Doğal Sağlık

Prematüre Bebeklerde Menenjit Belirtileri | Bebeğin Menenjit Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

30.09.2022
301
Prematüre Bebeklerde Menenjit Belirtileri | Bebeğin Menenjit Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri nelerden oluşuyor? Prematür bebekler için risk faktörleri nelerdir ve menenjitten koruma için neler yapılabilir? Prematüre bebeklerde görülen menenjit tanısı hakkında detaylı bilgi için okuyun!

Prematüre bebeklerin henüz antikor sistemleri tam olarak gelişmemiş olduğundan normal bir bebek ya da yetişkine oranla menenjit gibi hastalıklara yakalanma eğilimine sahiptir. Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri için dikkat edilmesi, bebek için erken tedavi ve olası büyük problemlerin engellenmesi adına önemli bir adım olacaktır.

Prematüre Bebeklerde Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hem yeni doğumda hem de yetişkinlik ya da yaşlılık döneminde görülebilecek bir hastalık türüdür. Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri şu şekildedir;

  • Bebeğin 38 dereceden daha yüksek ateşinin olması ve sürekli ağlama davranışı gösterme belirtiler arasında önemlidir.
  • Bebeğin hareketlerinde yavaşlama, reflekslerinin daha geç tepki vermesi ve sürekli olarak uykuya eğiliminin olması menenjit belirtisi olarak değerlendirilir.
  • Beslenememe, iştahsızlık, bıngıldakta oluşan kabarıklık hissi, bebeğin vücudunda ya da boynunda sertlik oluşması en önemli belirtileri oluşturuyor.

Prematüre Bebeklerde Menenjit Risk Faktörleri

Prematüre bebeklerde menenjit için farklı risk faktörleri bulunur. Bunlardan birincisi bu çocukların tüm virüsler ve enfeksiyonlar için açık olması yer alır. Bebek ne kadar eken doğmuş ise o kadar çok risk ile karşı karşıya kalacaktır. Özellikle bağışıklık sistemini tamamlayamamış olan bir bebek menenjit için uygun bir seçenek olacaktır.

Bunun yanında bebeklerin aşılanmamış olması da menenjit için uygun bir alan oluşturur. Bu nedenle prematüre bebeklerde menenjit belirtileri dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve olası tüm durumlarda müdahale sağlanmalıdır.

Prematüre Bebeklerde Menenjit Nedenleri

Menenjitin prematüre bebeklerde oluşması için farklı durumlar görülebilir. Özellikle pnömokoklar orta kulak enfeksiyonu olarak başlayan ve daha sonra ilerleyerek menenjit sağlayan bir türdür.

Bir diğer durum is üst solunum yolu enfeksiyonlarından başlayan bir durumdur. Ancak bu genellikle toplu alanlarda görülür. Bebeğin çok toplu bir alanda bulunması ve yoğun bakım ünitesinde dikkat gösterilmemesi menenjit oluşumuna neden olabilir.

Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri takip edilerek nedeninin ne olduğu daha kolay bir şekilde tespit edilebilir. Viral olarak da menenjit bulaşması görülebilir ve bu menenjitlerde etki daha az olacaktır.

Prematüre Bebeklerde Menenjit Tanısı Ve Tedavisi

Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri dışarıdan görülebilecek bazı belirtilerden oluşur. Bu nedenle doktor ilk olarak ense sertliği ve eklemlerin ne kadar esnek olduğunu göz muayenesi ile tespit eder.

Daha sonra tanı için kan testi alınır ve enfeksiyona bakılır. Burada menenjit için neden olacak virüs ya da bakteri aranır. Son olarak ise bel omurlarından sıvı alınır ve burada olası bir bakteri ya da virüs araştırılır.

Menenjitin türüne göre uygulanacak olan tedavi de değişiklik gösterir. Viral menenjitlerde antiviral ilaçlar kullanılabilir. Bakteriyel menenjitlerde ise bebeğin hastaneye yatışı sağlanabilir.

Prematüre Bebeklerde Menenjitten Korunma

Prematüre bebeklerin menenjitten korunması için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Bu durumlarda;

  • Herhangi bir şekilde menenjit geçirmiş ya da tanısı olan bir birey ile aynı ortamda bulunmaması gerekir.
  • Bebek menenjit aşısı olmadan önce toplu ortamlarda bulunmamalıdır. Son derece steril bir ortamda en az kişi sayısı ile etkileşim kurmalıdır.
  • Prematüre bebeklerde menenjit belirtileri görülmesi anında doktora başvurulmalıdır.
  • Bebeğin bulaşıcı bir menenjite yakalanmaması için öpülmemesi ve yüz bölgesinin sık sık ellenmemesi gerekir.
  • Eğer bebek evde kalıyor ise anne bebek ile temasa geçmeden önce mutlaka ellerini yıkamalıdır. Prematüre bebekler için hijyen son derece önemlidir.
  • Gıda hijyeni son derece önemlidir. Eğer bebek ek gıda ile besleniyor ise iyice temizlenmemiş hiçbir gıda bebeğe sunulmamalıdır.

S.S.S

Menenjit Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Menenjit belirtileri genellikle birkaç saat içerisinde kendisini belli eder. Ancak bazı durumlarda ve türlerde belirtilerin görülmesi birkaç gün kadar geç olabilir. Bazen belirtiler grip ile benzer olabilir.

Bebeklere Menenjit Nasıl Bulaşır?

Menenjit hava ve damlacık yolu ile bulaşır. Yani bebeğin öpülmesi, yakınında konuşulması, öksürülmesi ya da hapşırılması bu hastalığın bebeğe geçmesini sağlar. Prematüre bebeklerde de bağışıklık sistemi iyi olmadığı için çok ciddi risklere neden olan bir durumdur. Çok dikkat edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

https://www.dogalsaglik.com/5-aylik-premature-bebek-kac-kilo-olmali/

https://www.dogalsaglik.com/topuk-dikeni-tedavisi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.