Burun Akıntısı Nasıl Geçer | Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

02.03.2021
705
Burun Akıntısı Nasıl Geçer | Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısı özellikle kışın birçok insanın günlük hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Birçok sebebe bağlı olabileceği gibi vücudunuzun sadece soğuğa karşı bir reaksiyon göstermesi ile bile olabilir.  Burun Akıntısı Nasıl Geçer; Çözümü de aslında oldukça basit olan burun akıntısı için yapılması gerekenler de bellidir. Doktora gitmeden oldukça doğal yöntemler ile burun akıntınızı giderebilirsiniz.

Burun Akıntısı Nasıl Gerçekleşir?

Burun akıntısı ağır ya da hafif bir gribin başlangıcı olabileceği gibi sadece soğuğa karşı bir reaksiyon da olabilmektedir. Soğuk hava şartları, burun akıntısını veya burun akıntısına neden olan şeyi tetiklemektedir.

Çeşitli alerjilerileriniz varsa yazın dahi görülebilen burun akıntıları günlük hayatı olumsuz etkilemekle kalmaz uzun vadede yani sıklıkla devam ederse burun damarlarınızda da kanamaya kadar gidecek ciddi problemler oluşturabilir.

Burun Akıntısı Nasıl Geçer; Evde Neler Yapılabilir?

Özellikle soğuk hava şartlarının sebep olduğu ya da tetiklediği durumlarda görülen burun akıntısı için doktora gitmeye gerek kalmadan evde de önlem alınabilmektedir.

Sıcak duş ilk akla gelen yöntemlerdendir çünkü banyoda oluşan buharın etkisiyle burnunuzdaki olumsuz etki yok olabilir. Varsa buhar makineniz daha çok işe görecektir elbette.

Bunun dışında burun akıntısına iyi gelen ve gribin de en iyi önleyicilerinden biri olan bitki çayları önem arz etmektedir. Bunların başında da zencefil çayı gelmektedir. Toz zencefil olabileceği gibi büyük zencefillerden de alabilir ve onları parçalayarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte kurumuş meyve kabuklarını da bitki çaylarında kullanabilirsiniz. Bu kabuklar hem vitamin verecek hem de burnunuzu ve vücudunuzu yumuşatacaktır.

Burun Akıntısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Zencefil yukarıda da belirttiğimiz gibi, burun akıntısını çözmede öncüdür. İçerisine taze nane ve limon ekleyerek de kullanabilirsiniz. Tek başına taze nane ve limonu da kaynattığınız su ile birleştirerek kullanabilirsiniz.

Bu süreçte her ne bitki çayı olursa olsun önemli olan bol bol sıvı tüketmektir. Zencefil kadar olmasa da daha birçok bitki çay haline geldiğinde burun akıntısını ve ona sebep olan gribi önleme becerisine sahiptir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Burun Akıntısı Olur Mu?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Doğal Yöntemlerle Burun Küçültme

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Nezleye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Akıntıyı Geçirir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.