüre bebeklerde yaş hesaplama önemlidir. Prematüre bebeklerde yaş nasıl hesaplanır ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Çoğu prematüre bebek hayatta kalıp gelişirken, bazıları bunu gerçekleştiremez. Bu bebeklere sağlıklı bir gelecek sağlamak için, en iyi şansı vermek adına doktorlar ve araştırmacılar, prematüre bir bebeğin yaşını belirlemeye yardımcı olmak için, bir dizi yaş hesaplaması kullanır.

Düzeltilmiş Yaş Ne Anlama Geliyor?

Normal zamanında doğan bebekler 40 haftalık olduklarında gelişmeye başlar. Ancak bebek 8 hafta erken yani 32 haftalık olarak doğduğunda, erken doğan bebek olarak adlandırılır.

Bu konuda prematüre bebeklerde yaş hesaplama önemlidir. Anne ve babalar, bebeğin her iki yaşını da bilmesi gerekir. Çünkü hem anne ve baba hem de doktorun bebeğinizin gelişimini takip etmesinde doğru yaş hesaplamasını yapmış olmalıdır.

Kronolojik yaş ya da düzeltilmiş yaş olarak adlandırılan hesaplama sayesinde, bebeğinizin düzeltilmiş yaşı ortaya çıkar.

Prematüre Bebeklerde Kronolojik Yaş Nasıl Hesaplanır?

Prematüre bebekler; yetişkinler için zamanın nasıl geçtiğini anlamadıkları için, prematüre bebeklerde yaş hesaplama sıklıkla zorlanılan bir konudur. Bazı yöntemler; bebeğin boyunu, kilosunu, baş çevresini ölçmeyi içerir.

Prematüre bebeğin kronolojik yaşı hesaplanırken;

  • Bebeğin doğduğu hafta ile 40 hafta arasındaki fark bulunur.
  • Bulunan fark, bebeğin takvim yaşından çıkarılır.
  • Örneğin 34 hafta olarak doğan bir bebek; 40-34=6 şeklinde hesaplama yapılarak, 6 hafta erken doğduğu belirlenir ve düzeltilen yaş, takvim yaşından 6 hafta düşük olarak hesaplaması yapılır.

Bazı yöntemler; referans noktası olarak ayları ve yılları kullanmayı kapsar. Bu ve diğer yöntemleri kullanarak, ebeveynler ve doktorlar, prematüre bebeklerin yaşlarını ve sağlıklarını nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Düzeltilmiş Yaş Nerelerde Kullanılır?

Prematüre bebeklerin büyümesini ve gelişmesini izlemek için; doğması gereken zaman ve aya göre düzeltilmiş yaşı kullanılmalıdır. Prematüre bebeklerde boy kilo tablosunun takip edilmesi, bebeğin düzeltilmiş yaşına göre yapılır.

Prematüre bebeklerde boy ve kilo gelişimini izlemek, persentil tablosundan takip etmek, davranışsal yönden uygun şekilde davranıp davranmadığını kontrol etmek adına, düzeltilmiş yaş baz alınır.

Düzeltilmiş Yaş Prematüre Bebeklerde Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Prematüre bebeklerde çoğunlukla 2 yaşına geldiğinde, zamanında doğan bebeklerin gelişimini yakaladığı görülür. Ancak çoğu doktora göre 3 yaşa kadar hatta ilk okul çağına kadar prematüre bebeğin takip edilmesi gerektiğini savunur.

Bu yüzden en az 2 yaşına kadar, prematüre bebeklerde yaş hesaplama sistemi kullanılarak hesaplama yapılmalı ve düzeltilmiş yaş kullanılmalıdır.

Prematüre Bebeklerde Yaş Hesaplamasıyla Gelişim Zamanları

Prematüre bebekler, 37.gebelik haftasından önce doğarlar. Gelişim süreleri, prematüre bebeklerde yaş hesaplama oranına göre değişkenlik gösterecektir.

Prematüre bebeklerde;

  • 2 aylık olduğunda; başını dik tutar, objeyi tutabilir, ellerini açar. Seslere tepki verir. Gülümsemelere karşılık verir.
  • 4 aylık olduğunda; ellerini bir araya getirir, oyunculuk yapar. Objeleri tanımaya başlar.
  • 6 aylık olduğunda; kendi başına oturacaktır. İki eliyle objeleri tutabilir. Ebeveynlerinin yokluğunu anlayabilir. Yüz üstü iken, sırt üstü dönebilir.
  • 9 aylık olduğunda; tutunarak kalkabilir. Emeklemeye, sıralama ve destekli yürümeye geçebilir.
  • 12 aylık olduğunda; yardım almadan ayakta durabilir. İlk adımları atacaktır. Küçük objeleri kutu içine atmayı başarır. Komutları anlar. Kendi kendine objeleri tutup kaldırabilir. Akranlarıyla oyuna başlar.

15 haftalık olduğunda artık yardım almadan yürümeye başlar. Kelimeleri söyleyecektir. 18 aylıkken; koşmaya ve kalemi tutarak karalama yapmaya başlayabilir. Etrafa dökerek de kendi başına yemeyi öğrenir.

24 ila 36 aylık arasında ise; koşmaya başlayacak, merdivenleri inip çıkabilecektir. 2-3 kelimelik cümleler kurmaya başlayabilir. Ellerini kendi başına yıkayabilir ve 2 aşamadan oluşan komutları anlayarak yerine getirmeyi başarır.

SSS

1 aylık prematüre bebek kaç kilodur?

1 aylık prematüre bebekler; 33-37 haftayı tamamladığında 1.5-2.5 kilo ağırlığındadır. 28-32 haftayı tamamlayan bebekler 1-1.5 kilo ağırlığındadır. 28 haftayı tamamlamadan doğan bebekler 1 kilodan az kiloya sahiptir.

Prematüre bebek kaç cm uzar?

1 aylık prematüre bebek 53,4 cm boy ve 37.1 cm uzunluğundadır. 3 aylık prematüre bebek ise 7.24 kilo ve 64.5 cm uzunluğundadır.

İlginizi Çekebilir; 

https://www.dogalsaglik.com/goz-tembelligi-tedavisi/

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.