Doğal Sağlık

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler | Yumurtalıkları Ne Güçlendirir?

14.01.2021
1.209
Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler | Yumurtalıkları Ne Güçlendirir?

Anne olmak isteyen kadınların yumurtalık sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun iyi yumurtalıklara iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir. Yumurtalık sağlığını korumasının yanı sıra bazı besinler doğurganlığı da artıcı etki gösteriyor. İşte o besinler…

Ada Çayı

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler

Yumurtalıklara ne iyi gelir: Yumurtalık sağlığına katkıda bulunan besinlerin başında ada çayı geliyor. Ada çayının vücut için sayısız faydası bulunuyor. Vücudumuzu soğuk algınlığı, girip gibi hastalıklardan korumak için veya diş eti sağlığı için kullanabildiğimiz ada çayı aynı zamanda doğurganlığı artırıcı özellik gösteriyor.

 • Uzun süre bebek sahibi olamayan kişiler tıbbi yardımın yanında günde bir bardak ada çayı tüketebilir.
 • Ada çayı antibiyotik özelliği göstermektedir. Bu yüzden fazla tüketimi zararlı olabilir. Günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir ve bir ay düzenli tükettikten sonra ara verilmelidir.

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler; Acı Marul

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler

Yumurtalıklar için bitkisel çözüm olarak acı marul kullanılabilir. Acı marul kuru ve sıkı, daha önce ekim yapılmamış topraklarda yetişir. Yumurtalıklara iyi gelen yiyecekler arasında en çok öne çıkanlardan bir tanesidir.

 • Taze toplanmış acı marul yapraklarını salatalarınızda kullanabilirsiniz.
 • Acı marul kökünü kurutarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kahvelerin içerisine katılarak tüketilebilir.
 • Çiçekleri şeker ile birlikte kurutularak tüketilebilir.
 • Yapraklarını demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Adamotu

İsmini şeklinden alan adamotu vücudumuz için faydalı birçok etki gösteriyor. Köklerinde b1 ve b2 vitaminleri barındırır. Halsizlik, yorgunluk, depresyon gibi pek çok faydası bulunsa da adamotu en çok yumurtalıklara iyi gelen şeyler arasında dikkat çekiyor. Doğurganlığı yükselterek hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır.

 • Adamotu alerjik belirtiler gösterebilir. Bu sebeple doktora danışarak kullanılmalıdır. Kullanırken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Fazla kullanılması zehirlenmelere sebep olabilir.
 • Taze olarak ya da güneşte kurutularak kullanılabilir.

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler; Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler

Yumurtalık hastalıkları nasıl geçer: Yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bolca folik asit barındırmaktadır. Folik asit kadınlarda yumurta kalitesini artırıcı nitelik göstermektedir. Bu sebeple hamile kalmak isteyen kadınlar yumurtalık kalitelerini artırmak için bolca yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir.

 • Lahana yumurtalıklarda miyom oluşumunun önüne geçen etkilere sahip bir besindir. Bu yüzden gebe kalmak isteyenler ve yumurtalık hastalıkları yaşayanlar bolca lahana tüketebilir.
 • Brüksel lahanası ve brokoli folik asit açısından zengin sebzeler arasında bulunmaktadır. Yumurtalıkların kalitesini artırmak için kullanılabilir.

Avokado

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler

Folik asit yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra sağlıklı yağlar arasında bulunan avokado meyvesinde de bulunuyor. Bu yüzden yumurtalık sağlığı için avokado tercih edilebilir. Rahmin iç kısmının olgunlaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden düzenli avokado tüketenlerde döllenen yumurta rahme aha kolay bir şekilde yerleşmektedir.

 • Avokado ezilerek ekmeğe sürülme yöntemiyle kullanılabilir. Tuz ve çeşitli baharatlarla birlikte tüketilebilmektedir.
 • Avokado dilimlenerek veya sos haline getirilerek salataların içerisinde tüketilebilir.

Yumurta

Yumurtalıklara iyi gelen yiyecekler arasında protein açısında zengin olan yumurta da bulunuyor. Yumurta hem protein hem vitaminler hem de folik asit açısından zengin bir besin olarak yumurtalık sağlığı açısından önemli besinler arasında yer almaktadır. Polikistikover sendromu veya iyi huylu yumurtalık miyomu gibi sorunlar yaşayanlar için yumurta en faydalı besinler arasında bulunuyor. Bu sebeple bu hastalıkları yaşayanlar döllenme sorunları konusunda yumurtadan yardım alabilir.

 • Günde bir veya iki yumurta tüketilebilir.
 • Yumurtanın gerekenden fazla tüketilmesi kolesterol yüksekliği sorununa yol açabilmektedir. Bu sebeple dikkatli tüketilmelidir.
 • Yumurtanın sarısı daha fazla kalori içerdiği için diyet yapanlar sadece beyazını tüketebilir.
 • Haşlanmış olarak tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Yumurtalıklara İyi Gelen Yiyecekler; Süt ve Süt Ürünleri

Yumurtalık sağlığı için en faydalı besinler arasında süt ve süt ürünleri bulunuyor. Süt ve süt ürünleri içerisinde kalsiyum, probiyotik ve d vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden polikistikover sendromu miyom gibi rahatsızlıklar sebebiyle döllenme sorunu yaşayan kişilerin süt ve süt ürünleri tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

 • Günde 1 veya 2 bardak süt içilerek tüketilebilir.
 • Aşırıya kaçmak vücutta başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Akasya

Yumurtalık sağlığına olumlu katkıda bulunan bitkiler arasında akasya da bulunuyor. Ilıman iklim türünün hakimiyet sürdüğü yerlerde yetişen akasya bitkisi yumurtalık urlarının ve yumurtalık iltihabının oluşmasını engelleyici etki gösteriyor.

 • 4 bardak suya yaklaşık 30 gram kadar akasya yaprağı koyup kaynatarak çay şeklinde hazırlayabilirsiniz. Soğuduktan sonra yapraklarını süzmeniz gerekiyor.
 • Günde 2 bardak kadar içilebilir.
Yumurta Kalitesini Artırmak İçin Ne Yapmalı?
Çocuk sahibi olmada en etkili olan yumurta ve spermin kalitesidir, yumurta kalitesini arttırmak için doğru beslenmeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Stresi ile baş edilmeli, doktor kontrolünde eksik vitamin ve mineraller ile takviyeler sağlanmalıdır. Sağlıklı kiloya ulaşmak egzersiz yapmak kimyasallardan ve çevresel toksinlerden uzaklaşmak hastalıkları kontrol altına almak yumurta kalitesini arttırır.
Doğurganlığı Artırmak İçin Ne Yemeli?
Doğru ve düzenli beslenme hem sağlık hem de doğurganlık açısından önemlidir bu yüzden bir beslenme uzmanından yardım alarak önereceği programı hazırlamak gerekir. Vitamin ve mineral takviyesi yapılan besinlerden oluşan yeme alışkanlığı zararlı yağlardan uzaklaşma ile desteklenmelidir. Fazla zayıf ya da fazla kilolu olmak doğurganlığı olumsuz yönde etkiler bu yüzden kilo kontrolü sağlanmalıdır.
Yumurtalıkların İyi Çalışması İçin Ne Yapmalı?
Yumurtalıkların iyi çalışmasını sağlayabilmek için sigara kullanımı, alkol ve kahve tüketimi gibi hatalı yaşam ve beslenme alışkanlıklarına bu uzak durmak gerekir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, patates, havuç, nar, avokado, muz, kırmızı meyveler, hayvansal proteinler, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, yağsız et, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin balık Sağlıklı beslenmek gerekir. Baharatlar, yağlar ve yağlı tohumlar ile kuruyemişler ve kuru baklagiller beslenme alışkanlığı içerisinde yerini almalıdır.
Yumurta Tembelliğine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?
Kadınlarda yumurta tembelliği olarak bilinen fonksiyon bozukluğu problemi yaşayan kadınlar evde kendi bitkisel yöntemleri ile durumu atlatmaya çalışır. Stres, hormon dengesizliği ve yumurta kisti gibi nedenlerden kaynaklı yumurta tembelliği için önerilen soğan türüdür aynı zamanda lahana, kuşkonmaz, ıspanak, brüksel lahanası gibi yeşil sebzeler folik asit ve demir içeriğinden dolayı yumurta kalitesinin artmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir;

Adam Otunun Cinsellikte Kullanımı

Bademcik İltihabına İyi Gelen Yiyecekler

Uykusuzluğa İyi Gelen Yiyecekler | Ne İyi Gelir?

Üremeye İyi Gelen Yiyecekler | Ne Tüketilir?

Avokado Yağı Yüze Faydaları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.