Kuru İğne Tedavisi | Kuru İğne Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

19.08.2021
455
Kuru İğne Tedavisi | Kuru İğne Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Kuru iğne tedavisi aynı zamanda IMS olarak da anılmaktadır. Birçok farklı alanda kullanma imkanı bulunmaktadır. Özellikle ilaç tedavisi almak istemeyen kişiler için alternatif bir şifa kaynağı olduğunun da belirtilmesi gerekir.

Kuru İğne Kimlere Uygulanmaz?

Kuru iğne tedavisi uygulanması için bazı kıstasların yerine getirilmesi gerekmektedir. Örneğin bu tedavi 12 yaşından küçük olan kişiler için uygun değildir. Kuru iğne tedavisi herhangi bir yara oluşması durumuna karşın temkinli olmak adına şeker hastalarına da uygulanmamaktadır. Şeker hastalarında oluşan yaraların oldukça geç iyileşmesi sebebi ile bu riski almaya gerek olmadığını düşünen doktorlar genelde klasik fizyoterapi yöntemlerini kullanmaktadır. Bu durum kuru iğnenin vücutta yara oluşturabileceğini akıllara getirmemelidir. Normal bir cilt sağlığına sahip olan ve kronik bir rahatsızlığı olmayan kişilerin bu tedaviyi almasında herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Kuru İğne Tedavisi Nerelerde Kullanılır?

Kuru iğne tedavisi kullanım alanlarının başında kronik ağrılar gelmektedir. Bu ağrılar ile baş etmekte güçlük çeken kişilerin muhakkak kuru iğne tedavisine bir şans vermesi gerekmektedir. Kuru iğne tedavisi klasik fizyoterapi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen kesin sonuç alamayan kas ve iskelet sistemindeki ağrılardan muzdarip olan kişilerin kullanmaları gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuru iğne tedavi alanları arasında boyun düzleşmesinden sırt tutulmalarına kadar birçok farklı kategori bulunmaktadır. Bu ağrıların geçmesi için sadece kuru iğne tedavisi değil aynı zamanda kuru iğne tedavisine eşlik eden bir destek sisteminin de geliştirilmesi istenmektedir. Bu şekilde en azından konunun uzmanından temel tedavi adımlarına dair bilgi almalısınız. Bu tedavi adımları ve egzersizlerini belirli aralıklar ile tekrar etmeniz sizin için oldukça verimli olacaktır.

Kuru İğne Kaç Seans?

Kuru iğne tedavisi uygulanma sayısı sizin rahatsızlığınıza bağlı olarak değişim arz etmektedir. Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen ağrı için uygulanmakta olan bu tedavi yöntemi ağrı türüne göre seans sayısı bağlamında artırılıp azaltılabilmektedir. Tedavi sürecinde asıl belirleyici olan unsur hastanın vermiş olduğu dönütlerdir. Tedavinin sonuçlanmasının sonrasında hala ağrıların devam ettiği fark edilirse ya da zaman içerisinde arttığı görülürse yeniden tedaviye başlanabilir.  Kuru iğne seansları kesinlikle konunun uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Bu konuda sadece alanın lideri olan tıp merkezlerini kullanmanız sizin için daha verimli olacaktır.

Kuru İğne Tedavisi Acıtır Mı?

Kuru iğne tedavisi acı vermemektedir. Bu noktada kullanılan iğnelerin çok çok ince bir yapıda olması kişilerin tedavi sürecinde sorun yaşamaması ve acı duymasının önüne geçmektedir. Kuru iğne tedavisinden istifade ederken cilt ile alakalı kronik bir rahatsızlığınız varsa bunu da dile getirmelisiniz. Her tedavi yönteminde olduğu gibi mevcut hastalıklarınız hakkında öncesinde fizyoterapistinize bilgi vermeniz tavsiye edilmektedir.

Kuru iğne tedavisi sonrasında normalin dışında bir ağrı hissederseniz durum hakkında anında uzmanınızı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada her tedavi yönteminin her kişi için uygun olamayabileceğinin de bildirilmesi gerekir. Fizyoterapi daha da öznel bir alandır. Ağrının türüne ve kişinin yaşam tarzına göre bu tedavi yöntemlerinin değiştirilmesi mümkün kılınmaktadır.

Kuru İğne Zararlı Mı?

Kuru iğne tedavisi zararlı değildir. Bunun tam aksine ağrılardan uzun seneler boyunca muzdarip olan kişilerin hem günlük hayatlarının iyileştirilmesi hem de uyku kalitelerinin artırılması için büyük bir fırsat sunulmaktadır. Tabi ki kuru iğne tedavisi almadan önce herhangi bir kronik rahatsızlıktan tedavi alıyorsanız bu tedavi aldığınız doktorunuzdan da onay almalısınız. Tıp branşlarından istifade ederken bu branşların olabildiğince iletişim içerisinde olması gerekmektedir. Kuru iğne zararları sadece 12 yaşından küçük kişilerde uygulanmadığı için net olarak bilinmemektedir.

Kuru İğne Tedavisi İşe Yarıyor Mu?

Kuru iğne tedavisi uygulama adımlarının sonrasında kişilerin büyük ölçüde rahatlayacakları görülmektedir. Özellikle boyun ağrısından ve kas ağrılarından şikayetçi olan kişilerin kuru iğne tedavisine sıklıkla başvurdukları belirtilmelidir. Bu tedavinin ne sıklıkla ve ne yoğunlukta uygulanacağı sizin sorumluluğunuzdadır. Kuru iğne tedavisinden istifade ederken kişilerin sorun yaşamamaları için tüm önlemler alınmış durumdadır.

Kuru iğne tedavisi yapılmasının yanı sıra bu tedaviye ek olarak uzmanınızın da onay verdiği aromaterapi yağları ile gerekli olan desteğin alınması da memnun edecektir. Kişilerin kuru iğne tedavisi aracılığı ile eşsiz bir iyileşme elde etmesi mümkün kılınırken bu aromaterapi yağları ile hem cildin beslenmesi hem de kasların çok daha rahat bir hale gelmesi mümkün kılınmaktadır. Bütünleyici tedavilerin uzmanların da uygun görmesi ile beraber bir arada kullanılması oldukça önemlidir. Bu konuda fizyoterapistiniz ile her zaman iletişim içinde olmalısınız.

Devlet Hastanelerinde Kuru İğne Tedavisi Yapılıyor Mu?

Devlet hastanesinde kuru iğne seansları verilmektedir. Özellikle son senelerde fizyoterapiye verilen önemin artması ile beraber kuru iğne tedavisinin de çok daha yaygın şekilde devlet hastanelerinde uygulanmaya başladığının altı çizilmelidir. Tabi ki bunun için öncelikli olarak bir birimden yönlendirme alınması gerekir. E-nabız üzerinden randevu kontrol etme ve uygun randevu bulursanız alma imkanınız da mevcuttur.

Kuru iğne zararlı mıdır?

Kuru iğne tedavisinde cildin ya da diğer organların zarar görmesi söz konusu değildir. tedavi uygulamaya koymadan önce gerekli denetlemelerden geçirilmiştir.

Kuru iğne nasıl uygulanır?

Kuru iğne ağrıların yoğunlaştığı yerlere uygulanmaktadır.

Kuru iğne tedavisinden sonra neler yapılmalıdır?

Kuru iğne tedavisinden sonra doktorun vermiş olduğu fizyoterapi hareketleri takip edilerek süreç devam ettirilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Prematüre Bebek Fizyoterapi

Tatlı Badem Yağı

Ozon Tedavisi

Protetik Diş Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.