Kabak Detoksu | Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

09.02.2021
924
Kabak Detoksu | Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Kabak detoksu dönemsel olarak uygulandığı zaman ödem atılmasında ve bağırsakların hareketlendirilmesinde harika bir süreç sunacaktır. Şok bir diyet olarak değil sadece bir haftalık kısıtlı bir beslenme süreci olarak ele alınması daha doğru olacaktır. Kabak detoksu hakkında tüm detayları sizin için inceledik. İşte kabak detoksu püf noktaları!

Kabak Detoksunda Öğünler Nasıl Planlanmalı?

Kabak detoksu yaparken sadece kabak yeneceği gibi bir algı oluşması yanlıştır. Size önereceğimiz detoks listesinde farklı birçok besine yer veriyoruz!

  • Kabak detoksu kahvaltı öğününün oldukça tok tutan bir yapıda olması gerekiyor. Bu nedenle yağsız bir omlet ya da haşlanmış yumurta ile sürece ilk adımınızı atabilirsiniz. Kahvaltıda bol yeşillik yemeye ve dilerseniz bir parça yağsız peynir yemeye de izin verilir. Fakat kahvaltı öğününden ekmeği tamamen çıkarmanız gerekir.
  • Ara öğün bulunmayan bu detoks listesinde öğle yemeği kabak haşlaması ve yoğurttan oluşur. Kabak detoksu kapsamında öğününüzü hazırlarken dilerseniz kabağı haşlayabilirsiniz dilerseniz de bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile rendeleyerek soteleyebilirsiniz. Kabakları çok öldürmemeye özen göstermelisiniz. Her öğünde iki adet kabak yenmesine müsaade edilir.
  • Kabak içeceği akşam yemeği de aynı şekilde hazırlanmalıdır. Akşam yemeğinde bir farklılık olarak kabak sotenizin üzerine birkaç parça ceviz eklemeniz gerekecektir. Bu şekilde değerli yağları da beslenme düzeninize eklemiş olacaksınız.

Kabak detoksu bir hafta ya da beş gün aralıksız biçimde uygulanmalıdır. Detoks yaparken kan şekerinizde bir sorun ya da halsizlik fark ettiğiniz zaman anında beslenme düzenini yarıda kesmelisiniz.

Detoksta Çay Kahve Tüketimi

Kabak detoksu kapsamında eğer sizin için çok gerekli değilse çay ve kahve tüketimini bir haftalığına hayatınızdan çıkartmalısınız. Bu şekilde ödem oranının büyük ölçüde azalacağı da belirtilmelidir. Kahve vücutta su tutulumunu artırır. İçmiş olduğunu bir bardak kahve için ekstra 2 bardak su tüketmeniz gerekir. Ancak bu şekilde dengeleme yapabilirsiniz.

Kabak detoksu yeşil çay ya da beyaz çay içilmesine izin veriyor. Siyah çay tüketmek ise yasaklanmıştır. Ayrıca detoks süresince kesinlikle rafine şeker ve paketli gıda tüketmemelisiniz. Bu kurallara harfiyen uyan kişilerin kilo verme sonuçlarının beş kiloya kadar çıkabileceği dikkat çekmektedir. Her zaman uygulanabilecek bir diyet değildir. Üç ya da dört ayda bir uygulamakta ise bir sakınca yoktur.

Vücudunuzu Şaşırtın!

Kabak detoksu ile vücudunuzu şaşırtma imkanını yakalayacaksınız. Vücut bazı rutinlere alıştıktan sonra kilo verme süreci askıya alınır. Durma süreci başlar. Bu tür süreçlerde anında Kabak detoksu gibi yardımcı hızlandırıcı süreçlerden destek almanız gerekir! Uzun bir süredir kilo vermeye uğraşan kişileri en çok zorlayan hususların başında kesinlikle durgunluk süreçleri gelmektedir. Kalori alımı oldukça kısıtlı olsa da vücut kendini tehdit altında hissettiği için kilo verme hızını kesmektedir. Kabak  ile bu zinciri kırma ve kilo verme sürecine yeniden hız kazandırma imkanını elde edebilirsiniz.

Su Tüketim Oranı

Kabak detoksu yaparken vücudunuzun asla susuz bırakılmaması gerekir. En az günde 2.5 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Su tüketmeden sağlıklı bir biçimde kilo verme ya da kilo vermenin de dışında sağlıklı bir vücuda sahip olma olanağınız yoktur. Cilt sağlığına kadar en temel öğe kesinlikle sudur. Kabak detoksu sırasında da bu nedenle su tüketimine büyük bir önem vermeniz gerekiyor!

Kabak içeceği yaparken su içmekte zorlanıyorsanız suyu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz içerisine limon dilimleri atabilirsiniz. Aromalı bir su elde edilecektir. Ayrıca kabuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Kabuk tarçın sayesinde kan şekerinizi de dengeleme fırsatını yakalayacaksınız. Bu şekilde tatlı istekleri ile başa çıkmak daha kolay bir hal alacaktır!

Baharatlardan Yardım Alın

Kabak detoksu sırasında baharatlar ile tariflerinizi daha lezzetli bir hale getirme ve aynı zamanda yağ yakım oranınızı artırma olanağını yakalayabilirsiniz. Özellikle pul biber bu konuda en sık kullanılması gereken baharat olarak belirlenmiştir. Mide rahatsızlığınız yoksa kesinlikle pul bibere beslenme düzeninizde bir şans vermelisiniz. Aynı zamanda kabakla detoks sırasında zencefil ve zerdeçalı da denemelisiniz. Bu şekilde kan değerlerinizde bir sorun yaşlanmadan kısa bir sürede metabolizmanıza hız kazandırma ve kilo verme imkanınız olacaktır. Kabak detoksu ile kullanılan zencefil ve zerdeçalın aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi de bulunuyor! Baharatlar ile lezzet konusunda da destek alabilirsiniz. Kabağın tadını sevmeyen ve perdelemek isteyen kişiler için baharatlar en sevilen alternatiflerden bir tanesidir.

Kabak Detoksu; Beslenme Düzeninizde Kalıcı Değişiklikler Yapın!

Detokssonrasında da kilo vermeye devam etmek ve en azından sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için aslına bakılırsa birkaç temel ipucu bulunuyor. Bunların başında fast food ürünlerinin olabildiğince beslenme düzeninizden elimine edilmesi gerekir. Ayrıca rafine şeker tüketimine de ara vermelisiniz. Paketli gıdalar kişilerin kan şekeri seviyesini alt üst ettiği için uzun vadede kilo alımına neden oluyor. Asitli içeceklerden ani şeker alımı ve mide büyümesi gibi sorunlar sebebi ile de uzak kalmalısınız.

Kabak Detoksu; Spor ile Kilo Verme Sürecine Hız Kazandırın!

Kabak detoksu ile kilo vermenize daha büyük bir hız kazandırmak isterseniz kesinlikle sporu hayatınızın vazgeçilmez bir parçası yapmanız gerekiyor! Sporun hızlandırıcı etkisi ile istenmeyen kilolardan kurtulmak daha kolay bir hal alacaktır.

  • Spor yapmak denildiği zaman aklınıza illa ağır sporlar gelmemeli. Sadece birkaç pilates egzersizi ile dahi vücudunuzun çok daha dinç ve dinamik bir hal almasını sağlayabilirsiniz.
  • Zamanı olmayan kişiler için Youtube üzerinden erişebileceğiniz Leslie videoları da harika bir alternatif olacaktır. Dışarı dahi çıkmadan bir grup insan ile yürüyüşe çıkmak için harika bir alternatif olacaktır.
  • Dilerseniz pilates çemberleri ve lastiği ile bölgesel zayıflama imkanını da elde edebilirsiniz. Sporda da diyette de kalıcı sonuç almak ve farkı net olarak görmek için kesinlikle düzenli şekilde uygulamak gerekir. sadece bir kere yürüyüşe çıkarak bunun kilo vermeniz üzerinde mucizevi bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olacaktır!

Detoks yaparken spor yapanlar ile yapmayanların kilo verme sonuçları karşılaştırıldığı zaman spor yapanların kilo vermelerinin çok daha hızlı olduğu görülüyor! Kabak detoksu sayesinde beslenmenizi düzenlerken spor ile de kaslarınızı güçlendirme ve yağ yakımını hızlandırma hakkını elde edeceksiniz. Beslenme ve hareketli yaşam birbirini bütünleyen ayrılmaz iki parça olarak tanımlanır.

Kabak Detoksu; Kronik Rahatsızlığı Olanlar Dikkat!

Kabak detoksu kronik rahatsızlığı olan kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Kanser, şeker hastaları, kalp ve tansiyon rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin bu tür ani diyetler ile beslenme düzenlerini bozmamaları gerekiyor. Ayrıca şuan salgın döneminde bulunduğumuz için risk grubunda bulunan kişilerin beslenme düzeninde detoks ile ani bir değişiklik yapması bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir. Hamile ve emziren anneler de bu tür ani değişikliklerden kaçınmalıdır. Bu gruplar için farklı besin önerileri ile daha sağlıklı bir kilo aralığına gelmek mümkündür! Belirttiğimiz bu grupların dışında bulunan tüm kişiler kolaylıkla detoks uygulayabilir. Herhangi bir sakınca yoktur. Tabi ki vücudunuzun vermiş olduğu sinyalleri de dikkate almanız gerekir. Ani bir çarpıntı ya da tansiyon düşüşü yaşandığı zaman beslenme düzeninin size uygun olmadığını anlamalısınız!

Kabak detoksu ile kaç kilo verilir?
Kabak detoksunu bir diyet programı içerisinde uyguladığınız takdirde kilo vermeniz mümkündür. Ancak burada yaşınıza ve kilonuza göre bir detoks uygulamanız gerekir. Yaşınız ve kilonuz doktor kontrolünde kabak detoksunu uygulamaya uygun değilse, kesinlikle önerilmez. Kabak detoksu ile yaklaşık 1 ayda 507 kilo vermeniz mümkün. Ancak doğru uygulama ve düzenli bir detoks sonrasında böyle bir durum geçerlidir.
Kabak detoksu günde kaç kabak?
Kabak detoksunda günde tüketmeniz gereken kabak sayısı vücut kitle endeksinize göre değişir. Bu durum herkes için geçerli değildir. Doktorunuzun kontrolünde kabak detoksu uygulayacağınıza göre bir bilgi aldığınızda, ne kadar kabak tüketmenizin doğru olacağı size iletilir. Fazla kabak tüketimi, sağlık açısından uygun değildir. Bu sebepten dolayı doktor kontrolünde tüketim yapılmalıdır.
Kabak detoksu sağlıklı mı?
Kabak metabolizmayı hızlandırma konusunda oldukça etkilidir. Vücutta biriken yağların erimesine de yardımcı olur. Bu sebepten dolayı kabak detoksuyla, fiziksel olarak da daha hoş bir görünüm oluşur. İçeriğinde A vitamini bulunur. A vitamini sağlık açısından faydalı olduğu için kabak detoksu da çoğunluğun tercihindedir.
Kabak detoksu ne ise yarar?
Kabak içeriğindeki minerallerden dolayı metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebepten dolayı kabak detoksu uyguladığınız takdirde zayıflamak isteyen kişiler etkilerini görebilir. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi sindirim açısından da kolaylık sağlar ve mideyi yumuşatır. Bu sebepten dolayı oldukça faydalıdır.

İlginizi Çekebilir;

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.