Anason Yağı Faydaları | Anason Yağı Nerelerde Kullanılır?

24.05.2021
700
Anason Yağı Faydaları | Anason Yağı Nerelerde Kullanılır?

Aromatik bitki olarak adlandırılan Anason, Türkiye’de ya da belirli sıcak ülkelerde yetişen yeşilliktir. Ama son zamanlarda görünümü ile kişiyi etkilediği gibi kokusuyla da eşsiz bir bitkidir. Anason yağı faydaları ise günümüzden sağlık açısından oldukça önemlidir.

Anason Yağı Nedir?

Anason yağı, renksiz olarak bulunan bitkisel bir yağdır. Anason bitkisinin kökünden alınan bileşenlerle oluşturulur. Anason yağının içerisinde yalnızca anason bitkisinden alınan ürünler yer edilir. Cilt bakımında kullanılabildiği gibi yemek pişirme gibi işlemlerde de tercih edilebilir. Anason yağı faydaları, saymakla bitmez. Krem, ilaç gibi eczaneden satın alınan ürünlerde de Anason yağının etkileri görülebilir. Hem cilt sağlığı, hem de vücut gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olan anason yağı, güçlü bir kokuya sahiptir.

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Anason Yağı Nerede Kullanılır?

  • Anason yağı, cilt problemlerinde kullanılabilen üründür.
  • Anason yağı faydaları yalnızca cilt için değil, yemek yapımında ve salata da kullanılabilir.
  • Anasonun en önemli etkisi, tatlandırıcı bir ürün olmasıdır.
  • Aynı zamanda ilaç yapımında da tercih edilen, geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir.
  • Anason yağını tercihen salatalarınıza, çorbalarınız da ya da hamur işlerinizde kullandığınız takdirde, Anason tadını rahatlıkla alabilirsiniz.
  • Aynı zamanda yaptığınız yemekler daha lezzetli ve daha sağlıklı olur.
  • Saçlarınız için ise şampuanınızın içerisine, bir iki damla ilave edebilirsiniz. Böylelikle saçlarınızdaki bir problem olduğu takdirde bu durum önlenir.
  • Cildinde sivilce, akne, leke ya da bunun gibi problemler olduğu zaman, yine anason yağı istediğiniz süreçte işlev görür.

Anason Yağının Etkisi Ne Zaman Görülür?

Anason yağı faydaları, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hassas ciltlerde herhangi bir risk durumu bulunmaz. Her bitkisel yağ da olduğu gibi anason yağı da düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde, etkisi belirli bir süreden sonra görülmeye başlar. Ama anason yağının faydasını görmek için düzenli kullanmak önemlidir. Aksi takdirde istenilen sonuç elde edilmez. Tercihan gece uyumadan önce belirli bölgelere pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Ancak yemeklerinizde tercih ettiğiniz de, bunu bir iki damla olarak ilave etmekte fayda var. Aksi takdirde mide problemi yaşayabilirsiniz.

Anason Yağı Nasıl Kullanılır?

Günde en fazla 2 – 3 kere tüketilmesi daha uygun görülür. Saf haliyle tüketilmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yerine bir fincan suyun içerisinde katılması en doğrusu olacaktır. Bir fincan suya dair en fazla 4 – 5 damla kadar ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda şeker parçasına ekleyerek tüketilmesi de mümkün olabilir.

Anason Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kan basıncının kontrol edilmesi adına anason tüketimi tavsiye edilir. Bunun yanı sıra söz konusu bulantıların son bulmasına yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi de hepsinin önüne geçer. Sinirli ve stresli bir günün ardından anason tüketilebilir. Ancak çok sık tüketilmesi halinde alerjik duyarlılığa neden olduğunu da unutmamak gerekir.

Anason Yağı Kilo Aldırır Mı?

Kilo aldıran bir doğal yağ olarak bilinmez. Aksine kabızlık sorunlarına dair önerilir. Bunun gibi tokluk hissine yol açtığını belirtmek gerek. Tokluk hissinden kaynaklı olarak da kilo vermek isteyenlerin tercihi halindedir. Son olarak toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır.

Anason Yağı Nasıl Elde Edilir?

Buhar damıtma işlemleri üzerine anason yağının elde edilmesi sağlanır. Buhar damıtma öncesinde ise anason tohumuna ihtiyaç duyulur. Tohumun ezilmesi gerekir. Ezildikten sonra buharlaşması esas alınır. Buhar ile esansiyel forma girmeye başlar. Böylece anason esansı ortaya çıkar ve kullanılabilir. Gerek sinirlerin yatışması gerekse bağırsakların rahatlaması adına sık sık tüketilen doğal yağlar arasında gösterilir.

İlginizi Çekebilir;

Anason Çayı Zayıflama | Anason Çayı İle Kilo Verme

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Mide İçin

Bebeklerde Alerji Belirtileri | Bebeklerde Alerji Sorunu

Mide Gazına İyi Gelen Yiyecekler | Ne Geçirir?

Östrojen Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilir?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.