Doğal Sağlık

Doğal Yöntemle Diş Tartarı Temizliği | Doğal Yolla Tartar Nasıl Temizlenir?

16.05.2021
539
Doğal Yöntemle Diş Tartarı Temizliği | Doğal Yolla Tartar Nasıl Temizlenir?

Diş tartarı olarak ifade edilen kavram, halk arasında diş taşıdır. Bu durum;

 • Dişlerde yemek sonrasında biriken gıda kalıntıları,
 • Bakteriler ya da bunun gibi durumlardan dolayı, dişlerin zaman çürümeye sebep olmasını sağlar.

Tercihen diş ipi ya da diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişiler, doğal yöntemle diş tartarı temizleme tekniğini uygulayabilir.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Diş Tartarı Temizliği İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Dişlere, diş dolgusuna ya da diş etlerine, yemek sonrasında yapışan belirli gıda kalıntıları zamanla bakteri tabakasına doğru ilerler. Burada diş plağı dediğimiz sistem bulunur. Bu plaklar zamanla mineraller ile birlikte sertleşir ve sonuç olarak tartar olarak ifade edilen tabakayı oluşturur. Bu durumun önlenmesi için doğal yöntemle diş tartarı temizliği teknikleri bulunur. Bunlar;

 • Ceviz
 • Karbonat
 • Limon suyu
 • Çilek
 • Portakal kabuğu
 • Peynir
 • Ve son olarak aloe veradır.

Diş Tartarı Temizliğinde Doğal Yöntemler Nasıl Uygulanır?

Diş tartarı temizliği için eczaneden ya da herhangi bir uzman kontrolünden sonra ilaçlar satın alıp uygulayabilirsiniz. Ancak evde doğal yöntem diş tartarı temizliği istediğiniz takdirde, burada uygulanan belirli ürünler bulunur.

 • Örneğin ceviz ile diş tartarı temizliği yapmak istediğiniz takdirde, antibakteriyel özelliği yüksek olduğu için en etkili yöntemdir. Ceviz kabuklarını yalnızca bir su bardağı içerisine koymanız ve 20 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Burada kaynatılmış bir şekilde bekletilmesi önemlidir. Bu suyu dişlerinizi fırçalayıp, ağız içini temizlemek adına kullanmalısınız.
 • Karbonat ise yine aynı şekilde tartarı yok eder ve içeriğindeki antibakteriyel özelliği dişlerinizi beyazlatır. Diş macunu yerine karbonatı kullanmanız ve dişlerinizi yavaşça fırçalamanızın ardından, ağzınızı ağız suyunuzla çalkalayabilirsiniz.

Neden Doğal Yöntemler?

Çilek, portakal kabuğu ve aloe vera üçlüsünü de mikserden geçirip, macun yerine dişlerinizi fırçalamak adını kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli etken hem dişi beyazlatır, hem de diş tartarını zamanlı yok etmek amacıyla yapılır. Doğal yöntemle diş tartarı temizliği için her evde bulunabilecek ürünler, herhangi bir doktora gitmeden de diş tartarından kurtulmanızı sağlar. Doğal yöntemle diş tartarı temizliği, aynı zamanda da sağlıklıdır.

Evde Diş Kireçlenmesi Nasıl Temizlenir?

Diş taşlarına son vermek isteyenler limon ile hazırlanan doğal küre yönelebilirsiniz. Bunun için 2 yemek kaşığı kadar limona ihtiyaç duyulur. Ardından 1 yemek kaşığı karbonat eklenir. Olmazsa olmaz yarım kaşık kadar zeytinyağı da eklenir. Son olarak 500 ml içme suyunu yanınızda bulundurmalı ve bu özel kür ile temizliğe geçmelisiniz.

Doğal Yöntemlerle Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Aloe Vera eşliğinde de diş taşlarının temizlenmesi mümkün. Bu sefer 1’er yemek kaşığı limon suyu, aloe vera jeli ve de karbonat karıştırılır. Karışımın diş fırçası ile dişlere nüfus ettirilmesi gerekir. Üstelik diş taşlarından ziyade beyazlamaya da son derece etkili olacaktır.

Karbonat Ve Tuz Diş Taşını Temizler Mi?

Antibakteriyel özelliğinden kaynaklı olarak ağız ve diş temizliğinde sık sık karbonat tercih edilir. Bunun gibi tuzun da plak sorununa karşı sıklıkla tercih edildiği görülür. Sonuç olarak diş taşlarına son vermek isteyenlerin öncelikle tercihi bu ikili oluyor. Tuz veya karbonat ile hazırlanan doğal kürler eşliğinde etkili bir sonuç alınabiliyor.

Sirke Diş Taşlarını Temizler Mi?

Doğal sirkenin dişlere uygulanması halinde de taşların temizlenmesi mümkün olabilir. Taşlardan ziyade daha çok bakterilerin son bulmasında etkili olacaktır. Olası ağır kokusu şikayetleri için ele alınabilir. Düzenli olarak uygulanması halinde ağız ve diş sağlığı desteklenebilir.

İlginizi Çekebilir;

Cildi Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

Doğal Yöntemle Şeker Nasıl Düşürülür?

Diş Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

Doğal Yöntemle Tansiyon Düşürme

Doğal Yöntemle Varis Tedavisi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.