Kök Hücre Tedavisi | Kök Hücre Tedavisinin Maliyeti Ne Kadar?

11.09.2021
886
Kök Hücre Tedavisi | Kök Hücre Tedavisinin Maliyeti Ne Kadar?

Kök Hücre Tedavisi; Kök hücre yenilenmeyi ve kök hücrelerin çoğalmasını sağlayan bir ana hücre olarak bilinmektedir. Özellikle son yıllarda kullanımı artan kök hücre tedavisi ile adından sıkça söz ettirmektedir.

Kök hücre tedavisi birçok hastalıkta işe yarayan bir tedavi türüdür. Özellikle hücre üretiminin zor olduğu hastalıklarda kök hücre tedavisi sayesinde yeni doku oluşunu sağlanmaktadır. Böylelikle hastalıklar tedavi edilmektedir.

Kök hücre tedavisi alacak hastaların bir hastane ile görüşme sağlaması ve gereken işlemleri öğrenmesi gerekmektedir. Kök hücre tedavisi Türkiye’de eklem ağrısı çeken hastalar, kemik iliği eksikliği yaşayan hastalar, organ kanserleri için yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizin sınırları içerisinde oldukça yaygın olan akdeniz anemisi hastalığını tedavi etmek için de kök hücre tedavisi yöntemi kullanılmaktadır.

Kök hücre tedavisinin hafife alınması çok yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü kök hücre tedavisi vücudu onarır, dokuları çoğaltır, hücrelerin sayısını artırır. Böylelikle hastalıktan kaynaklı hücre yenileme problemi yaşandığı durumlarda etkin rol oynamaktadır.

Kök hücre tedavisi almanız için bir sebep yoksa bile kök hücre bağışçısı olabilir ve birçok hayata dokunabilirsiniz. Kök hücre tedavisi için kök hücre bağışı yapabilme yaşı 18 yaşından başlamakta olup 50 yaşında son bulmaktadır. Ancak kök hücre tedavisi için bağışçı olmaması gereken kişiler kanser hastaları, kan hastalıkları bulunan kişiler, kronik hastalığı bulunan kişilerdir.

Kök hücre tedavisi kimlere uygulanır?

Kök hücre tedavisi uygulanacak kişiler bir donör bulmalıdır. Donörden alınan kök hücreler uyumlu olan hastaya aktarılır ve tedavi işlemleri bu şekilde başlar.

Üretimin zor olduğu hastalıkların kıkırdak gibi çözülmesi ve iyileşmesi için kök hücre tedavisi uygulanabilir. Ayrıca kök hücre tedavisi kanser hastalıkları, ölümcül hastalıklar, genetik hastalıklar, kan hastalıkları ve doğuştan gelen hastalıklar olmak üzere çok ciddi hastalıklar için uygulanmaktadır.

Kök hücre tedavisi nelere iyi gelir?

Kök hücre tedavisinin iyi geldiği hastalıklar genelde umutsuz olarak görülen hastalıklardır. Bu durumdan kaynaklı olarak ise kök hücre tedavisi yoğun bir ilgi görmektedir. Çoğunlukla yurt dışında yapılan kök hücre tedavisini, Türkiye’de yapan hastaneler de bulunmaktadır.

Kök hücre tedavisinin iyi geldiği hastalıklar multiple myelom, kan kanseri, lösemi, lenforma, kemik iliği yetmezliği, akdeniz anemisi, anemi, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, organ kanserleri başta olmak üzere çeşit çeşit hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca hızlı hücre üretimine iyi gelmektedir.

Kök hücre tedavisi maliyeti ne kadar?

Kök hücre tedavisi maliyeti bir miktar dudak uçaklatan türdedir. Çünkü kök hücre üretmek hiç kolay bir eylem değildir. Özellikle üretiminde uygun koşulların sağlanması, steril olması ve ekipmanların kullanımı gibi birçok sebepten dolayı çok para harcanmaktadır.

Kök hücrenin alınması, saklanması ve uygulanışın zahmetli olması sebebinden kaynaklı olarak fiyat değişikliği yaşanabilir. Bu sebep ile bir hastane ile görüşme yapılmalı ve doğru fiyat bilgisi alınmalıdır.

Kök hücre ile hangi hastalıklar tedavi edilir?

Kök hücre hastalıkları tedavi etmede oldukça etkilidir. En çok ölümcül ve çözümü bulunmayan hastalıklarda tedavi yöntemi olarak kullanılan kök hücre için donör bulunması şarttır. Başlıca kök hücrenin tedavi sağladığı ve iyileşme gösterimi sağladığı hastalıklar şu şekildedir:

 • Anemi
 • Hodgkin lenfoma
 • İmmün yetersizliğe bağlı gelişen hastalıklar
 • Kalıtsal metabolik hastalıklar
 • Akdeniz anemisi
 • Lenfoma
 • Organ kanserleri
 • Multiple myeloma
 • Plazma hücre hastalıkları
 • Lösemi
 • Kemik iliği yetmezliği
 • Kalıtsal ve doğumsal kan hastalıkları

Kök hücre tedavisi kanser yapar mı?

Kanser yapan kök hücre diye bir şey söylemek kesinlikle doğru olmayacaktır. Yalnızca doğru donör ve kök hücre bulunması gerekmektedir. Ayrıca kanserli hastadan kök hücre tedarik edilmesi ve hasta bireye uygulanması sonucunda kanser yapması olağandır.

Belirtilen durumlarda uygulanmadığı sürece kök hücre birçok ölümcül hastalığa kafa tutan bir tedavi yöntemidir.

Kök hücre tedavisi ne zaman etkisini gösterir?

Kök hücre etki zamanı bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca yaş, kilo, çeşitli hastalıkların bulunması da kök hücre tedavisinin iyileşme süresini etkileyebilmektedir.

Ancak birçok insanda gözlendiği üzere kök hücre tedavisi yaklaşık olarak 20 günde iyileşme göstermektedir. İlk seanstan sonra iki üç gün hareket kısıtlaması görülebilir. Bunun sebebi ise normalde fazla hücre üretimine vücudun alışık olmamasıdır.

Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır?

Kök hücre tedavisi uygulaması ilk olarak uyumlu donörden alınan kök hücre ile başlamaktadır. Donörün kemik iliği veya yağ dokusundan kök hücre alınarak kök hücre tedavisi görecek hastaya uygulanmaktadır.

Türkiye’de kök hücre tedavisi uygulanıyor mu?

Türkiye’de kök hücre tedavisi uygulanması biraz sıkıntılı bir durumdur. Genellikle kök hücre tedavisi yurt dışındaki hastanelerde uygulanabilmektedir. Ancak Türkiye’de kök hücre tedavisi yapan iki adet hastane vardır. Ayrıca Türkiye’de uygulanan kök hücre tedavisi sayesinde bir hastanın bacağı kesilmekten kurtulmuş ve sağlığına kavuşmuştur.

Kök hücre bağışı kaç yaşında yapılır?

Kök hücre tedavisinin görülmesi için donör olmak isteyen kişilerin 18 ila-50 yaş aralığında olması gerekmektedir.

Kök hücre tedavisi sonrasında ağrı olur mu?

Kök hücre tedavisi ile vücutta hücre sayısı hızla artmakta bu durumda fiziksel kısıtlamalara sebep olarak tüm vücuda yayılan bir ağrı olarak ortaya çıkmaktadır.

Kök hücre tedavisi sonrası ağrı kesici kullanılır mı?

Kök hücre tedavisi sonrasında ağrı olmasından kaynaklı olarak hastalar ağrı kesici kullanmak isterler. Ancak kesinlikle ağrı kesici kullanılmaması önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Diş Kanal Tedavisi

Portakal Yağı

Cildi Sıkılaştıran Doğal Yağlar

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanılması yasaktır.