Bitkisel Göz Altı Kremi | Göz Çevresine Doğal Ne Sürülür?

01.09.2021
414
Bitkisel Göz Altı Kremi | Göz Çevresine Doğal Ne Sürülür?

Bitkisel Göz Altı Kremi; Yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle cilt konusunda bazı sorunların meydana geldiğini gözlemlemekteyiz. Hepimizin bildiği gibi bu sorunların en başında da kırışıklıklar gelmektedir. Bu kırışıklıklar; 25 yaş civarında kaz ayakları ile birlikte baş gösterebileceği gibi buna ek olarak çok daha erken yaşlarda gözaltı torbaları olarak da ortaya çıkabilmektedir. Gözaltı torbaları, özellikle estetik açıdan son derece nahoş bir görünüm sergilediği için kadın- erkek pek çok insan bu sorunun çözümü aramaktadır.

Gözaltı torbaları denildiğinde genelde daha ileri yaşlar akla gelmektedir ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu sorun 20’li yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Göz altı torbaları bazı insanlarda epey belirgin olabilirken, bazı insanlarda ise daha az belirgindir. Bu durum hem kişinin yapısına hem de maruz kaldığı dış etmenlere bağlıdır. Peki, göz altı torbaları ve göz çevresi kırışıklıkları neden olur? Bunların bir çözümü var mı ya da bitkisel göz altı kremi önerileri mevcut mu? Bu konuya dair aklınızda olan sorulara aradığınız yanıtları, yazının ilerleyen kısımlarında bulacaksanız.

Göz Altı Torbası Nedir?

Bitkisel göz altı kremi önerilerine geçmeden önce ilk olarak sorunun kaynağına inelim ve göz altı torbalarının ne olduğundan, nasıl oluştuklarından bahsedelim. Göz altı torbaları; adı üstünde kişinin göz altında yer alan şişkinliklere verilen isimdir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere erken yaşlarda meydana gelebileceği gibi 30 yaşından sonra da gözlemlenebilmektedir. Ayrıca gözaltı torbaları kalıcı olduğu gibi yorgunluk, uykusuzluk ya da hastalık nedeniyle geçici olarak da oluşabilmektedir. Bu durumlar ortadan kalktığında kişinin göz altı normal hale dönebilmektedir.

Ama söylediğimiz üzere bu tamamen kişinin yapısı ile alakalıdır ve genelde çoğu kişide belirgin göz altı torbası sorunu bulunmaktadır. Peki, bu sorun neyden ileri gelmektedir yani göz altı torbaları neden oluşur?

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Bilindiği üzere göz altı torbaları genellikle sabahları çok daha belirgin hale gelir. Bunun nedeni ise; gece yatarken yani uyku esnasında kan dolaşımımızda değişikliklerin meydana gelmesi ve buna yer çekiminin de etki etmesidir. Bu iki sebepten dolayı gözlerimizin altında sıvı birikmesi olur ve bu da göz altı torbalarının ortaya çıkmasına yol açar.

Ayrıca göz altı torbaları; uykusuzluk, yorgunluk, hastalık, stres, uzun süre telefon ya da bilgisayar ekranına bakma gibi sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak çok fazla tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi de göz altı torbalarına yol açan sorunlardan biridir.

Bitkisel göz altı kremi önerilerine geçmeden önce sıkça sorulan bir sorunun yanıtını da verelim. Yukarı bahsedilen ve göz altı torbalarının oluşmasına neden olan tüm faktörlere dikkat edilmesi durumunda dahi neden halen bu sorun tamamen geçmemektedir. İşte bunun en büyük nedeni de genetik faktörlerdir. Eğer anne- babanız da aynı sorundan mustarip ise o zaman göz altı torbalarını sizlere miras olarak bırakabilme ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz.

Peki, bu sorundan kurtulmak için yapılacak şeyler neler? Kimyasal bazlı kozmetik ürünler dışında daha bitkisel göz altı kremi çeşitleri var mı? Sizlere evde kendinizin yapabileceği ya da satın alabileceğiniz bazı doğal göz altı kremlerinden bahsedeceğiz.

Doğal Göz Altı Kremi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere her şeyin doğalı ve bitkisel olanı güzel; aynı zamanda da yararlı. İşte bu yüzden az sonra sizlere bitkisel göz altı kremi yapımından bahsedeceğiz. Oldukça az malzeme ile kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz bu kremi düzenli bir şekilde kullandığınızda göz altı torbalarınızda azalma meydana geldiğini kendiniz de gözlemleyeceksiniz.

Gül Suyu ve Salatalık İle Hazırlanan Krem:

Malzemeler:

 • 1 adet salatalık
 • 3- 5 damla gül suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Öncelikle bir adet salatalığın suyunu elde edin ve elde ettiğiniz bu su içerisine yukarıda bulunan tüm malzemeleri ilave edin. Daha sonrasında elde ettiğiniz kremi uyumadan önce göz altınıza masaj yaparak uygulayın. Bu kremi sürdükten sonra durulamanıza gerek yoktur, bu şekilde uyuyabilirsiniz. Ancak etkisini görebilmek için mutlaka her gece düzeli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Domates ve Bal İle Hazırlanan Krem:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 adet küçük boy domates

Hazırlanışı: Öncelikle 1 adet domatesi ezerek ya da blenderdan geçirerek püre haline getirmeniz gerekmektedir. Püre haline getirdiğiniz domatesin içerisine 1 yemek kaşığı balı ilave edin ve daha sonra homojen bir hal alana kadar güzelce karıştırın. Karıştırdıktan sonra göz altınıza ve göz çevrenize masaj yaparak güzelce yedirin. Ancak gözlerinize değdirmemeye özen gösterin. Yaklaşık 20- 30 dakika beklettikten sonra, ılık su ile durulayın. Ve bunu her gece düzenli olarak yatmadan evvel tekrarlayın.

Yeşil Çay ve Yoğurt İle Hazırlanan Maske:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı: Öncelikle yeşil çayı demleyin ve daha sonra dinlenmeye bırakın. Yeşil çay iyice dinlendikten ve demini aldıktan sonra bir kase içerisine bu çayı alın ve içerisine 1 yemek kaşığı ekleyerek güzelce karıştırın. Daha sonra bu karışımı eliniz ya da bir pamuk yardımı ile göz altınıza ya da göz çevrenize masaj yaparak uygulayın. Bu kremi uyguladıktan sonra yıkamanıza gerek kalmayacaktır. Tam etki almak ve göz çevrenizi rahatlatmak için bu kremi her gece yatmadan evvel düzenli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Doğal Göz Altı Kremleri Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Bitkisel göz altı kremi formülleri, hem sağlığınız hem de etkili olması açısından en iyi verim alabileceğiniz çözüm önerileridir diyebiliriz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu kremlerden tam verim alabilmek için onları her gün ya da gece düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Düzenli bir uygulama durumu söz konusu olmadığı sürece gözaltı sorunlarınızda kurtulamayacağınızı bir kez daha belirtelim.

Bitkisel göz altı kremi önerileri, yukarıda belirtildiği şekilde, miktarda uygulanmalıdır. Bu tür kremler daha çok gece yatmadan evvel sürülmektedir. Bunun sebebi ise gün boyu gözümüzün ve göz çevremizin fazlası ile yorulması ve bu sebeple dinlenmeye ihtiyacının olmasıdır. Ayrıca çoğu bitkisel krem sayesinde yalnızca göz altı torbaları değil; gözaltı morlukları da giderilmektedir. Sonuçta sağlıklı ve dinlenmiş göz çevresinde ( genetik bir miras söz konusu olmadığı sürece ) ne morluk ne de farklı bir soruna rastlanmamaktadır.

Kozmetik Markaların Doğal Göz Altı Kremleri Etkili mi?

Bilindiği üzere kozmetik markaların ürettiği bakım kremlerinin içerikleri genellikle kimyasal bileşenlerden oluşmaktadır. Bu da cilde ilerleyen yaşlarda zarar verecek olan etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Peki, bu tür markaların ürettiği bitkisel gözaltı kremi çeşitleri var mı? Varsa bu ürünler gerçekten de etkili mi?

Bazı kozmetik markaların ürettiği ve bitkisel özlerden oluşan gözaltı kremleri bulunmakta ve bu kremler de diğer kimyasal içerikli kremlere nazaran etkili sonuçların alınmasına yardımcı olabilmektedir. Peki, bu tür kremlerin içerisinde neler yer alıyor?

Bitkisel Göz Altı Kremlerinin İçeriği Nelerdir?

Göz çevresi sorunlarında en başta; göz altı şişlikleri, göz altı morlukları, göz çevresi kırışıklıkları gelmektedir. Bu sorunların her biri estetik açıdan bizleri oldukça rahatsız etmekte ve böylece yaşlanmanın etkisi ile cildimiz daha sönük görünmektedir. Bitkisel göz altı kremi önerileri de işte tam olarak bu sorunları gidermek amacı ile üretilmektedir. Bu yüzden çoğu bitkisel kremin içerisine tamamen doğal özlerden oluşan bileşenler eklenmiştir.

Bu bileşenler vücudumuza, ihtiyacı olan maddeleri sağladığı için haliyle cildimizde yani göz altı çevremizde iyileşmeler meydana gelecek ve böylece daha sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Peki, bitkisel göz altı kremi özünde neler yer almaktadır? Aslında bu sorununun yanıtı genel olarak; markaların tercihlerine ve ürettikleri kremlere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat en çok tercih edilen kremlerin içerisinde yer alan bitkisel ya da doğa bileşenlerden bazılarını sizler için sıralayabiliriz.

 • Papatya özü: Papatya özü ya da papatya özü yağı, göz çevresi için en etkili bitkisel bileşenlerden biridir. Kırışıklıkların ve cildin sarkmasını önlemek için kullanılan bu öz; bir çok bitkisel krem içerisinde yer almaktadır.
 • Badem Yağı: Bilindiği üzere kırışıkların önlenmesi konusunda cildin nem dengesini korumak çok önemlidir. Bu yüzden nemlendiriciler kullanmaya özen gösteririz. İşte badem yağı, cildin ihtiyacı olan nem dengesini koruyarak ince ve henüz belirgin olmayan kırışıkların önlenmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Jojaba Yağı: Jojoba yağı da tıpkı badem yağı gibi cildin nemlenmesini sağlar ve yine aynı şekilde kırışıklıkları giderir. Aynı zamanda yeni kırışıklıkların önlenmesi için de cildi korur.
 • E vitamini: Bu vitamin türü, ciltte bulunan kırışıkları önleme ve cildi yenileme konusunda en etkili doğal bileşenlerin başında gelmektedir. Kırışıklıkları önlemesinin yanı sıra cildi besler ve sivilce, cilt lekesi gibi sorunların da giderilmesine yardımcı olur. E vitamini genel itibari ile tüm bakım kremleri içerisinde yer almaktadır diyebiliriz.
 • C Vitamini: Bağışıklık sitemine olan müthiş etkileri ile bildiğimiz C vitamini aslında cildimizi de koruyan bir bileşik. Cildin renk tonunu eşitlemesinin yanı sıra, akne ve siyah nokta gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar ve buna ek olarak kırışık tedavisinde de etkilidir.
 • Vitamin B3: Cildin yağ tutmasını engelleyen bu vitamin türü bu sayede gözeneklerin kapanmasını da önler ve böylece kırışıklıklara, sivilcelere aman vermez.
 • Vitamin B9: Bu vitamin türü de kırışıklıkların oluşmaması için en etkili durumlardan biri olan hücre yenilenmesini sağlar ve böylece tüm cilt problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur.

Genel olarak bitkisel göz altı kremi ve diğer kırışıklık karşıtı kremlerin içerisinde bu doğal bileşenler kullanılmaktadır. Bunların her biri vücudun yani cildin ihtiyacı olan özler olduğu için bu tür doğal kremlerin kullanılması, kozmetik içerikli bitkisel kremlere nazaran daha etkili ve daha sağlıklıdır.

Eğer siz de göz altı torbaları, göz altı şişlikleri, morlukları ve kaz ayakları gibi kırışıklıklardan şikayetçi iseniz o zaman yukarıda belirttiğimiz  doğal göz altı kremi tariflerini deneyebilir ya da içerisinde yine yukarıda bahsettiğimiz özlerin yer aldığı kremleri satın alabilirsiniz.

Göz Altı Kremleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Göz altı kremleri sabah ve akşam kullanılan kremler olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Bu tür set kremler kullanıyorsanız belirtilen zaman aralıklarında, göz altınıza masaj yaparak ve düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Kimyasal İçerikli Göz Altı Kremleri Zararlı mı?

Evet bazı asitlerin miktarlarının oranı ve bileşenlerin birlikte kullanımı cilt sağlığı açısından zararlı etkilere yol açabilmektedir.

Her Yöntemi Denememe Rağmen Göz Altı Torbalarım Neden Geçmiyor?

Gözaltı torbaları bazen genetik bir mirasın sonucu olarak görülebilmektedir. Bu tür durumlarda çeşitli tıbbi müdahaleler dışındaki yöntemlerden bir sonuç alınamamaktadır.

İlginizi Çekebilir;

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Yağlar

35 Yaş İçin En İyi Göz Kremi

Göz Çevresi Kremi

Göz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler | Ağrı Nasıl Geçer?

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Yağlar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.