Anksiyete Tedavisi | Anksiyete Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

21.09.2021
428
Anksiyete Tedavisi | Anksiyete Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Anksiyete Tedavisi; Psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinen anksiyete, kaygı bozukluğunun tanımı olarak ele alınır. Özellikle de geleceğine dair hem maddi hem de manevi açından endişe duyan kişilerin yaşadığı bir rahatsızlık olarak değerlendirilir.

Anksiyete Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Anksiyete tedavisi sırasında ilaçlara yönelmeniz ve de psikolojik yardım almanız gerekebilir. Bunlara ek olarak doğal tedavi süreci de değerlendirilebilir. Evde uygulanan çeşitli meditasyonlar ya da yeme – içme alışkanlıkları üzerine iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun için:

  • Kabak çekirdeği tüketiminin kaydı bozuklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.
  • Bitter çikolata ile salgının hormonlar da anksiyeteye iyi geldiği için önerilir.

Anksiyete bozukluğuna iyi gelenler arasında zerdeçal da yerini almıştır. İster yemeklere ekleyebilir isterseniz de çay olarak tüketimine geçebilirsiniz. Bunlardan ziyade fermente olan gıdaların da iyi geldiğini unutmamak gerekir. Alkol ve de kafein içeren içeceklerden ise uzak durmanız faydalı olacaktır. Buna ek sigara tüketimi de kaygı bozukluklarını tetiklemektedir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne kadar Sürer?

Yoğun endişe haline bağlı olarak yaşanan anksiyete krizlerinin birkaç ay boyunca sürdüğü bilinir. Hem uzun süreli hem de şiddetli olması üzerine anksiyete tedavisi daha uzun soluklu olabilir. Tedaviye dair:

  • Psikolojik yardıma değinilir ve birkaç seans boyunca katılım göstermek gerekebilir.
  • İlaç tedavisi söz konusu olduğu zaman en az 2 – 3 aylık süreçten söz edilir.

Anksiyete bozukluğu tedavisi için önceliğiniz bu alanda uzman olan doktorlara yönelmek olmalıdır. Genel muayene üzerine kaygı bozukluğunun seviyesi değerlendirmeye alınacaktır. Ardından da kişiye en uygun tedavi yöntemlerine değinilir. Öyle ki psikolojik yardıma ya da ilaç tedavisine bağlı olarak iyileşme sürecine geçilmektedir.

Anksiyete İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi?

Anksiyete tedavisi olarak ilk etapta ilaçlar göz önünde bulundurulabilir. Ancak ilaç tedavisine karşı olan hastalar için alternatif yöntemlere de değinilir. Özellikle de psikoterapi ile bu psikolojik rahatsızlığın önüne geçen pek çok hastanın olduğu görülüyor.

Anksiyete ilaçsız tedavi için kaygı bozukluklarının seviyesi dikkate alınır. Öyle ki bu psikolojik. Rahatsızlıktan kaynaklı uykunuzu alamama ya da sürekli olarak yorgun hissetme gibi durumların ortaya çıkması sorun teşkil eder. Özellikle de günlük yaşantınızı etkileyen durumlara göre ilaç tedavisi zorunlu hale gelebilir. Bunun için öncesinde genel muayene ele alınır ve tedaviye netlik kazandırılır.

Anksiyete Krizi Geçirdiğimi Nasıl Anlarım?

Anksiyete krizi panik atak ile benzerlik gösteren bulgulara sahiptir. Öncelikle aniden gelen bir korku hissine kapılmanız kaçınılmaz olacaktır. Korku ile birlikte endişe duymaya başlar ve vücutta çeşitli semptomlar gelişir. Kriz esnasında:

  • Göğüs ağrısının sıklıkla yaşandığı saptanmıştır.
  • Soğuk terler boşalmaya başlar ve iyi hissetmezsiniz.

Krizin kalp krizine benzer bir hissiyata neden olduğu belirtilir. Özellikle de nefes darlığı ve boğulma hissini yaşattığı ifade edilir. Anksiyete tedavisi üzerine de tüm bu bulguların sona ermesi esas alınır.

Anksiyete Tedavisi; Anksiyete Bozukluğu İlerlerse Ne Olur?

Anksiyete tedavisi ihmal edildiği zaman ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bunun için krizlerin yaşanması üzerine tedavi sürecine geçilmesi önem arz eder. Öyle ki tedavi edilmemesi halinde kalp ile damar hastalıklarının habercisi olarak bilinir.

Felç yaşama ihtimalinin de anksiyete bozukluğu neticesinde artış gösterdiği belirtilir. Ardından bağışıklık sistemine ciddi hasarlar verdiği de ortaya çıkmıştır. Bu durum sıklıkla hastalık kapmanıza ve özellikle de enfeksiyon sorunlarının boy göstermesine neden olabilir.

Anksiyete Tedavisi; Anksiyete Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel olarak kriz anında yaşanılan kalp çarpıntılarına değinilir. Çarpıntının fazla olması nefes alışverişlerinin güçleşmesine neden olabilir. Bu gibi fiziksel semptomlara karşı anksiyete tedavisi için uzmanlara başvurmak önem arz eder. Ardından:

  • Yaygın olarak boğulma hissinin yaşandığı belirtilir.
  • Göğüs ağrılarından kaynaklı olarak daralma problemleri ortaya çıkabilir.

Anksiyete fiziksel belirtileri olarak ağız kuruluğundan da söz edilir. Buna ek yaygın olmasa da mide bulantısı yapabilir ve de baş dönmesine sebebiyet verebilir. Ani bir terleme ile titreme hissi de kriz esnasında ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda olmazsa olmaz kas ağrılarının da yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Anksiyete Tedavisi; Anksiyeteye Neden Olan Şeyler?

Anksiyete tedavisi öncesinde nedenlere ve de belirtilere değinilir. Özellikle de beyin yapısından kaynaklı olarak bu psikolojik rahatsızlığın ortaya çıktığı görülür. Bunun gibi gem genel hem de çevresel faktörler kaygı bozukluğuna neden olabilir.

Anksiyetenin nedenleri olarak bağımlılıklardan da söz etmek gerekir. Bağımlı olmaya yatkın olan kişilerin de bu tarz psikolojik rahatsızlıklara yakalandığı görülür. Ardından:

  • Stresli ve yoğun bir yaşam temposuna sahip olmak nedenleri arasındadır.
  • Çocukluk travmalarına karşı anksiyete bozukluğu ortaya çıkabilir.

Farklı olarak kişinin sık sık ayrılık korkusuna sahip olması da kaygı sorunlarına neden olur. Gerek maddi gerekse manevi açıdan gelecek endişesi çekenlerin kriz geçirdikleri görülür. Yaygın olarak olumsuz duygulardan kaynaklı ortaya çıkıyor. Bunun için de gerek ilaçla tedavisine gerekse psikolojik terapilere başvurulması en doğrusu olacaktır.

Anksiyete bozukluğu kadınlarda mı erkeklerde mi daha çok görülür?

Yapılan araştırmalara göre kadınların erkeklere nazaran daha fazla anksiyete bozukluğuna sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Anksiyete bozukluğu türleri nelerdir?

Genelleştirilmiş ve de sosyal olan bozukluklar kadar panik atakta da türleri arasında gösterilir.

Anksiyete bozukluğuna neden olan sağlık sorunları hangileridir?

Şeker, kalp ve de akciğerde meydana gelen sağlık sorunları anksiyeteyi tetikleyebilir.

İlginizi Çekebilir;

Anksiyeteye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilmelidir?

Limon Yağı

Panik Atağa İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir?

Portakal Yağı

Panik Atak Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.