Doğal Sağlık

Çörek Otu Yağı Faydaları | Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

19.05.2021
745
Çörek Otu Yağı Faydaları | Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

Çörek otu yağı faydaları, antioksidan etkisiyle bilinmekte, cilt sağlığında ve iç hastalıkların tedavisinde de tavsiye edilmektedir. Çörek otu, siyah ve küçük tohum taneleri olarak içerisinde bulunan mineraller ve vitaminlerle cilt tedavisi için önerilmektedir.  Grip, öksürük ve iltihaplı hastalıklarınız için kullanabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İltihaplı ve enfeksiyona dayalı hastalıklarda Çörek otu yağı faydaları kanıtlanmış, özellikle düzenli kullanımda bağışıklık sistemini de güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Kalp ve damar hastalıklarında, mide rahatsızlıklarında tedavi edici özelliğinin bulunmasının yanı sıra iltihabın çoğalmasını ve artmasını da engellemektedir. İltihap kurutma ve dağılmasını engellemek için cilt üzerinde uygulanabilir.

  • Kalp ve kolesterol hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Astım hastalıkları ve kuru öksürük tedavisinde etkilidir.
  • Doğal iltihap kurutucudur ve antibiyotik özelliğine sahiptir.
  • Kan şekerinin düşürülmesinde kullanılabilir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
  • Cildi nemlendirir ve sedef hastalıklarının önlenmesini sağlar.
  • Kanser önleyici ve kanser tedavisindeki etkileri azaltmada kullanılabilir.
  • Sivile ve akne lekeleri üzerinde kullanılabilir.
  • Mideyi rahatlatır ve bağırsak problemlerinin önlenmesini sağlar.
İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

İndirimli doğal sağlık ürünleri için tıklayınız

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Çörek otu yağı faydaları cilt üzerine uygulanarak da, içilerek de etkili olacaktır. Özellikle bağırsak hastalıklarında kabızlık ve kusma belirtilerinin azalması için sindirim problemlerinin önlenmesinde etkilidir. Bu gibi hastalıklarda ılık su içine damlatılarak tüketilebilir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında cilt temizlendikten sonra direkt masaj yaparak uygulanabilmektedir.

Cilt kuruluğunun azalması ve nem oranının dengelenmesi için kullanılması tavsiye edilir. Ağrılı ve sancılı bölgelere hafif masaj yaparak semptomların azaltılmasında etkili olacaktır. Safra kesesi rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarında da tedavi için önerilmektedir. Organik Çörek otu yağı, kozmetik yararları ve tedavi edici etkisiyle bilim insanlarını dahi şaşırtmıştır.

Organik Çörek Otu Yağı Zararlı Mıdır?

Çörek otu yağı faydaları dermotolojik olarak test edilmiş, çeşitli bilimsel testlerden geçerek kullanılması tavsiye edilmiştir. Yüksek kalite organik çörek otu alerjen bir madde olmamakta, çok nadir alerjilerle karşılaşılmaktadır. Cilt üzerinde kullanabilir, açık yaralara uygulamadan etrafına sürebilirsiniz. Cildi onarır, damar tıkanıklıklarını engeller ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Herhangi bir zararı gözlemlenmemiştir.

Çörek Otu Yağı İçilirse Ne Olur?

Çörek otu yağının içilme başta midenin rahatsızlanmasına neden olduğu için tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra kabızlığa neden olabilir ve kusma ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kan basıncının düşmesinde etkilidir. Son olarak kanın pıhtılaşmaması adına çörek otu yağının sek haliyle içilmemesi gerekir.

Çörek Otu Yağı Kimler Kullanamaz?

Başta mide ile böbrek hastalıklarına sahip olan kişilerin asla tüketmemesi gerekir. Nitekim mideyi son derece rahatsız eden ve bulantıya neden olan yağlar arasındadır. Buna ek karaciğer hastalıklarına karşı çörek otu yağının tetikleyici olduğunu unutmamak gerekir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Organik olacak şekilde çörek otunun temin edilmesi en doğrusu olacaktır. Öncelikle sıcak bir suyun içerisine sadece 1 tatlı kaşığı kadar eklenmesi istenir. Ardından buhar olarak yükselen çörek otu yağının ciğerlere çekilmesi uygun görülür. Bunun yanı sıra yine az bir seviyede salatalarınızın içerisine katarak tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Aç Karnına Mı İçilir Tok Karnına Mı?

Soğuk sıkım olması halinde aç karnına tüketilmesinde sakınca görülmez. Ancak en fazla 1 çay kaşığı kadar tüketilmesi gerekir. Çörek otundan kaynaklı midede rahatsızlık hissinin oluşması üzerine de tok karnına içilmesi tavsiye edilir. Görüldüğü üzere kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başta mide ile karaciğer hastalıklarına sahip olanlar için tavsiye edilmese de tok karnına alınması uygun görülür.

İlginizi Çekebilir;

Çörek Otu Yağı

Saç Bakımı Çörek Otu Yağı

Saç Bakımında Çörek Otu Yağı

Düğün Çiçeği Yağı

Zayıflama Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.