Doğal Sağlık

Dolama Nasıl Geçer Parmak | Parmakta Dolama Ne Kadar Sürede Geçer?

22.03.2021
596
Dolama Nasıl Geçer Parmak | Parmakta Dolama Ne Kadar Sürede Geçer?

Dolama Nasıl Geçer Parmak; Pek çok kişinin tırnak bakımını ihmal etmesi veya yanlış manikür pedikür sonucunda karşılaştığı olumsuzlardan biri olan dolama, ağrı ve acı hissettirmesi mümkün bir hastalıktır. Tıp adı ile paronişi, el ve ayak tırnaklarının epidermisin iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bazı zamanlarda tırnağın tamamına yayılan dolama, sert ve kızarık bir şekilde kendine belli etmektedir.

Dolama Nedir?

Tırnak bakımının aksatılması veya birbirinden farklı güzellik merkezlerinde uygulanan manikür pedikür işlemlerinin hijyenik olarak yapılmaması sonucu enfekte olan parmağını dolama rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Dolama nasıl geçer parmak sorusuna verilecek genel yanıtlardan biri, belirli yara merhemleri veya kremler ile olacaktır. Fakat evde daha doğal ve kolay yollar ile dolamayı geçirmek de mümkündür.

Bakteri enfeksiyonu olarak da adlandırılan dolama; kişinin genel sosyal hayatını etkileyen ağrı ve şişliğe sahip olmaktadır. Yüksek oranda ağrı ve acı durumlarında doktora danışılması ve doktor kontrolü altında antibiyotik kullanımı gerekebilmektedir. Dolama nedeni ile bir apse oluşumu sonucunda ise, bu apse patlatılmamalı ve acil olarak bir doktora başvurulmalıdır.

Apsenin patlaması durumunda, kişinin tırnak diplerine kadar enfeksiyon yayılabilmektedir.

Dolama Nasıl Geçer Parmak; Dolama Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle bilinen üç çeşidi bulunan dolama;

  • Herpetik Dolama; HSV virüsü ile enfekte olan parmak, genellikle küçük yaşlarda görülen bir hastalıktır. Parmağa herhangi bir deri açığından giriş yapan virüs; ağrı, kaşıntı ve bazı durumlarda kızarıklığa neden olmaktadır.
  • Kronik Dolama; Tırnakların şeklini ve yapısını bozan kronik dolama, tedavi edilmediğinde büyük sorunlara yol açmaktadır. Apse gelişimini tetikleyebilmektedir.
  • Akut Dolama; Derideki virüs veya mantarların yol açtığı akut dolama, staphylococcus aureus virüsü enfektesi ile ortaya çıkar.

Dolama Evde Nasıl Geçer?

Dolama nasıl geçer parmak sorusuna verilecek cevaplardan biri ise, yüksek şiddette bir ağrı veya bir apse oluşumu söz konusu ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Mikrobik bir rahatsızlık olduğundan dolayı, hekim önerisi altında ilaçlar kullanmak gerebilir. Genellikle dolama tedavisi için, bölgeye sıcak kompres yapılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra, dolama olan bölge fazla hareket ettirilmemeli ve olabildiğince sigara tüketimi yapılmamalıdır. Aynı zamanda, dolamanın erken tedavisi için uyku düzeni de önem taşımaktadır.

Parmak iltihabı nasıl tedavi edilir?
Parmak iltihabı, evde uygulanan belirli yöntemlerle geçer. Bunun için parmaklar tuzlu sıcak su içerisinde bekletilmeli. Burada kullanılan tuzun, epsom tuzu olması önemlidir. Yakmayacak derecede sıcak olup, 15 dakika içerisinde bekletilmeli. Böylelikle ağrı ve şişme azalıp, iltihapta zamanla boşalır.
Parmakta çıkan dolama için ne yapmalı?
Parmakta çıkan dolama için çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Derin bir kap içerisine ılık su doldurulup dolama olan parmak, bu su içerisinde bekletilmeli. Sonrasında dolama olan parmak, kuru bir bandaj ile sarılmalı. Ağrı ya da yanma hissinin zamanla azalması için her gün yapılmalı.
Dolama tedavi edilmezse ne olur?
Dolama tedavi edilmezse, artmaya başlar. Artması ile birlikte parmak da yayılıp diğer parmaklara da geçebilir. Bu sebepten dolayı başladığı anda ya da etkileri görülmeye başladığı zaman tedavi edilmelidir. Tedavi evde çeşitli yöntemlerle yapılır. Dolama ağrı ve yanma hissi ile birlikte devam eder. Bu da parmağın kullanılamaması ile beraber eldeki işlevi de yitirmeye başlar.
Tırnak kenarı iltihaplanmasına ne iyi gelir?
Tırnak kenarında oluşan iltihap, tırnak etinden dolayı kaynaklanır. Tırnak kenarı iltihaplanması, hafif ağrıyla başlayıp yanma hissi ile devam eder. Tırnak kenarı iltihaplanması için belirli doğal bitkisel yağlar bulunur. Bunlar düzenli olarak masaj yaparak uygulanmalı. Sıcak suda tırnak kenarındaki iltihap tamamen temizlenip, sonrasında bitkisel yağlara uygulandığı takdirde etkileri görülür.

İlginizi Çekebilir;


Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

El Uyuşması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Ben Yok Etme


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.