Doğal Sağlık

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler | Soğuk Algınlığı En Çabuk Nasıl Geçer?

14.01.2021
592
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler | Soğuk Algınlığı En Çabuk Nasıl Geçer?

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler: Soğuk algınlığı, nezle olarak bilinen üst solunum yollarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Öksürük, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkan bu rahatsızlığı faydalı yiyecekler tüketerek ortadan kaldırmak mümkündür.

Sarımsak

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığını önleyen veya iyileştiren özelliği ile dikkat çekmektedir. İçinde bulunan anti bakteriyel ve doğal antibiyotiğiyle hastalıkları engellemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığın etkisini en aza indirir. Hemen hemen çoğu hastalığa iyi gelen sarımsak soğuk algınlığına iyi gelen ürünlerden biridir. Soğuk algınlığı tüketimi konusunda birçok öneri bulunmaktadır.

 • Sarımsağı iyice ezerek iki çay kaşığı limon suyu ekleyin. İçerisine bir bal ekleyerek her gün tüketmelisiniz.
 • Yemeklerin içinde kullanarak da günde bir tane yiyebilirsiniz.

Tarçın

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk algınlığı nasıl geçer? Soğuk algınlığı rahatsızlığına iyi gelen yiyeceklerden biri de tarçın bitkisidir.  Boğazda oluşan şiddetli ağrılara iyi gelerek kuruluğu azaltmaktadır. Aynı zamanda öksürüğü kesmektedir.

 • Bir yemek kaşığı tarçını iki tane karanfili 15 20 dakika boyunca demleyerek kullanın.
 • Bal ve tarçın birleştirip de tüketebilirsiniz.

 Bal

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler: Faydalarıyla bilinen bal soğuk algınlığı için tüketilmesi gereken ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor. Boğazda oluşan ağrı ve tahrişi azaltarak yumuşama sağlayan bal, soğuk algınlığının iyileşmesinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Vücuda yerleşen mikropları öldüren bal, bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi dirençli bir hale getiriyor.

 • Direkt bal tüketebilirsiniz.
 • Aynı zamanda bir kaşık balla limon suyunu karıştırarak içebilirsiniz.
 • Balı çeşitli atıştırmalıkların üstüne sürerek yemeniz mümkündür.
 • Fazla bal tüketmek şeker açısından risklidir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler; Zencefil

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk algınlığı için bitkisel çözüm: Tanınan ve bilinen bir lezzet olan zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğal yöntemlerden biridir. Özellikle soğuk algınlığı için yenilmesi önerilen bitkiler arasında yer alır. İlaçlara nazaran doğal bir ağrı kesici özelliği olan zencefilin kişiye göre kullanımı da değişmektedir.

 • Zencefili çay haline getirip günün belli saatlerinde tüketebilirsiniz.
 • Aynı zamanda aktardan aldığınız zencefili taze bir şekilde yiyebilirsiniz.

Balık

Soğuk algınlığına iyi gelen şeyler: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu dirençli bir hale getiren balık soğuk algınlığı için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. İçinde bulunan omega 3 ve çinko sayesinde vücutta bulunan bakteriler devre dışı bırakılarak dış etkilere karşı vücut güçlenmektedir. Uzmanlara göre haftada 3 4 gün boyunca balık tüketiminin soğuk algınlığına iyi geleceği söyleniyor.

 • Balığı kızartma yerine fırında pişirin.
 • Çeşitli yemeklerin içinde balık kullanarak tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler; Ginseng

Soğuk algınlığı sonucunda oluşan eklem ve kas ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlü bir hale getirir. Kan sulandırıcı ve kan değerlerini düzenleyici etkisiyle yükselmesini önlemektedir. Doğru kaynaklardan ve yerlerden alınan ginseng bitkisinin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Hastalıkların ve rahatsızların çözümü için doğal bir tedavi sunmaktadır. İlaçlardan ziyade faydalı bitki ve yiyecekleri tüketmeniz önerilmektedir.

 • Çay şekline getirip demleyebilirsiniz.
 • Ginseng bitkisini çeşitli ürünlerle beraber karıştırıp kullanabilirsiniz.

Ekinezya

Sağlık için önerilen bitkilerden biri de ekinezya bitkisidir. Soğuk algınlığı için kullanılan faydalı bitkilerden biridir.  Özellikle üst solunum yolunda ortaya çıkan rahatsızlık ve enfeksiyonlarakarşı savaşmaktadır. Soğuk algınlığını azaltan ve vücudun direncini arttıran yapısı bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminde oluşan bozuklukları önleyerek,  oluşan virüsleri yok etmektedir. İltihapların oluşturduğu hasarın en aza inmesinde ekinezya bitkisinin önemi büyüktür. Boğaz ve akciğerlerin içinde yer alan iltihabı azaltarak soğuk algınlığı için faydalı bitkilerden biridir. Önlenmesi için de önemli bir yere sahiptir.

 • Ekinezyayı çay şekline getirip tüketebilirsiniz.
 • Bal ve limon ile birleştirip içebilirsiniz.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler; Yaban Mersini

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler: Faydalı bitkiler arasında bulunan yaban mersini soğuk algınlığı tedavisi için kullanılıyor. İçerisinde yüksek derecede antioksidan bulunması ve yağsız olmasıyla herkes tarafından tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda lif olarak fayda sağlayan bu bitki yaşlanmayı geciktiriyor. Soğuk algınlığına yakalanmadan önce veya hastalık sürecinde mutlaka tüketilmesi gereken ürünlerden biridir. Kişiye göre birçok farklı tüketime sahiptir.

 • Toz haline getirilerek çeşitli yemeklerde kullanılabilir.
 • Taze ve kuru bir şekilde tüketilmektedir.
 • Sıvı veya kek içerisinde kullanılmaktadır.
Soğuk algınlığına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu?
Soğuk algınlığı birçok kişinin senede birkaç kez yaşadığı durumdur. Soğuk algınlığı çeşitli virüslerin kişilerin vücutlarında artması sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişiler doğal yöntemlere başvurabilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları ise de bitkisel çaylar, tavuk ya da et suyuyla yapılan çorbalar, çeşitli meyveler ve doğal antibiyotik olan soğan ve sarımsak tüketimidir.
Soğuk algınlığına hangi meyve iyi gelir?
Soğuk algınlığı bir influenza virüsü olup bu virüs çeşidinin en hafif geçirilen türüdür. Bu sebeple bu hastalık sırasında kişiler ilaçlardan evvel doğal yöntemlere başvurmaktadır. Bu noktada içerisinde bolca vitamin bulunduran meyve tüketimi başrolde olmaktadır. Bu meyvelere örnek olarak elma, greyfurt, mandalina, kivi, portakal, taze zencefil, havuç verilebilmektedir. Bu meyveler C vitamini başta olmak üzere birçok vitamini içerisinde bulundurmaktadır.
Soğuk algınlığı nasıl geçer evde tedavi?
Soğuk algınlığı geçiren birçok kişi çok ağırlaşmadığı müddetçe ilaçlardan kaçınarak doğal yöntemlere başvurmaktadır. Soğuk algınlığı kişilerde bulunan üst solunum yolu hastalığıdır. Bu sebeple kişilerin boğazlarını rahatlatacak içecek ve yiyeceklere ihtiyacı olmaktadır. Bunlardan ilki ıhlamur gibi sıcak bitki çayları, et ve tavuk suyuyla yapılmış vitamini bol çorbalardır. Ayrıca kişilerin bolca vitamin bulunduran taze meyveleri de tüketmesi evde olabilecek en doğal tedavilerdendir.
Soğuk algınlığı için ne içilmeli?
Soğuk algınlığı bir üst solunum yolu enfeksiyonu olup kişiler de en fazla boğaz kısmında rahatsızlık oluşturduğundan boğazı rahatlatacak sıcak içeceklerin içilmesi kişileri rahatlatır. Bu içeceklere nane limonu, tarçınlı ballı sütü, limonlu ıhlamuru, ekinezya çayını örnek olarak verebiliriz. Bunun yanında kişilerin bolca tavuk ya da et suyuna çorba tüketmeleri hastalığın sona erme süresini hızlandıracak niteliktedir.

İlginizi Çekebilir;

Faranjit Nasıl Geçer Doğal Yöntemler

Faranjite İyi Gelen Yiyecekler | Nasıl Geçer?

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler | Ne Yenir, İçilir?

Kekik Çayı Zayıflama | Kekik Çayı ile Kilo Verme

Covid-19 Burun Akıntısı Olur Mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.