Vitiligo Tedavisi | Vitiligo Dan Nasıl Kurtulurum?

20.09.2021
596
Vitiligo Tedavisi | Vitiligo Dan Nasıl Kurtulurum?

Vitiligo tedavisi sırasında hem tıbbi yöntemleri hem de doğal seçenekleri aktif olarak kullanma imkanınız bulunmaktadır. Özellikle son senelerde ortaya atılan alternatif tedavi yöntemlerinin teşhisin sonrasında ilk 1 yıl içerisinde uygulanması durumunda başarı oranının oldukça yüksek olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

Vitiligonun Çaresi Var Mı?

Vitiligo tedavisi sırasında verilen tedavi şemasına tam olarak uyduğunuz durumda tedavi süreci ile alakalı herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir. Tedavi aşamasının belirleme sürecinde doktorunuza hem alerjik reaksiyonlarınızı hem de daha öncesinde almış olduğunuz tedavileri, kronik rahatsızlıkları bildirmenizi gerekmektedir.

Vitiligonun çaresi olarak birçok farklı farmakolojik ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanım süreci içerisinde dileyen kişilerin doğal kürlerden de yardım alma imkanı vardır. Tabi ki uygulanacak olan doğal kürlerin sizin almış olduğunuz ilaç tedavisini olumsuz yönde etkilemeyeceğinden de emin olunması gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan onay almadan ilaç tedavisine başlamamanız gerekir.

Vitiligo Hastalığına Ne İyi Gelir?

Vitiligo tedavisi sırasında melanin üretimini destekleyecek ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu rahatsızlığın meydana gelmesinin asıl sebebi kişilerin derideki renklenmeyi sağlayan melanin kaybıdır. Melanin üretilmediği zaman deri de beyaz bir görünüm almaktadır. Vitiligo hastalığına iyi gelenler arasında bu dokuyu destekleyecek ve harslı olan kısımlarda melanin üretiminin artmasını sağlayacak unsurlar dikkat çekmektedir. Vitiligo ya da ala hastalığı olarak tanımlanan bu hastalığın tedavi edilme sürecine en önemli olan unsurun erken teşhis olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekir. Ne kadar erken teşhis edilirse yayılma hızı o kadar azalır ve farklı bölgelere sıçramasının da önüne geçilir.

Vitiligo Kendiliğinden Geçer Mi?

Vitiligo tedavisi uygulanmadan bu rahatsızlığın kendiliğinden geçmesi mümkün olmayacaktır. Vitiligo tedavisinde melanin dokusunun yeniden kazandırılması üzerine kurulu bir sistem geçerlidir. Bu önlemleri almadan ve tedavi olmadan günlük hayatınıza devam etmeniz durumunda vitiligonun daha geniş bir alana yayılmaya başlayacağının da belirtilmesi gerekir. Bu tür sorunlar meydana gelmemesi için tespit edildiği anda tedavinin başlaması gerekiri. Vitiligo kendiliğinden geçmeyen ve tedaviye muhtaç olan hastalıklar arasındadır. Bu aşamada ilk bir sene içerisinde sizin vücut tipinize uygun olan tedavinin uygulanması durumunda vitiligionun direkt olarak kalıcı biçimde tedavi edilmesi mümkün kılınacaktır.

Vitiligo Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Vitiligo tedavisinde ilaçlar arasında en temel etkin madde derideki melanin kaybının giderilmesini hedeflemektedir. Bu nedenle tedavinin düzenli olarak uygulanması gerekir. Tedaviye başlamadan önce mevcut olan diğer rahatsızlıklarınız hakkında da bilgi sunmanız gerekmektedir. Bu rahatsızlıklar, kullanmaya devam ettiğiniz diğer ilaçlarınız ve alerjilerinizi hakkında da kesinlikle bilgi sunmanız gerekmektedir.

Vitiligo tedavisi sırasında düzenli beslenme de büyük önem arz etmektedir. Bu noktada son senelerde cilt ile alakalı rahatsızlıkların artmasının sebebi kişilerin doğal beslenmeden uzaklaşmasıdır. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinin artması da bu tür rahatsızlıkların daha sık görülmesine neden olmaktadır. Sorun yaşamamak adına hem tedavi sürecinde beslenmenize dikkat etmeli hem de olabildiğince güneşten korunmalısınız. Güneşten korunmamanız durumunda hastalığın vücudunuzda daha geniş bir alana yayılabileceğini de unutmamalısınız.

Vitiligo Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Vitiligo vitamin eksikliği ilişkisi incelenirken bu rahatsızlığın temelini hazırlayan faktörlerin başında demir eksikliğinin olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Demir eksikliği ve B 12 vitaminin eksik olması vücudunuzu vitiligo rahatsızlığına daha yatkın bir hale getirmektedir. Bu nedenle beslenme düzeninize olabildiğince dikkat etmeniz gerekir.

Vitiligo Hastaları Güneşe Çıkabilir Mi?

Vitiligo tedavisi sırasında hastaların en net şekilde kaçınmaları gereken unsurların başında güneş gelmektedir. Vitiligonun çok daha geniş bir alana yayılmasına nende olan unsurların başında güneş gelmektedir. Deri hastalıklarının her birinde güneşin zararlı ışınlarının etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Vitiligo hastaları güneş ışınlarından olabildiğince uzak kalmalıdır. Bu durum sadece hastalığın hızlanmasına nende olmaz aynı zamanda hastalık sebebi ile deride oluşan kaşınmaların da artmasına neden olmaktadır.

Vitiligo Tedavisi; Vitiligo Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Vitiligo tedavisi sırasında kişilerin özellikle yulaf samanından yardım almaları gerekmektedir. Yulaf samanını suyun içerisinde demlemenizin hemen sonrasında soğumaya bırakmalısınız. Ilıyan bu içeriği ala olan kısımlara uygulamalısınız. Sürmenizin sonrasında kurumasını beklemelisiniz. Kurumayı beklemenin akabinde yeniden uygulamalısınız. Bu kürün büyük ölçüde renk farklılıklarını ortadan kaldırdığının da iletilmesi gerekmektedir. Vitiligo evde tedavi yaparken tabi ki doktorunuzdan da onay almanız gerekmektedir. Eğer doktorunuz tıbbi tedavinin yanı sıra doğal olarak bu yöntemi uygulamanıza da izin verirse uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Vitiligo Tedavisi; Vitiligosu Olanlar Ne Yememeli?

Vitiligo yemek ile de yakından ilişkilidir. Vitiligo tanısı konmuş olan kişilerin kesinlikle sarımsaktan uzak durması gerekmektedir. Sarımsağın hem vitiligonun yayılımınızı hızlandırdığı hem de ala olan kısımlar üzerinde kaşıntıyı artırdığı görülmektedir. Bunun yanı sıra olabildiğince kahveden de uzak kalınması gerekmektedir.

Vitiligo Tedavisi; Sirke Vitiligoya İyi Gelir Mi?

Sirke vitiligo tedavisinde kullanılması riskli olan seçenekler arasındadır. Bu içeriğin oldukça asidik bir özelliği olması sebebi ile ciltte yanmalara sebep olabilmektedir. Cildinizi tahriş edebilecek tüm unsurlardan olabildiğince uzak kalmanız gerekmektedir. Sirke de uygulandığı alanı tahriş edebilecek yapıda olduğu için doğal tedaviler arasında tavsiye edilmeye alternatiflerdendir.

Vitiligo nedir?

Vitiligo derideki melanin dokusunun kaybolması manasına gelmektedir. Melanin cilde rengini veren unsurdur.

Vitiligo bulaşıcı mıdır?

Vitiliigo bulaşcı bir hastalık değildir.

Vitiligonun doğal tedavisi var mı?

Yulaf samanının doğal tedavi yöntemleri arasında en öne çıkan alternatif olduğu görülmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Sirkeyle Saç Bakımı

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme

Lavanta Yağı

Şeker Hastalığı Tedavisi

Leke Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.