Doğal Sağlık

Doğal Yöntemle Çıban Tedavisi | Çıban Nasıl Çabuk Geçer?

15.05.2021
608
Doğal Yöntemle Çıban Tedavisi | Çıban Nasıl Çabuk Geçer?

Çıban, bir deri hastalığıdır. Enfeksiyon sebebiyle deri üzerinde oluşur. Genel olarak görünümü, sivilce ile başlayıp ilerler. Deri yüzeyinde ani bir şekilde çıkar ve oldukça ağrılı bir hastalık türüdür.

Çıban Nedir?

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde, çıban genel olarak aşırı terleme yoluyla çıkar. Aynı zamanda alkol tüketimi ya da sürekli olarak kaşıntılı hastalığı olan kişilerde, çıban oluşumunu yaşayabilir. Çıban vücudun her tarafında oluşur. Yalnızca belirli bir noktadan çıkan rahatsızlık değildir. Ancak sıklıkla boyun, ense, kafa derisi, kalça, kulak, ayak ve bacaklarda oluşan rahatsızlıktır.

Çıban yağ tabakası ile birlik üretilir. Ve artış gösterdiğinde, tedavisi için bir doktor kontrolünde olabilirsiniz. Ancak doğal yöntemle çıban tedavisi de mümkün bir durumdur. Çıbanın ilk oluşumu sivilce görünümündedir. Devamında ise gizli büyüme yapar. Bu sebeple ilerlemeden tedavisini yapılması, kişinin ağrı durumunu da azaltır.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Çıbana İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Çıban ilaçla ya da hastane ortamında  yapılan iğnelerle tedavi altına alınabilir. Fakat doğal yöntemle çıban tedavisi de, günümüzde her evde bulunan ürünlerle uygulanabilir. Bunlar;

  • Çay ağacı yağı
  • Okaliptüs yağı
  • Zerdeçal
  • Soğan suyu
  • Sarımsak suyu
  • Kimyon
  • Hint yağı
  • Buğday
  • Ve havuç karışımı fındık yaprağı olarak bulunur. Bu ürünlerin her birinin uygulanması, değişkenlik gösterir.

Bazılarının suyunu kullanmanız gerekir. Bazılarının ise yalnızca yağının kullanılması önemlidir. Ürünü çıban olan bölgeye uygulamadan, doktor kontrolünde olması sağlık açısından gereklidir.

Doğal Yöntemle Çıban Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Evde bulunan sarımsak, soğan, zerdeçal, papatya çayı, çay ağacı yağı gibi birçok ürünü, çıban tedavisinde uygulayabilirsiniz. Doğal yöntemle çıban tedavisi, sıcak havlu uygulaması önemlidir. Detayları çıbana karşı etkili yöntemlerden birisi olarak bulunur. Bunun için kaynatılan sıcak suyu herhangi bir kase içerisini doldurmanız gerekiyor. Ardından temiz bir havluyu çıbanın bulunduğu yere, yavaş yavaş uyguladığınız takdirde bu bölge içine çekilir ve çıbanın büyüklüğü küçülmeye başlar. Çay ağacı yağı ya da diğer bilinen yağları da, her gün düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. Papatya çayı ya da zerdeçal tozu sıcak suyla kaynatıldığı takdirde, istenilen düzeyde etki sağlayabilir.

Çıbanı Ne Kurutur?

Antiseptik özelliğinden kaynaklı olarak çay ağacı yağının çoğu cilt hastalığına iyi geldiği bilinir. Yine çıbanın kurutulması için de sıklıkla çay ağacı yağına başvurulur. Bunun için çıbanın olduğu bölgeye pamuk yardımı ile uygulanması gerekir. Birkaç dakika kadar bekletilir ve düzenli kullanımı neticesinde çıban sorununu çözer.

Çıban Evde Nasıl Patlatılır?

Çıbanın patlaması adına en etkili kürün soğan olduğu görülüyor. Şöyle ki kuru soğanın közde pişirilmesi gerekir. Pişirmenin ardından gece yatmadan önce çıbanın üzerine iyice sarılır. Sabah uyandığınız zaman çıbanın yumuşamış olduğunu göreceksiniz. Ardından üzerine çay ağacı yağı sürerek lekelenmelerin önüne geçebilirsiniz.

Çıban İçin Hangi Bitki?

Çıbana karşı bitkisel çözüm önerileri dikkate alınabilir. Örneğin zerdeçal ve kimyonun su ile birlikte çıbana sürülmesi halinde soruna çözüm getirilebilir. Bunlar kadar sarımsak suyunun çıkartılması ve de çıban üzerine nüfus ettirilmesi de etkili olacaktır. Ardından gelen Hint yağının da çay ağacı yağı kadar etkili olduğu bilinir.

Çıbanlara Karşı Ne İyi Gelir?

Çıbanın olgunlaşmasına son vermek adına en doğrusu sıcak pansuman yapmanız olacaktır. Bölgeye sıcak pamuk koyabilir ve düzenli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Bunun için antibiyotik etkiye sahip ilaçlar ve de merhemlere de yer verilir. Eğer ki çıban ileri seviyede ise kesilmesi için uzmanlara yönelmek gerekir. Bu şekilde çıbanın patlatılması ve içeriğinin akıtılması sağlanır.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemle Tansiyon Düşürme

Doğal Yöntemle Diş Tartarı Temizliği

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Doğal Yöntemle Varis Tedavisi

Çay Ağacı Yağı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.