Covid-19 Ekonomik Etkileri | Neler Yaşandı

14.01.2021
646
Covid-19 Ekonomik Etkileri | Neler Yaşandı

Covid 19 Ekonomi Politikaları

Covid-19 Ekonomik Etkileri: Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılan bu krizin önceki senelerde görülen krizlere benzemediğinin altı çiziliyor. Aynı zamanda çok yaygın olduğu bilinmektedir. Ortaya siyasi veya savaş yaşanmış gibi sonuçlar çıkarmıştır. Ekonomi içinde virüs farklı rollerde görülmektedir. Krizle ilgili doğası, etkileri, şiddeti gibi sonuçlar ortaya koyuluyor. Politika olarak önerilen bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ülkemizdeki sağlık sisteminin her yönüyle ele alınıp incelenmesi gereklidir. Var olan test olanakları ve medikal satış anlamında bazı sınırların ortadan kaldırılmasının önemi vurgulanmalıdır.

 • Aynı zamanda toplumdaki insanların sağlığı için ekonomiye de değer verilmesinin altı çizilmektedir. Covid 19 ekonomi politikaları: Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik seviyesinin incelenmesi gerektiği belirtilmektedir.
 • Ekonomik faaliyetler için sınırlandırma yapılması önerilmektedir.
 • Dünyaya yayılan bu koronavirüs ile kapanan işletmelerin zararlarının karşılanması ve kapanmaması için bazı politikaların yapılması önerilmektedir.
 • Bankaların zor durumda olan işletmelere yardımcı olması gerektiğini belirtilmektedir.
 • İşletmelerin bankalara olan borçlarında yeniden yapılandırması gerekir.
 • Dar kapsamlı olarak belirlenen politikaların uluslararası olması gerektiği önemsenmektedir.
 • Geçici sermaye akışında döngü sağlanması konusunda politikalar ortaya koyulmaktadır.
 • İşletme ve kurumların uluslararası finansman desteklerinin sağlanması öneriliyor.

 Ekonomide Yaşanan Sorunlar

 • Covid-19 Ekonomik Etkileri: Ortaya çıkan bu virüsten sonra ekonomi ciddi anlamda etkilenmiştir.
 • Özellikle bazı faaliyet alanlarında görülen sorunlar dikkat çekmektedir. Konaklama, yemek ve hava yolu konusundaki faaliyetlerin durma noktasına geldiği bilinmektedir.
 • İstihdam ve gelir kaybına bağlı olarak oluşan talebin daralma noktasına geldiği görülmektedir.
 • Covid 19 ekonomi üzerine etkisi: Uluslararası ve yerel işletmeler bağlamında büyük bir şok yaşanmıştır.
 • Küresel ve yerel finans kaynakları bağlamında sorunlar görülmüştür.

Covid 19 ekonomik etkileri Türkiye ekonomisi ile ilgili birçok tartışma yaşanmaktadır. Ekonominin öncesinde yaşanan bazı çatlaklar virüs krizinden sonra tamamen ortaya çıkmıştır. Salgına karşı önlemler ve yapılan çalışmalarda ciddi bir şekilde belirsizlik görülmektedir. Aynı zamanda giyim, tekstil, petrol ve beyaz eşya satan kuruluşlar gibi birçok işletme bu virüsten etkilenmiştir. Ekonomik çalışmalar durma noktasına gelmiştir. Belirlenen kısıtlamalar ile birlikte sektörlerde kepenk kapatma yaşanmıştır. Virüsün ortaya çıkardığı ekonomik etkileri hepimiz yaşıyoruz.

Küresel Ekonomiye Etkisi

Covid-19 Ekonomik Etkileri:

Vuhan’da ortaya çıkıp dünyaya yayılan virüs küresel anlamında herkesi etkilemiştir. Az veya çok birçok ülke bu virüsten payını almıştır. Hem toplum sağlığını hem de ekonomilerinde bozulmaya neden olmuştur. Salgının küresel olarak yayılarak kontrol altına alınamaması sonucunda birçok olumsuzluk görülmüştür. Arz ve taleplerinde yaşanan sıkıntıların yani sıra finansal olarak çöküş görülmektedir.

Herkesi etkileyen İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra böyle bir durum ikinci kez görülmektedir. Küresel piyasada daralma ve dengesizlik dikkat çekmektedir. Yaşanılan ekonomik bozulmayı bir iki senede tamir edileceği belirtilmektedir.

Covid 19 küresel ekonomi etkileri nedeniyle ortada yaşanan belirsizlik hızlı gelişmeyi de engellemiş oluyor. Toparlanma süresine geçilmesi için virüsün bitmiş olması gereklidir. Ancak şu anda ikinci dalga gelip gelmeyeceğini, vakaların durumu net olarak bilinmediği için ekonominin düzelmesi şu durumda pek mümkün değildir. Özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan mücadeleyi gözler önüne sermektedir. İki büyük ülkede yaşanan kriz tüm ülkeleri de etkileyebilir.

AB kurumlarının İspanya ve İtalya’ya gerekli desteği vermediğinin vurgusu yapılıyor. Yaşanan kriz sonucunda böyle bir boşluğa düşülmesi AB kurumlarında çatlamaların oluşacağını vurguluyor.

Covid-19 Ekonomik Etkileri, Küreselleşmenin Sosyal Etkileri

Virüsün ortaya çıkardığı sonuçlar neticesinde ticaret ve ekonomi durma noktasına gelmiştir. Azalmanın gerçekleşmesinde küresel anlamında sosyalleşmenin azaldığı da belirtiliyor. İnsanların kalabalıktan uzak kalmak için tatillere gitmemesi ekonomide düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda yurt dışında verilen fuar ve etkinliklere gidilmemesi sosyal açıdan küreselleşmeyi sarsıyor.

Hem bilgi ve deneyimin azalmasına yol açacaktır. Hem de turizm sektöründe derin bir yaraya sebep olacaktır. Ancak bu görüş sonuçsuz kalmıştır. Oteller yüzde yüz doluluk oranı ile yerli ve yabancı turistlere hizmet verirken virüs unutulmuş görünmektedir. Fakat diğer sektörlerde azalmanın görülmesi ile birlikte ekonomide durma yaşanmaktır. Eskiye nazaran yapılan etkinlik ve faaliyetlerin azalması tüm dünyayı etki altına almıştır.

Alım ve satım olmaması ticaret ve finans kaynaklarını derinden etkilemiştir. Aynı zamanda virüs konusunda yaşanan belirsizlik oluşacak kaybın büyüklüğü hakkında da bilgi vermektedir. Aynı zamanda sık sık el yıkanmasıyla birlikte suya oluşan talep artmıştır.

Ülkelerin ilerde su konusunda çatışma yaşayabilecekleri de belirtilmektedir. Kurtarma paketleri uygulanarak virüsü en az etkiye ulaştırılması hedeflenmektedir.

Covid-19 etkileri neler?
Covid 19 kısa sürede bulaşan etkili bir virüstür. Araştırmalara göre kışın 24 saat boyunca yüzeylerin üzerinde kalan virüs, kuluçka döneminde akciğerlere yerleşerek uzun vadede hasarlar bırakacak etkilere sahip olabilmektedir. Dünya ekonomisinde ve ülke ekonomisinde de bu hızlı bulaşma etkisi nedeniyle toplu alanların sınırlandırılması, enflasyon değerlerinde de kötü etkiler olmasına neden olmuştur.
Covid-19 kuluçka süresi ne kadar?
Covid 19 kuluçka dönemi 7 gün ile 14 güne kadar değişmektedir. Kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak hastalık belirtilerinin 3 günde dahil görüldüğü bilinmektedir. Virüs çok hızlı yayılmakta, kısa sürede hastanın bütün bedenini istila edebilmektedir. Bu nedenle toplu alanlardan uzak durulması ve bol bol su içilerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi tavsiye edilir.
Covid-19 belirtileri neler?
Covid 19’un en çabuk gözlemlenebilen belirtisi yüksek ateş ve öksürüktür. Kişinin akciğer ağrısı çekmesi, kuru öksürük, ishal ve bulantı yaşaması covid 19 belirtileri olarak saptanmıştır. Hastanın nefes almada zorluk çekmesi, burun akıntısı ( sarı burun akıntısı) covid 19 belirtileri olarak teşhis edilmektedir. Yüksek ateş ve öksürük belirtilerinde hasta kendini karantinaya alarak, tıp merkezine bilgi vermelidir.
Covid-19 ilaçları neler?
Covid 19 ilaçları, hastanın bağışıklık sistemi ve hastalık seyri üzerinden farlılık gösterir. Parol gibi ilaçlarla ağrınızı bastırabilir, bol su içerek, karantinada bulunduğunuz ortamı havalandırabilirsiniz. Doktorların verdiği ilaçlar ve beslenme düzeni açısından sağlığınızı kontrol altına almanız önemlidir.

İlginizi Çekebilir;

Covid-19 Hakkında Bilgi | Koronavirüs Belirtileri

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Bitkisel Göz Altı Kremi

Prematüre Bebek Fizyoterapi

Covid-19 Aşısı Yan Etkileri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.