Doğal Sağlık

Göz Çevresi Kremi | Göz Çevresi İçin En İyi Krem Hangisi?

01.09.2021
494
Göz Çevresi Kremi | Göz Çevresi İçin En İyi Krem Hangisi?

Göz çevresi kremi kullanmak, yaşlanmaya başladıkça, kullanmanız gereken ürünlerden bir tanesidir. Yaşlandıkça, yüz bölgesinde oluşan kırışıklıklar göz çevrenizde de oluşmaya başlar. Göz altı derisi, yüz bölgesindeki diğer deriye göre daha incedir.

Yorgunluk ve stres, ciltte kabarıklıklar oluşturur. Bir yüzün yaşlanmaya başlamasıyla birlikte, göz çevresindeki kırışıklıklar ve kaz ayakları olarak tabir edilen çizgiler, kişide mutsuzluk yaratır.

Göz Çevresi Kremi Neden Önemlidir?

Erken yaşlanma konusunda endişeleriniz varsa, ilk olarak göz çevresindeki deri, en önce dikkat etmeniz gereken bölgedir. Buradaki cilt çok hassastır ve çoğunlukla yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü bölgedir.

Cildin sağlıklı ve güçlü tutulması için göz kremi kullanılmalıdır. Göz çevresi kremi kullanmak; ciltte yaygın cilt sorunlarını tedavi ederken, cildi sıkılaştırır ve nemlendirir. Göz kremi ne kadar erken kullanılırsa, etkileri o kadar uzun süre devam eder.

Bunun yanında göz çevresi için krem kullanılırken; doğru şekilde uygulanması, doğru ürünü kullanmak ve doğru şekilde uygulamak çok önemlidir.

Göz Çevresi Kremi Nasıl Uygulanır?

Göz çevresi kremi ürünlerini doğru seçmek kadar, göz çevresi kremi uygulama işlemi de o kadar önemlidir. Kremi göz çevresine uygularken, bazı adımlar izlenir. Göz kreminin düzgün şekilde uygulanması, göz çevresine daha iyi bakım yapmanızı da sağlar.

Göz çevresine krem uygulanırken;

 • Kremi göz çevresine uygularken, yüzük parmağı tercih edilir. Çünkü en güçsüz parmaktır ve göz çevresine daha yumuşak dokunuşlar yapmanızı sağlar.
 • Bezelye büyüklüğünde krem yüzük parmağının ucuyla alınır ve göz altındaki küçük noktalara sürülür.
 • Göz altında bulunan küçük noktalara en iç köşeden başlayarak, dışa doğru hafifçe vuruş yapılır. Bu işlem yapılırken, gözün alt kirpiğini kremlememek önemlidir.

Ürün cilde iyice yedirilir. Yedirme işlemi gayet yumuşak ve nazik şekilde yapılır. Kremin tamamen emilmesi, ortalama 1-2 dakika içinde gerçekleşir. Bundan sonra isterseniz cilt bakımı ya da göz makyajınızı yapabilirsiniz.

Göz Çevresi Kremi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Göz kremi; genellikle gündüz nemlendirici ve güneş koruyucudan önce uygulanmalıdır. Çünkü göz kremleri hafiftir ve daha ağır formüle sahip diğer ürünlerin uygulaması daha kolay olur ve uzun süre etkisi devam eder.

Göz çevresi kremi, çok fazla kullanılmamalıdır. Kremin çok fazla kullanılması, göze kaçmasına neden olur ve gözde tahriş oluşmaya başlar. Prospektüs söylemediği sürece, göz kapaklarına göz kremi sürmeniz tavsiye edilmez.

Göz Çevresi Kreminin Faydaları Nelerdir?

Birçok insan, göz kremlerinin gerekli olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyor olabilir. Ancak düzensiz uyku, düzensiz bir hayat, günlük bakım rutinin geciktirilmiş olması, çok fazla kafein tüketmek, sigara ve alkol kullanmak gibi birçok etken, sadece göz çevresinin değil, genel cilt sağlığını da tehdit eder.

Göz çevresindeki deri, vücudun diğer bölümlerinde bulunan deriden daha hassastır ve özel bakım gösterilmesi önemlidir.

Göz kremi kullanmanın faydaları;

 • Cildin beslenmesine, nemli kalmasına ve donukluğun giderilmesine yardımcı olur. İnce çizgileri yumuşatarak, göz altındaki cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine olanak tanır.
 • Sebum salgısının; sürekli lekelerle mücadele ederek, cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Göz çevresinde gözeneklerin olmaması, göz çevresinde nemin azalmasına neden olur.
 • Göz bölgesi oldukça kırılgandır ve zamanla elastik yapısını kaybeder. Kolajen yavaşça parçalanır ve sarkmalar, kırışıklıklar başlar. Yaşın ilerlemesinin yanında; çevresel etkiler, hava şartları, sigara içme, kötü beslenme alışkanlıkları, güneşten alınan hasarlar hem içten hem de dıştan cildi yıpratır. Bu yıpranma, ilk olarak göz çevresinde meydana gelir.
 • Gün boyunca gözler hareket eder. Her gün ortalama 10bin kez göz kırpılır, kaşlar çatılır, gözler kısılır, ovuşturulabilir. Tüm bu hareketler göz çevresinde zamanla elastikiyet azalmasına ve kırışıklıklara neden olur.

Göz kremleri; yukarıda sayılan tüm bu olumsuzluklara karşı cildinizi korur ve gözlerinizin daha canlı, göz etrafındaki cildin daha parlak, dengeli, nemlenmiş ve elastikiyet kazanmasına yardımcı olur.

Göz Çevresi Kremi Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Göz çevresi kremi günün çeşitli saatlerinde uygulanabilir. Uygulama yaparken, günün belirli aralıklarını tercih etmeniz, en doğru tercihtir.

 • Sabah: Makyajın altında daha rahat hissedeceğiniz hafif formüllü bir ürün kullanılır. Kırışıklık riskinin azaltılması için SPF’li göz kremi kullanılabilir.
 • Akşam: Akşamları göz kremi uygulandığında, bileşenler cilt tarafından emilir. Nemlendirici içerikli ama SPF içermeyen göz kremi kullanılır.

Her iki durumda da göz kremi kullanılmalıdır. Böylece kremlerin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanında ideal kullanma zamanı, tercih ve hedeflerinize bağlıdır.

Saatin kaç olduğu fark etmeksizin, 12 saat arayla, göz kremini uygulayabilirsiniz. Aynı ürünü gece ya da gündüz tekrar uygulamanıza gerek duyulmaz.

Göz Çevresi Kreminde Hangi Bileşenler Bulunmalıdır?

Göz çevresi kremi şişkinliği ve kaz ayaklarını azaltmak, koyu halkaları aydınlatmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüzün daha genç ve dinç görünmesini sağlar. Bazı formüllere sahip kremler, birkaç sorunu hallederken; bazıları ise her şeyi yaparak, tam bakım sağlar.

 • Koenzim Q10: Cildi zararlı güneş ışınlarından korurken, ciltteki kırışıklık riskini azaltır.
 • Peptitler: Kolajen üretimine destek olur. Cildi inceltmek ve ince çizgiler için idealdir.
 • Seramidler: Cilde gücünü ve nemini kazandırır.
 • Niasinamid: Hem parlatıcı hem de nemlendirici etki yaratır. Yağ bezlerinin aşırı salgıladığı salgı olan sebumu azaltır.
 • Hyaluronik asit: Cildin nemlenmesi için su çeker. Aynı zamanda ciltteki elastikiyeti de artırır.
 • Alfa Hidroksi Asitler (AHA): Laktik asit, mandelik asit, glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler, hiperpigmente cildi tedavi edici özelliktedir.
 • C vitamini: Hem güneşten korur hem de cilde parlaklık verir.
 • E vitamini: Cildi nemlendirir ve yatıştırma özelliğine sahiptir.
 • K vitamini: Kan dolaşımını sağlar, şişliği ve koyu halkaları azaltır.
 • Kafenin: Şişkinliği alırken, koyu göz altı halkalarını da azaltır.
 • Retinoidler: Ciltteki kırışıklık görünümünü azaltır. Sadece akşamları kullanılır. Cildi tahriş etme özelliğine sahiptir ve sadece gözaltı kremi olarak tasarlanmıştır.
 • Ferulik asit: Cildin çevresel hasarlara karşı korunmasına yardımcı olur.
 • Papatya: Anti-inflamatuar etki içerir.
 • SPF: Güneş hasarını ve göz çevresinde oluşacak kırışıklıkları önlemek için kullanılır.

Tercih edeceğiniz göz kreminde bu kriterleri arayarak, en uygun göz bakımını yapabilirsiniz.

Ciltlere Göre En Doğru Göz Kremi Bileşenleri Neler Olmalıdır?

Her cilt, kendine özgü özelliklere sahiptir ve her kullanılan krem, her cilt için uygun olmayabilir. Bu yüzden cilt tipine uygun kremler tercih edilmelidir.

 • Akne eğilimi olan ciltler: Hassas ciltler için; papatya, yeşil çay özü, cadı fındığı, AHA’lar ve retinoidler bulunan kremler kullanılır.
 • Yağlı ciltler: Yağlı ciltler, akneye meyilli ciltlerdir. Yağsız ya da komedojenik olmayan krem tercih edilir. İçinde yine papatya, yeşil çay özü, cadı fındığı, AHA’lar ve retinoidler bulunmalıdır.
 • Kuru ciltler: Daha kalın ve nemlendirici göz kremleri, kuru ciltleri daha sağlıklı hale getirir. Seramidler, niasinamid, hyaluronik asit, gliserin ve E vitamini içerikli kremler kullanılmalıdır.

Göz kapakları da dahil şekilde göz çevresindeki cilt, çok daha hassastır. Vücudun en ince derisine sahiptir. Genellikle kuruluk, tahriş, güneş hasarı, çevresel hasarlar ve erken yaşlanma belirtileri, göz çevresinde daha belirgindir.

Bu bölgedeki cilt, sadece yaşa bağlı incelir ve zamanla elastik halini kaybeder ve güç kaybına uğrar. Bu bölgeyi korumak için kullanılacak göz çevresi kremi ürünleri dikkatli seçilir.

Göz çevresindeki bölgenin daha iyi korunabilmesi için tasarlanmış cilt bakım ve makyaj ürünleri kullanılır.

Göz Çevresi Kremi Fiyatları Ne Kadardır?

Göz çevresi kremlerinin fiyatları değişkenlik gösterir. Daha düşük fiyatlı bir ürün satın alabilir ya da tıbbi sınıf bir ürün seçerek, yüksek maliyetlerde harcama yapabilirsiniz. Fiyat noktaları; markanın bilinirliğine, hangi malzemelerin kullanıldığına, kokusuz ya da hipoalerjenik olup olmadığına göre değişkenlik gösterecektir.

Göz Çevresi Kremi Nasıl Seçilmelidir?

Göz çevresi kremi seçimi yaparken, öncelikli olarak, ne yapmasını istediğinize karar vermeniz gerekir. Gözaltı halkaları yok etmek için mi, cildinizin aşırı hassas ya da kuruluğunu giderecek bir ürün mü aradığınız önemlidir.

Beklentileriniz konusunda gerçekçi olmak ve maliyetinin ne olduğuna bakmadan, tercih edeceğiniz ürünün, ne yapıp yapmayacağını bilerek almanız, sağlık açısından da önemlidir.

 • Antioksidanlar: Yeşil çay özü ve böğürtlen yaprağı özü gibi antioksidan maddelerin yardımıyla, oksidatif stres, cilt üzerindeki etkilerini azaltır. Kırışıklıkların gelişmesini de önlemeye yardım eder.
 • Peptitler: Cilt görünümünü sıkılaştırır ve aydınlanmaya başlayan cilt altındaki kolajen üretimini de tetikler.
 • Hyaluronik asit: Cildi nazik şekilde pullanma, dökülme, soyulma işlemini gerçekleştirir ve nemin cilt tabakasına geçmesine olanak tanır.
 • C vitamini: Cildin parlaklığının artmasına yardımcı olur. Ciltteki pigmentleri ve cilt tonunda oluşabilecek tutarsızlıkları da düzeltmeye yardımcıdır.

Göz kremi seçimi yapılırken, göz önünde bulundurulması gereken nokta; kokusuz ya da hipoalerjenik olanlar gibi, bazı ürünlerin, hassas ciltlerde daha iyi çalıştığını unutmamaktır.

Malzemelerin söz konusu olduğu durumlarda göz kremleri için, kesin ve hızlı bir kural olmamakla birlikte; tercih edilen ürünün tüm içerik listesini okumak, cilt sağlığınız için önemlidir.

Göz Kremi Kullanırken Tercih Edilebilecek Pratik Yollar Nelerdir?

Çoğu göz kreminin, günde 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Hızlı emilen formüller için; krem uyandığınızda ve yatmadan önce 1 kere uygulanabilir. Bazı formüllerin, özel talimatları bulunur.

Birçok üründe nemlendirici, temizleyici ve toner gibi içeriklere sahiptir ve bakım rutininde en iyi sonucu almanıza olanak tanır. Kontakt lens takanlar ya da göz kuruluğu olan kişiler; retinoidler de dahil edilmek üzere, bazı göz kremlerinde bulunan bileşenlerin daha fazla kuruluk hissi vereceğini de unutmamalıdır.

Göz kremleri serin ve kuru yerde saklanmalı; göz kremleri en fazla 6 ay içinde tüketilmeli ve yenisi alınmalıdır.

Göz Çevresi Kreminin Etkinliğini Artıracak Seçenekler Var mı?

Göz çevresi kremi ürünlerini, cildinize ve ihtiyacınıza uygun olarak temin ettikten sonra, kremlerin etkinliğini artırabilmek için birkaç uygulama seçeneği de bulunur. Böylece kremlerin kimyasal etkinliği yanında, uygulama etkinliğini de üst seviyeye taşımış olursunuz.

 • Parmaklar: Kremlerin en basit uygulama aracı kişinin kendi parmaklarıdır. Parmaklar kullanılırken; iç köşeden dış köşeye doğru, orta parmaklarla hafif vuruşlar yapılarak uygulanır. Uzmanlar çoğunlukla orta parmak ve dördüncü parmağı tavsiye eder. Bunun nedeni; basınç üzerinde daha az kontrolün olmasıdır.
 • Gua Şa taşı: Doğal alternatif terapi olan Gua Şa; nazik kazıma yoluyla, yumuşak dokunun mikrosirkülasyon olmasını yani damar duvarlarında toksik birikmesini engeller. Gua Şa silindirleri ve sıyırıcılar; kan akışını artırır, göz altı cildini yenilemeye başlar. Koyu halkalar, göz şişkinliği azaltır. Göz altı cildi yatışmaya başlarken, ciltte canlanma ve cilt tonunun dengesi sağlanır.
 • Soğuk taş silindirler: Yeşim ya da gül ametist taşlarından tasarlanmış silindirler; kırışıkların azalmasına ve kolajenin artmasına yardımcı olur.

Bu yöntemleri kullanarak, göz kreminin etkinliğini daha fazla artırabilir ve daha canlı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Göz çevresi kremi kullanmak için en doğru zaman nedir?

İnsan vücudu 27 yaş civarında kolajen kaybetmeye başlar. Ortalama 25-27 yaş arası göz çevresi kremi ve diğer cilt bakım ürünleri kullanılmaya başlanabilir.

Kaz ayakları ve göz şişkinliği için hangi tip kremler kullanılmalıdır?

Göz bölgesi ince ve hassastır. İyi bir göz kreminde, etkili bileşenlerinin yanında; cilt tahrişi yaratmaması, hafif kokulu olması özellikleri aranabilir.

Hepsi bir arada göz kremi kullanmak doğru mudur?

İyi bir göz etrafı bakımı için, hepsi bir arada özellikle kremler uygundur. Böylece tüm cilt bakımı için endişelenmenize gerek kalmaz.

İlginizi Çekebilir;

Göz Çevresi Kırışıkları İçin Doğal Yağlar

Göz Çevresi İçin Doğal Yağlar

35 Yaş İçin En İyi Göz Kremi

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yağlar

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.