Göze İyi Gelen Yiyecekler | Göze Ne İyi Gelir

14.01.2021
786
Göze İyi Gelen Yiyecekler | Göze Ne İyi Gelir

Göz, vücudun en hassas bölgesidir. Her zaman korunmaya ve güçlendirilmeye ihtiyaç duyar. Görüş açınızı yitirmemeniz, göz tansiyonu, katarakt, görme bozukluğu yahut eksikliği gibi rahatsızlıklara yakalanmamanız için, göze iyi gelen yiyecekler kullanılabilir.

Gözlerinizde herhangi bir rahatsızlık başlangıcı varsa da, bunun etkisini azaltmak adına, takviye ürünler kullanılabilir. Zaten, bu ürünler sadece göz için değil, diğer sağlık koşullarınız için, günlük beslenme periyotlarınızda da yer almaları gereken etkili besinlerdir. Sadece, özel olarak göz için biraz daha yoğun şekilde tüketilebilir.

Göz rahatsızlıklarının en sık görülenleri şu şekilde nüksedebilir:

Glokom (Göz Tansiyonu)

Gözün dışındaki sıvının akıtılamayıp, içe doğru birikme yapması glokoma sebebiyet verir. Bu da, görüş açısında bulanıklık, göz ve baş ağrısı yapar.

Alerjik Konjonktivit

Kullanılan makyaj malzemelerinin, ilaçların, yaşanılan bölgedeki iklimsel durumların, göze toz toprak kaçmasının sebebiyet verdiği bir rahatsızlıktır. Bahar alerjisi, saman nezlesi, grip gibi etkenlerin de tetiklediği bu rahatsızlık, gözde sulanma, yanma ve kaşıntı yapabilmektedir.

Katarakt (Göze Perdelenmesi)

İlerleyen yaşlarda, bilhassa şeker hastalarında görülen katarak, göz merceğinin saydamlığını yitirmesine denilmektedir. Bununla birlikte, görme kaybı, ışığa karşı hassasiyet kazanma etkisi gelişir.

Bütün bu rahatsızlıkları giderebilmek ya da önceden böylesi göz hastalıklarına yakalanmamak adına, aşağıdaki besinlerden yararlanılabilir:

Göze İyi Gelen Yiyecekler, Balık

Göze ne iyi gelir diye sorduğumuzda, ilk akla gelen besin kesinlikle balık olacaktır. Balık, yağlı bir besin olup, omega 3 yönünden de hayli zengindir. Tuzlu suda yaşadığı için, mineraller yönünden de hayli katkılı olan balık, göze iyi gelen bir yiyecektir.

Balık, bazı nüanslara dikkat edilerek, aşağıdaki gibi tüketilirse daha isabetli olacaktır:

 • Balık yönünde somon tercih edilmesi uygun görülür.
 • Ayrıca, levrek, uskumru gibi yüksek etkili balıkların yenilmesi tercih edilir.

Hem genel sağlığınız hem gözleriniz için, haftada en az iki gün bol bol balık tüketmeniz tavsiye edilir.

Göze İyi Gelen Yiyecekler, Havuç

Göz hastalıkları nasıl geçer diye sorulduğunda, havucun da göze iyi geldiği belirtilmektedir. Havuç, C, K vitamini açısından zengin olduğu gibi, magnezyum, potasyum, protein, çinko, fosfor yönünden de faydalıdır. Bu sebze göze iyi gelen bir besindir. Gözlerin keskin görüş edinmesi adına, sık sık şu şekilde tüketilmelidir:

 • Her gün, özellikle sabahları bir orta boy havuç yemek, hem gözleri güçlendirecek, hem dişlere ve dişetlerine iyi gelecektir.
 • Havucun rendelenmesiyle birlikte, üstünde rafine zeytinyağı ve limon suyu gezdirilmesi de etkili olacaktır. Zeytinyağı da göz için önerilir.

Yumurta

Göze iyi gelen yiyecekler arasında yumurta bulunmaktadır. Yumurta, tam bir protein deposudur. A, B, D, E vitaminlerini içerir. Yumurtanın beyaz yerleri ve kabuğu da bolca kalsiyum taşımaktadır.

Yumurta, göze iyi gelen bir yiyecek şeklinde aşağıdaki gibi tüketilebilir:

 • Günde en az bir, en fazla iki yumurta yemeniz uygundur.
 • Yumurtanın kabukları da kalsiyum taşıdıkları için, onları da rondodan geçirebilirsiniz. Her gün bir tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozunu suya karıştırıp, içebilirsiniz. Gözlerinize yararı dokunacaktır.

Göze İyi Gelen Yiyecekler, Kabak

Göz için bitkisel çözüm önerileri arasında yer alan kabak, fosfor, potasyum, kalsiyum deposudur. Göze iyi gelen yiyecekler arasında olduğu kadar, sinirlere de iyi gelmektedir.

İçindeki rezin yağı, kabak bitkisinin sulu bir yapıya sahip olmasına sebebiyet verdiğinden, gözün de nemli kalmasına yarar sağlayacaktır. Göz kuruluklarına, göz nezlelerine karşı kabak önerilen, ferahlatıcı bir mamuldür.

Kabak aşağıdaki biçimlerde tüketilebilir:

 • Kabak pişirilecekse, bu buğuda olmalıdır.
 • Kabak rendelenip, üstüne zeytinyağı, limon ve sarımsakla da tüketilebilir.
 • Kabağın kabukları ince ince kesilip, göze ve göz çevresine dinlendirme amaçlı konulabilir. Kabukların rondadan geçirilip, göz çevresine de sürülmesi, gözleri dinlendirecek ve nemlendirecektir.

Fındık

Göze iyi gelen şeyler arasında fındık önemli bir yere sahiptir. Hem yağlı olması, hem de içindeki omega 3 ve E vitamini, gözdeki kuruluklara ve özellikle katarakta fayda sağlamaktadır.

Göze iyi gelen bu besin, çiğ şekilde tüketilirse daha fazla etki etmektedir. Çiğ fındık aşağıdaki şekillerde tüketilebilir:

 • Günde üç defa bir avuç dolusu fındık, sabah-öğle-akşam periyoduyla yenilmelidir.
 • Ayrıca, günde bir defa ezilmiş avokado püresinin içine, bir avuç fındık atıp, yemeniz de iyi gelecektir. Öyle ki, avokado da göz için vazgeçilmez bir besindir. Çiğ tüketilebilir.

Turp

Göze iyi gelen yiyecekler arasında turp da yer almaktadır. Turp özellikle C vitamini deposu olup, folik asit ve potasyum da içerir. Saç diplerini ve tırnakları da besleyen keratin taşır. Saçların gür kalmasını, geç beyazlamasını sağlar. Göze iyi gelen besinlerden de birisidir.

Turp, göz sağlığı için şu şekillerde tüketilebilir:

 • Bir küçük boy turp, tek seferde yenilebilir. Fakat, turp acı olabileceği için, üstüne limon suyu, zeytinyağı, sumak gezdirilmesi tavsiye edilir.
 • Turp rendelenip, günde bir defa salataların içinde yenilebilir.
 • Turp rendelenir. Suyu sıkılır. Çıkan bu acı su da pamuk yardımıyla gözlere sürülebilir. İki günde bir böyle bir pansuman da gözleri dinlendirir.
Gözleri güçlendirmek için ne yapmalı?
Göz sağlığı için E vitamini ve A vitamini oldukça önemlidir. Koyu yeşil yapraklı bitkiler tüketmeniz, ıspanak, kale, su teresi ve pazı yiyerek göz sağlığınızın ve gücünün yerine gelmesinde etkili olacak gıdalara yer verebilirsiniz. Sağlıklı bir süreç için mısır, marul, brüksel lahanası ve brokolide göz sağlığınız için oldukça önemli olacaktır.
Daha iyi görebilmek için ne yapmalıyız?
Gözlerin iyi görmesi için çocukluktan beri A vitamini ve E vitaminine özen göstermeniz, gözlerinizi yoracak etkilerden uzak durmanız gerekmektedir. Uzun süre ekrana bakmak, yanlış ışık kullanımı ve gözlerinize zarar verecek geçişli ışıklara maruz kalmak iyi görmenizi engeller. Sağlıklı gözler için koyu yeşil yapraklı yiyecekler tüketmek ve şalgam tüketmek önemlidir.
Gözlere hangi sebzeler iyi gelir?
Gözlere iyi gelecek sebzeler arasında, pazı, ıspanak, havuç, şalgam ve yeşil bezelye yer almaktadır. Aynı zamanda mısır, marul ve brokoli de tüketerek, göz sağlığınızın gelişmesinde etkili olacak lutein ve zeaksantik kaynaklı gıdalar tüketebilirsiniz.
Göz ilerlemesine ne iyi gelir?
Göz ilerlemesinde miyop ve astigmat rahatsızlıkları için mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Uzağı görmede problem çeken kişilerin, gözlerinin sağlıklı görebilmesi için uzmanalrla birlikte süreci takip etmesi önerilmektedir. Gözler için yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir;

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Kabak Detoksu | Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Kremi

Fındık Yağı Saç Bakımı

Göz Çevresi İçin Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.