Doğal Sağlık

Prematüre Bebek Ayda Kaç Kilo Almalı | Prematüre Bebek 3 Aylıkken Kaç Kilo Olmalı?

30.08.2022
315
Prematüre Bebek Ayda Kaç Kilo Almalı | Prematüre Bebek 3 Aylıkken Kaç Kilo Olmalı?

Normal doğum süresinden çok daha önce yani 37. Haftadan evvel dünyaya gelen prematüre bebekler hem bedensel gelişim hem de sağlık açısından biraz daha özen istemektedirler. Gerek doğum aşaması gerek doğum sonrası gerekse eve dönüş süreçlerinde, ortadaki sağlık sorunları kalkana kadar uzmanların verdiği tavsiyeler doğrultusunda davranılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken konular arasında ilk sırada beslenme ihtiyacı vardır. Beslenme ile hızlı bir biçimde kilo almaya başlayan prematüre bebeklerin ideal oranlara gelmesi ve bir an önce gelişimlerinin tamamlanması hedeflenmektedir. İşte bu yüzden merak edenler için prematüre bebek ayda kaç kilo almalı sorusunun yanıtını sizler için bu yazıda cevaplamak istedik.

Prematüre Bebek: Eve Dönüş

Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin her zamanki hassasiyetler dışında özel bir bakıma ihtiyaçları bulunmamaktadır. Çünkü onlar, anne rahmi içerisindeyken kendi gelişimlerini başarılı bir şekilde tamamlama şansı bulmuşlardır. Ancak olağandan çok daha erken dünyaya gelen prematüre bebekler için aynı şans söz konusu değildir. Bu yüzden pek çoğu gözlem, diğerleri de tedavi maksatlı olarak hastanede bir süre gözlem altında tutulmaktadır. İdeal boy- kilo oranına gelene kadar aynı hassasiyetin ve özenin devam etmesi gerektiğini, bu bağlamda da annelere çok daha büyük sorumlulukların düştüğünü söyleyebiliriz.

Beslenme, uyku, egzersiz gibi programlar gün içerisinde belirli düzenlemelere göre yapılmalıdır. Özellikle beslenmedeki kıstas,  prematüre bebek ayda kaç kilo almalı sorusuna göre ayarlanmaktadır. Merak edenler için bizler bu sorunun yanıtını aşağıdaki alt başlıkta verelim…

Prematüre Bebeklerin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu hususlar, bebeğinizin sağlığı ve vücut gelişimi için çok önemlidir. Daha fazla özen ve daha fazla dikkat gerektiren bu çocukların bakımı için uzmanların tavsiyelerine kulak vermenizi öneririz. Peki, gerekli tedavi sürecinin sonunda prematüre bebeğiniz ile evinize döndüğünüzde sizi neler bekleyecek ve en önemlisi de nelere dikkat etmeniz gerekecektir?

  • Minik bebeğinizle eve döndüğünüzde onun en çok size ihtiyacı olduğunu unutmayın ve sık sık temas içerisinde olmaya özen gösterin.
  • Emzirme süreçlerini asla boş geçmeyin ve bu zamanlarda bebeğinize dokunun, onunlar göz teması kurun.
  • Stres ve öfke gibi olumsuz duygular bebeklere en çabuk yansıyan hislerdir. İşte bu yüzden sakin olmaya ve onunla geçireceğiniz her adının tadını çıkarmaya çalışın.
  • Doktorunuzun gerek tedavi gerek beslenme gerekse kontrol zamanları için sizlere söylediği tavsiyelere mutlaka uyun.
  • Beslenmede de prematüre bebek ayda kaç kilo almalı sorusunun en doğru yanıtı neyse o şekilde bir program düşünebilirsiniz.

Prematüre Bebekler Nasıl Beslenmeli?

Bir bebek için beslenme denildiğinde hazır gıdalardan ziyade anne sütünün tercih edilmesi büyük önem teşkil eder. Eğer emzirmek için her şey yolundaysa hem minik bebeğiniz ile iletişimi güçlendirmek hem de onun sağlıklı olmasını sağlamak için 2 yaşına kadar bu beslenme türünü bırakmayın. İşte bu noktada bebekleri konusunda haklı bir hassasiyet durumu yaşayan anneler en çok prematüre bebek ayda kaç kilo almalı sorusunun yanıtına göre bir plan beslemeye çalışmaktadır.

Açıkçası bizlerin tavsiyesi, bu konuyu internet üzerinden incelemeden önce bir uzmana danışmanız sizler için çok daha iyi olur. Onun yönlendirmelerine göre sizler de bebeğiniz için ideal beslenme aralıklarına, saatlerine hakim olabilirsiniz.

Prematüre Bebekler Nasıl Emzirilir?

Prematüre bebek ayda kaç kilo almalı sorusunun yanıtını henüz vermedik ancak emzirme konusundaki detaylara geçmeden evvel, günde kaç defa ve ne kadar süre aralıklarında emzirmek gerekmekte?

Genel olarak yeni doğan bebekler için emzirme sürecinde  ( 1 aylık ); beslenme başına 30 ile 60 ml ifade edilen bir oran söz konusudur. Peki, günde kaç sefer emzirmek lazım derseniz de bunun için ideal zamanların 3- 4 kez olduğu açıklanmıştır. Genelde bu şekilde beslenen ve programa uyan bebeklerde kısa süre içerisinde 25 ila 30 gr aralığında bir kilo artışı olacaktır.

S.S.S

Prematüre Bebekler Ne Zaman Büyür?

Erken doğan bebeklerde ilk üç ay içerisinde hemen hemen 0,75 cm oranında boy uzaması meydana gelebilmektedir.

Prematüre Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

2 -3 ve ya 4- 5 saat geçtikten sonra bebeğinizin besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.