Doğal Sağlık

Doğal Lavman Yöntemleri | Evde Doğal Lavman Nasıl Yapılır?

20.04.2021
1.467
Doğal Lavman Yöntemleri | Evde Doğal Lavman Nasıl Yapılır?

Lavman, kalın bağırsakların temizlenmesinde kullanılan yöntemlerden birisidir. bilinen en etkili ve en kolay yöntem olarak yer edinen lavman, evde de doğal yöntemlerle uygulanabilir.

Lavman Nedir?

Lavman, bağırsak temizliği için kullanılan önemli bir işlemdir. Lavman ile birlikte dışkıdaki su miktarı artırılır ve bağırsakların rahatlaması sağlanır. Bu durum Özellikle şiddetli kabızlık tedavisinde uygulanır. Lavman genel olarak hastane ortamında yapılır. Ancak kişiler belirli bir süreden sonra evde de uygulayabilir. Düzenli bir kullanımda yapıldığı takdirde, lavman ile birlikte şiddetli kabızlık ya da buna benzer rahatsızlıklar zamanla çözüme kavuşur. Evde hazırlanabilen doğal lavman yöntemleri de bulunuyor.

Doğal Lavman Yöntemleri Nelerdir?

Lavman olarak ifade edilen sıvı, eczanelerde satılır. Kişiler tercihen eczaneden aldıkları lavman için gerekli ürünleri, evdeki doğal yöntemlerle bir araya getirerek bunu hazırlayabilir. Bunun için gerekli olan malzemeler;

  • Sabunlu su
  • Sofra tuzu
  • Ya da evde bulunan yağlardır.

Bunlarla birlikte lavman bir araya getirilir. Doğal bir şekilde hazırlanabilir. Ancak hazırlanmadan önce hangi malzemenin ne kadar kullanılabileceği hakkında detaylı bilgi edinilmesinde fayda var. Evde doğal lavman yöntemleri, basit bir yöntemdir. Bunun için özellikle makat bölgenize rahatlıkla ulaşabilmeniz gerekiyor. Makat bölgenize ulaştığınız takdirde, lavman uygulamasını da yapabilirsiniz. Ancak tercihen yardım almanız da mümkün.

Doğal Lavman Yönteminin Uygulanışı

Doğal lavman yöntemleri uygulamak için ilk olarak tuvalete yakın bir yerde bulunmanız gerekiyor. Tercihan tuvalet, tercihen de banyoda olmanız rahat etmenizi sağlayabilir.

  • Yere serdiğimiz bir havlu ile birlikte lavman başlığını ucundan çıkartıp, temiz bir yere koymanız gerekir.
  • Burada doğal yöntemlerle hazırlandığı için yapılan uygulamada, temiz gerçekleşmelidir.
  • Aksi takdirde hijyenik bir uygulama olmaz.
  • Lavmanı tek başınıza da hazırlayıp, vücudunuza uygulayabilirsin. Ancak bu durumda genel olarak yanınızda bir kişinin yardım etmesi, riski önler.

Doğal lavman yöntemleri, sabunlu su ve sofra tuzuyla kesinlikle hazırlanabiliyor. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli detay, bu ürünlerin hangi ölçüde kullanılması gerektiğidir. Bu durumda da alanında uzman bir kişi ile iletişime geçtiğiniz takdirde, sağlık açısından da herhangi bir problem yaşanılmaz.

Sulu Lavman Evde Nasıl Yapılır?
Evde uygulanacak olan lavmandan en az 30 dakika öncesine kadar herhangi bir şeyi yenilmemesi gerekir. Uygulama prosedürü aynen hastanelerde olduğu gibi ilerler. Hastanın yatacağı yeri ellerini ve vücudunu doğru şekilde temizlemesi önemlidir. Kullanılan mi almanın prospektüsünde ki yöntem doğru şekilde anlaşılmalı ve tüm aşamalara uyularak uygulanmalıdır. Hasta dizlerini öne doğru çeker, tüpün rektuma yerleşe bilmesi için vazelin gibi kayganlaştırıcı maddeler kullanılır.
Ingiliz Karbonatı İle Lavman Nasıl Yapılır?
Sodyum bikarbonat olarak bilinen İngiliz karbonatının temel yapısı midenin pH dengesini sağlamaya yardımcı olur. Doğasına sahip olmasından dolayı özellikle hazımsızlık tedavisinde en fazla kullanılan ev ilaçlarından biridir. Bağırsaklara girdiği andan itibaren osmoz denilen bir işlem ve suyun bağırsaklara çekilmesine yardımcı olur. Dışkıyı yumuşatır ve hacmini yumuşatarak kolonu kolaylıkla temizler. Ancak fazla kullanılması halinde insan sağlığı üzerinde ölümcül etkilere neden olur.
Lavman Gerekli Mi?
Lavman kolonoskopi, cerrahi, sigmoidoskopi, kabızlık ya da dışkılama zorluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle şiddeti kabızlığın önlenmesinde en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Kalın bağırsağın alt kısmında bulunan rektuma sıvı ya da gaz göndererek bağırsakların boşaltılmasını ve kişiyi rahatlatmayı sağlar. Hastanın kendi başına dışkılayamadığı zamanlarda bağırsakları boşaltmak için etkilidir. Bu tür durumlarda lavman gerekli, bir uygulamadır.
Kolonoskopi Öncesi Lavman Nasıl Yapılır?
Kolonoskopi öncesi kolon temizliğini sağlayabilmek için hastaya işleme başlamadan önce sıvı berrak diyet, ilaçlar ve rektal lavman verilir. Bunun için en çok kullanılan ilaçlar sodyum fosfat ile sennosid ve etkilen glikol içeren solüsyonlardır. Kalın bağırsağın iç yüzünü örten tabakanın incelenebilmesi için bağırsak temizliği önemlidir. Bağırsak temizliği için ağızdan alınan ve çok kısa süre içerisine temizliği sağlayan özel solüsyonlar kullanılır.

İlginizi Çekebilir;

Doğal Yöntemle Diş Tartarı Temizliği

Saç Bakımı Saç Uzatma

Doğal Yöntemlerle Epilasyon

Doğal Epilasyon Yöntemleri

Cildi Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.