Covid-19 Eklem Ağrıları | Covid-19 Eklem Ağrısı Neden Olur?

24.05.2021
570
Covid-19 Eklem Ağrıları | Covid-19 Eklem Ağrısı Neden Olur?

Yapılan klinik araştırmalar neticesinde covid-19 bulguları netlik kazanmıştır. Bunlar arasında başı çeken yüksek ateş ile öksürük oluyor. Aynı zamanda yaygın olan hale kas ağrılarını da dikkate almak gerekir. Covid-19 eklem ağrıları adına:

  • Bilimsel araştırmalara göre öne çıkan bulgulardan bir tanesidir.
  • Yorgunluk ve şiddetli ağrı üzerine günlük hayatı etkisi altına alınır.

Covid-19 Eklem Ağrısı Neden Olur?

Covid-19 eklem ağrıları tüm hastalarda ortaya çıkmaz. Klinik araştırmalara göre diğer bulgular gibi değişiklik gösterir ve kişiden kişiye farklı şiddetlerle yaşanır. Kimisinde hafif kimisinde şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.

Ağrıya neden olan virüslerin yaymış olduğu iltihaplar oluyor. Öyle ki koronavirüs dışında kalan nezle ve grip gibi diğer soğuk algınlıkları dahi kas ile eklem ağrılarına neden olur. Kas ve kemiklerde ortaya çıkan iltihaptan kaynaklı bu şikayetler ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Covid-19 Kas & Eklem Ağrısı Şikayetleri

Klinik çalışmalar üzerine belirlenen her bir bulguyu dikkate almak ve ortaya çıkması halinde teste başvurmak önemli. Özellikle de zaman kaybetmemek ve tedaviden hızlı bir şekilde sonuç almak isteyenler bulguları ele alıyor. Covid-19 eklem ağrıları bunlar arasında gösterilir. Ağrılar:

  • Damar için pıhtılaşmadan kaynaklı oluşabilir.
  • Pıhtı kadar iltihaplardan dolayı kas – eklem ağrısı meydana gelebilir.

İltihaplar zaman zaman kas liflerine de zarar verir. Bu zararı ağrılar üzerine hissetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Devamında gelen ağır hasarları engellemek sizin elinizde. Öyle ki her bir bulguyu dikkate alanlar teşhise dair en yakın sağlık kuruluşuna başvurur. Böylece zaman kaybetmeden teste geçilir ve tedavi süreci başlatılır.

Covid-19 Ağrıları Nerelerde Oluşur?

Covid-19 eklem ağrıları çeşitli bölgelerde gerçekleşebilir. Yaygın olarak boyun çevresi ve sırt ağrıları şikayet ediliyor. Bunlar kadar bel ağrısını dile getirenler sayıca fazla.

Sırtta ve kollarda meydana gelen ağrıların temel nedeni iltihaplar olabilir. Bunun gibi bacaklarda da ağrılar oluşabilir ve pıhtılaşmadan kaynaklı şiddetli hale gelebilir. Her birinin ortadan kalkması adına ilaç tedavisine başvurulur. Hatta şiddetli ağrı ve akciğeri etkileyen bulgulardan kaynaklı hastane ortamında tedavinin yürütülmesi söz konusudur.

Eklem Hastalıkları Nelerdir?

Genetik ya da çevresel faktörlere göre ortaya çıkan eklem hastalıklarına dair net bir nedene değinilmez. Bunun yerine muayene üzerine romatoid artrit, kireçlenme ve de ankilozan spondilit gibi hastalıklara değinilir. Her birine özgü ayrı tedavi aşamalarına geçilir.

Kas ve Eklem Hastalıkları Nelerdir?

Osteoartrit adı verilen eklem hastalığının yıpranma neticesinde ortaya çıktığı görülüyor. Bunun ardından organ sisteminde tespit edilen romatoid artrit hastalığına da değinilir. Aynı zamanda gut hastalığı aralarında en yaygın olan olarak bilinir. Septik artrit ise mikroplardan kaynaklı olarak yaşanan rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma ağrılarından şikayetçi olanların önceliği egzersizlere başvurmak olmalıdır. Hafif yürüyüşler bunlar arasında başı çeker. Aynı zamanda esneme hareketlerine yönelmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır. Esneme ile germe hareketlerine karşılık ağrı geçmeye başlayacaktır. Aynı şekilde ılık suda duşa girmek kasları rahatlatır. Su aerobiği de romatizma ağrılarına dair sık sık ele alınır.

Eklem İltihabı Belirtileri Nelerdir?

İltihap tıp dilinde artrit şeklinde anılır. Tespitine karşı ayrı tedavi aşamalarına yer verilir. Öncesinde ise merak edenlere belirtilerinden söz edilir. Şöyle ki ısı artışının fazla olması iltihabın habercisi olabilir. Aynı şekilde fonksiyonların zamanla kaybolmasına karşı tedaviye geçmek önem arz eder. Kronik açıdan şişkinlikler ortaya çıkabilir. Son olarak kızarıklık üzerine de uzman görüşüne başvurmak ve iltihaba karşı tedavi olmak gerekir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Belirtileri Gün Gün | Aşama Aşama Covid-19

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

Covid-19 İlaçlarının Yan Etkileri

Nane Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.