Doğal Sağlık

Çikolata Kisti Tedavisi | Çikolata Kistini Ne Yok Eder?

09.09.2021
821
Çikolata Kisti Tedavisi | Çikolata Kistini Ne Yok Eder?

Çikolata Kisti Tedavisi; Bir diğer adı endometriozis olan kist kronik bir hastalıktır. Özellikle görülmüş olduğu yerler; karın boşluğu, fallop tüpleri, yumurtalıklardır. Endometrial doku şeklinde tanımlanmış ve yanlış konumlanmış olan kist genellikle ağrılıdır. Çikolata kisti tedavisi ile sonuç alınmaktadır.

Çikolata Kistini Ne Yok Eder?

Çikolata kistini yok eden şeyler şöyledir;

 • Çikolata kisti tedavisi için tüketilmesi gerekli olan yiyeceklerin başında pazı gelir. İçinde bolca hem K hem de C vitamini bulunur.
 • Aynı zamanda yeşil besinlerin önemli bir kısmının tercih edildiğini de unutmamak gerekmekte. Bunların arasında karahindiba, brokoli, ıspanak bulunur.
 • C, K ve A vitaminlerinin bol bulunduğu besinlere yönelmek en mantıklı yöntem olacaktır.

Çikolata Kisti İlaçla Geçer Mi?

Çikolata kisti tedavisi ilaçla yapılır. Ancak bu her zaman için söz konusu değildir. Bundan dolayı ilgili durumun fark edilmesinin ardından kesinlikle teşhis konulması şarttır. Alanında uzman olan bir doktordan profesyonel bir yardım alınır. Genellikle ilgili kistin büyüklüğüne bakılır ve buna göre karar verilir. Çok küçük olan kistlerde tedavi yöntemi ilaçladır.

Özellikle östrojen seviyesinin mutlaka düşürülmesi gerektiği için buna özel Çikolata kisti tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra aylık vurulması lazım olan iğneler de kullanılabilir. Bu sayede endometriozis adındaki hücrelerin baskılanması sağlanacaktır. Ancak büyük olduğunda cerrahi müdahale kaçınılmaz bir sonuç olarak dikkat çeker.

Çikolata Kisti Tehlikeli mi?

Çikolata kisti kesinlikle tehlikeli olmasından dolayı mutlaka uygun olan tedavi yöntemlerinin bir an önce hayata geçirilmesi çok mühimdir. Çünkü bunun tedavi edilmemesi halinde yumurtalık kanserinin ortaya çıkması, yapılmış olan araştırmaların ardından ortaya koyulmuş bir gerçektir. Genellikle kistlerin iyi huylu olduğu bilinmektedir. Ancak bunun bulunduğu kadınlarda yumurtalık kistlerinin de kendisini göstermeye başlaması büyük bir sorundur.

Yine gerçekleştirilmiş olan bilimsel araştırmalar sonucunda çikolata kistinin bulunduğu kadınların yüzde 1 ile 2’sinde kanserin gözlemlendiği ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı gerek tedavi yöntemleri gerekse yapılacak olan bakımlar, tüketilecek olan bazı besinler sayesinde sorunun büyümesini önlemek şarttır. Çikolata kisti tedavisi aksatılmamalıdır.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Çikolata kisti kendiliğinden geçmez. Genellikle kist adı verilen yapıların çok büyük bir kısmının belli bir zaman dilimi sonrasında yok olduğu bilinmektedir. Buna örnek verecek olursak adet dönemlerinde ortaya çıkanları hemen ilk sırada sayabiliriz. Bunlar fonksiyonel ismiyle tanımlanırlar. Gerileyip kaybolmaları söz konusudur. Çikolata kistinde ise durum böyle değildir. Mutlaka yapılması gereken şey tedavi yöntemlerini bilmek, bunların doktor eşliğinde uygulanmasını bir an önce sağlamaktır. Kistlerin içindeki sıvının birikmesi, bunun adet kanında olduğu gibi koyu bir renge ve kıvama ulaşmasından dolayı çikolata kisti adı verilmektedir. Çikolata kisti tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.

Çikolata Kisti En Fazla Kaç Cm Olur?

Çikolata kisti boyutu her kadında farklı olabilmektedir. Buna göre genellikle minimum 1 cm olarak görülebilmektedir. 15 cm’e kadar büyümesi söz konusudur. Bunun olduğu kadınlarda özellikle şiddetli sancıların görülmesi çok doğaldır. Aynı zamanda rahim, tüpler ve yumurtalıklarda yapışma da ortaya çıkabilmektedir. Çikolata kisti tedavisi bu anlamda önemlidir.

Çikolata Kistine Hangi Bitki İyi Gelir?

Çikolata kistine iyi gelen bitkiler ve bunların tüketilme şekli şöyledir;

 • Soğan kürü büyük bir fayda sağlar. Kısa bir zaman dilimi içinde ilgili problemin sonlandırılması mümkündür. Beyaz olan soğanın ilk olarak kaynatılması lazım. Ardından bunun suyunu 15 gün boyunca, ara vermeden içmek lazım.
 • Zencefil, özellikle bu rahatsızlıktan dolayı insanlarda ortaya çıkan kusma hissinin bastırılması için tercih edilir.
 • Buna ek olarak kuşkonmaz adı verilen bitkiyi de unutmamak lazım. İçerisinde bolca E vitamini bulunur. Kistin ağrısının sonlandırılması söz konusu olduğunda fayda etmektedir.
 • Papatya, birçok değişik iltihabı kurutmasıyla bilinmektedir. Bitki çayı formatında tüketilmesi lazım. Kistin ortaya çıkmış ve oldukça olumsuz olan ağrılarının giderilmesi için tercih edilir.
 • Çikolata kisti tedavisi aynı zamanda aslankulağı ile de yapılır. Bunun bir çay formatında demlenmesi gerekiyor. Kan akışını düzenlediği kanıtlanmıştır.

Tüm bu bitkisel tedavileri tek başına yapmanız kesinlikle tavsiye edilmez. İlk olarak uzman bir doktordan bu konuda bilgi almak lazım. Ardından kürlere başlayabilirsiniz.

Çikolata Kistinin Zararları Var Mıdır?

Çikolata kistinin zararları söz konusudur. Bunlar şöyledir;

 • Kısırlığa neden olabilecek bir rahatsızlık olmasıyla dikkat çeker.
 • Bunun yanı sıra aşırı kanama gibi bir durumun da ortaya çıktığını hiçbir şekilde unutmamak gerekmekte.
 • Çikolata kisti tedavisi söz konusu olmazsa, cinsel ilişki sırasında çok büyük ağrılar hissedilebilir.
 • Adet dönemlerinin çok ağrılı bir biçimde geçmesi de bunun zararları arasında yer alır.
 • Yüzde 1 ile 2 arasında değişmekle beraber bu kistin kansere yol açtığı bilim çevreleri tarafından ifade edilmiştir.
Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti, ağrılı ve rahmin ilgili bölümünde sıvı toplanmasıyla ortaya çıkmış olan bir rahatsızlıktır.

Çikolata kisti nedenleri nelerdir?

Çikolata kisti nedenleri içinde genetik faktörler, ters yönde menstrüasyon, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kan dolaşımındaki birtakım bozukluklar dikkat çeker.

Çikolata kisti tanı yöntemleri nelerdir?

Çikolata kisti tanı yöntemleri duruma göre farklılık arz eder. Bunların arasında; pelvik muayene, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme olarak bilinen MRG ve son olarak laparoskopi söz konusudur.

İlginizi Çekebilir;

Cinselliğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Strese İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Gerginliğe Ve Strese İyi Gelen Yiyecekler

Migrene İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenmelidir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.