Doğal Sağlık

Covid-19 Zatürreye Çevirir Mi | COVID-19 Pnömonisi Nedir?

10.05.2021
446
Covid-19 Zatürreye Çevirir Mi | COVID-19 Pnömonisi Nedir?

Covid-19 virüsü konusu günlük hayatın tam ortasında yer alan ve özellikle kış aylarında daha fazla kapalı alanda kalındığı için daha fazla etkili olmaktadır. Bu nedenle pek çok kişi için en kafa karıştırıcı ve korkutucu sorulardan bir tanesi de Covid-19 zatürreye çevirir mi yönünde gelişmektedir. Bu noktada, özelikle 65 yaş üstü kişilerin ya da kronik hastalığı bulunan kişilerin tehdit altında olduğu Covid-19 virüsünde, zatürreye çevirmesinden korkulan kesim de aynıdır. Bu noktada, bu yaş aralığında olan ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerin genellikle zatürre aşısı olması tavsiye edilir.

Covid-19 Zatürreye Çevirme Oranı Nedir?

Covid-19 virüsü tespit edilen bir kişi bazı durumlarda zatürreye çevirerek, kişinin yaşamını tehdit eder duruma gelmektedir. Peki, Covid-19 zatürreye çevirir mi ya da hangi oranlarda çevirmektedir? Covid-19 geçiren bir kişi ancak %5 oranında bir zatürre riski taşımaktadır. Genel tabloya bakıldığında çok az bir risk barındırdığı görülmektedir. Ancak genel olarak, bakıldığında zatürreye çeviren hastalarda ölüm oranı %40 oranına kadar yükselmektedir. Bu nedenle 65 yaş üstünde olan ya da kronik bir hastalığa sahip olan kişilerin bu riske girmemesi adına Covid-19 virüsü olmamaya özen göstermesi ve zatürre aşısı yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Covid-19 Zatürreye Çevirdiğinde Kimler Risk Altındadır?

Covid-19 virüsü sürecinde pozitif çıkan kişilerde, Covid-19 zatürreye çevirir mi sorusu akıllarda bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında, daha fazla olan zatürre riskini azaltmak için kişilerin bazı önlemler alması gerekmektedir. Bu noktada, risk altında bulunan gruplarda genellikle 65 yaş ve üstü olan kişiler ile bağışıklığı astım ve benzeri kronik bir hastalığı olan kişilerdir. Dolayısıyla, bu kişilerin dikkatli olması oldukça önemlidir.

Covid-19 Zatürreye Çevirmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Covid-19 zattüreye çevirmemesi için bazı önlemler alınabilir. Bu noktada özellikle sigara kullanan kişiler ya da pasif içicilerin sigarayı bırakması ya da sigara olan ortamdan uzak durması gerekmektedir. Dengeli beslenme ve doğru bir uyku düzenine sahip olmakta oldukça önemlidir. Bu noktada, kişilerin sağlıklı olması Covid-19 zatürreye çevirir mi sorusunu etkisizi kılmaktadır.

Covid-19 zatürre ölümlerini arttırıyor mu?
Covid 19 zatürre çevirme oranı arttıkça ölüm oranı da artış göstermektedir. Bu oranın azaltılması için ilaç tedavisinin yoğun şekilde uygulanması tavsiye edilmektedir. Uygulanan ilaçların büyük bir kısmının geçmiş senelerde sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğu da görülmektedir.
Covid-19 ve zatürre belirtileri neler?
Kuru öksürüğün artış göstermesi ve ciğerde ağırının da bu öksürüğe eşlik etmesi en temel belirtiler arasında yer almaktadır. Özellikle kişilerin nefes almada güçlük çekmeleri de ciğerlerde durumun sorunlu olduğunun işaretlerindendir. Zaman kaybetmeden yoğun tedavinin uygulanması gerekir.
Covid-19 belirtileri neler?
Tat ve koku kaybının net şekilde meydana gelmesi Covid 19 belirtileri arasında başı çekmektedir. Kişilerin Covid 19 ile diğer gribal enfeksiyonları da karıştırmaları muhtemeldir. Bu noktada özellikle yüksek ateşin bir türlü düşmemesi sorun yaratan hususlar arasındadır. Ayrıca kuru öksürük de belirleyici tol oynamaktadır.
Covid-19 sonuçları nasıl öğrenilir?
e-nabız aracılığı ile test sonucunuzu kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. Bu süre 2-3 saat arasında değişim göstermektedir. Kişilerin salgının başlangıç evrelerinde daha fazla beklemeleri gerekmekteydi. Fakat, şuanda birkaç saat içerisinde test sonucunun ortaya çıkması mümkün kılınır.

İlginizi Çekebilir;

Zatürre Tedavisi

Covid-19 Burun Akıntısı Olur Mu?

Argan Yağı Faydaları

Covid 19 Öksürük Nasıl Geçer?

Covid-19 Mide Bulantısı Yapar Mı?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.